راهنمای کامل نورپردازی اتاق گیمینگ

تاریخ انتشار:
1400/09/27
نویسنده:
زهرا نعمتی یزدی
مدت مطالعه: 
3 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
راهنمای کامل نورپردازی اتاق گیمینگ

امروزه گیمینگ طرفداران زیادی در بین جوانان سراسر دنیا پیدا کرده و تبدیل به یک حوزه بزرگ و با‌ارزش شده است. خیلی از مردم تصور می‌کنند که گیمینگ یک فعالیت ساده و معمولا برای گذراندن وقت انجام می‌شود. اما در حقیقت اینگونه نیست و برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای، باید هنگام بازی هماهنگی زیادی بین دست، چشم و ذهن وجود داشته باشد که این مسئله نیاز به دقت، تمرکز و تمرین زیادی دارد. نورپردازی اتاق بازی، دیزان و کیفیت دستگاه‌های بازی از جمله عواملی هستند که در موفقیت گیمر‌ها نقش پر‌رنگی دارند.

اکثر گیمرها به نورپردازی اتاق گیمینگ خود اهمیت می‌دهند، زیرا آن‌ها معتقدند که رنگ نور مناسب اتاق گیمینگ تاثیر زیادی بر تمرکز و هیجان آن‌ها هنگام بازی دارد. مثلا رنگ قرمز باعث افزایش هیجان و شعف بازی می‌شود. در ادامه به بررسی نکاتی مهم برای نورپردازی اتاق گگیمینگ می‌پردازیم که می‌تواند فضای مناسب‌تری را برای گیمرها فراهم کند. با ما همراه باشید.

نورپردازی اتاق بازی جذاب

معمولا طراحان حرفه‌ای قبل از ایده‌ پردازی و طراحی اتاق به یک سری نکات توجه می‌کنند تا یک اتاق بازی ایده‌آل و جذاب به گیمر تحویل دهند. 

 • جنسیت گیمر: اولین نکته‌ای که طراح نورپردازی به آن توجه می‌کند جنسیت گیمر است. چون معمولا آقایان و خانم‌ها، روحیات و سلیقه رنگی متفاوتی از یکدیگر دارند.
 • ابعاد اتاق: مسئله دیگر که باید در نظر گرفت اندازه و متراژ اتاق است. مثلا استفاده از چراغ‌های روشنایی متعدد در اتاق کوچک باعث پرت شدن حواس گیمر می‌شود.
 • وسیله بازی: معمولا نورپردازی اتاقی که در آن از لپ تاپ استفاده می‌شود با ps4 متفاوت است. مثلا برای نورپردازی در اتاق کسانی که از لپ تاپ استفاده می‌کنند، یک طراحی ساده اجرا می‌شود.

روش‌های مختلف نورپردازی اتاق گیمینگ

طراحان و نورپردازان برای جذب مشتری و چشم‌نوازی هر چه بیشتر اتاق بازی، معمولا به وسیله‌ی چراغ‌ها و ریسه‌های متنوع موجود در بازار از سه روش زیر برای نورپردازی استفاده می‌کنند:

 1. نورپردازی سقف یا دیوارهای اتاق
 2. نورپردازی تجهیزات بازی مثل کیس کامپیوتر
 3. نورپردازی میز یا صندلی گیمر
راهنمای کامل نورپردازی اتاق گیمینگ
راهنمای کامل نورپردازی اتاق گیمینگ

رنگ نور مناسب اتاق گیمینگ

اتاق بازی مکانی است که گیمر در آن باید احساس خوشحالی و هیجان داشته باشد. به عبارت ساده‌تر باید به گیمر خوش بگذرد. همانطور که می‌دانید رنگ‌ها از نظر روانشناسی حس‌های متفاوتی را در فرد به وجود می‌آورند. پس در هنگام نورپردازی اتاق بازی نباید از این مسئله غافل شد. مثلا رنگ آبی و سبز رنگ‌هایی آرامش بخش هستند، در مقابل رنگ‌های قرمز، نارنجی و بنفش باعث افزایش هیجان و آدرنالین خون می‌شوند.

نکته مهم: استفاده از رنگ‌ سفید یا رنگ‌های بسیار روشن باعث بازتاب نور به چشم شده که این مسئله در بلند مدت سبب آسیب و خستگی چشم گیمر می‌شود.

تجهیزات نورپردازی اتاق گیمینگ

برای نورپردازی اتاق گیمینگ نیاز به تجهیزات خاصی نیست، بلکه یک لامپ LED نواری رنگی و یک کلید قطع و وصل جریان برق کافیست. چیزی که باعث خاص شدن اتاق بازی شما می‌شود خلاقیت در طراحی و انتخاب رنگ نور مناسب است. ریسه‌های شلنگی، چراغ‌های LED و دیوارکوب‌های تزئینی رایج‌ترین تجهیزات نورپردازی اتاق گیمینگ هستند که در ادامه با ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شوید:

ریسه‌های شلنگی

اولین انتخاب نورپردازان برای نورپردازی اتاق بازی ریسه‌‌های شلنگی است زیرا:

 1. طیف گسترده رنگی: این ریسه‌ها طیف گسترده و مختلفی از انواع رنگ‌ها را برای تمام سنین و سلیقه‌ها دارند.
 2. انعطاف‌پذیری: ریسه‌های شلنگی دارای خاصیت شکل‌پذیری هستند و به هر شکلی می‌توان آن‌ها را درآورد. به همین دلیل برای نورپردازی دور میز و وسایل بازی از آن‌ها استفاده می‌شود.
 3. نصب آسان: چسبی که در دو طرف این ریسه‌ها وجود دارد نصب و اتصال آن‌ها را به سطوح مختلف راحت کرده است‌.
 4. تغییر رنگ: به وسیله یک ریموت می‌توان رنگ این ریسه‌ها را به رنگ دلخواه یا رنگ تم بازی تغییر داد.
 5. تنظیم میزان روشنایی: تغییر شدت نور یک ویژگی دیگر ریسه‌های شلنگی است. چنانچه گیمر احساس خستگی چشم داشته باشد به وسیله ریموت می‌تواند میزان روشنایی را کاهش دهد.
 6. برش آسان: بر روی این ریسه‌ها محل‌های مندرجی وجود دارد که به راحتی و در اندازه مورد نیاز می‌توان آن را برش داد.

چراغ‌های LED

چراغ‌های LED یکی دیگر از تجهیزات نورپردازی اتاق گیمینگ هستند که به دلیل مصرف پایین و راندمان بالا طرفداران زیادی دارد. چراغ‌های LED هم مانند ریسه‌های شلنگی دارای طیف رنگی متنوع و متناسب به همه سلیقه‌ها هستند. قابلیت تنظیم شدت نور در این جراغ‌ها از ضعیف شدن یا خشکی چشم‌ها جلوگیری می‌کند. 

همچنین چراغ‌های LED در مدل‌های مختلف دیواری و سقفی در بازار موجود هستند، ایمنی بالا و نصب آسان از جمله ویژگی‌های این مدل چراغ است.

اشتباهات رایج هنگام نورپردازی اتاق بازی

روشنایی بیش از اندازه اتاق گیمینگ کار درستی نیست و باعث آسیب به چشم گیمر می‌شود. به همین دلیل در اتاق‌های بازی از چراغ‌های تنظیم‌پذیر یا وسایل تیره استفاده می‌کنند. زیرا پرده و مبل‌هایی که رنگ تیره دارند از انعکاس نور جلوگیری می‌کنند. هنگام طراحی اتاق گیم باید از انجام دادن دو اشتباه خودداری کرد:

 1. نصب کردن چراغ پشت مانیتور: از نصب نور شدید با رنگی نامناسب، پشت مانیتور باید خودداری کرد. چون تابیدن نور چراغ پشت مانیتور چشم گیمر را خسته می‌کند.
 2. دیده شدن منبع نور: این مسئله باعث آشفتگی و عدم تمرکز گیمر می‌شود. ریسه‌های شلنگی به دلیل باریکی و قابل انعطاف بودن به راحتی مخفی می‌شوند.

برای خرید تجهیزات اتاق گیمینگ حتما باید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کرد، زیرا استاندارد و بی‌خطر بودن وسایل نورپردازی یک مسئله بسیار مهم و ضروری بوده است. نکته دیگر اینکه برای نصب چراغ‌ها حتما از افراد متخصص کمک بگیرید. زیرا سهل انگاری در این مسائل ممکن است باعث برق گرفتگی افراد یا وقوع آتش سوزی در اتاق شود.

راهنمای کامل نورپردازی اتاق گیمینگ
راهنمای کامل نورپردازی اتاق گیمینگ

هزینه نورپردازی اتاق گیمینگ

هزینه نورپردازی اتاق گیمینگ با توجه به ایده‌های اجرایی در اتاق محاسبه می شود. مثلا برخی از اتاق‌های بازی یک طراحی ساده و کم هزینه دارند اما بعضی از گیمرها برای نورپردازی اتاق باخود از وسایل حرفه‌ای و تخصصی استفاده می‌کنند که طبیعتا هزینه بیشتری دارد. برای محاسبه دقیق هزینه نورپردازی اتاق گیمینگ باید به کسانی که طراحی اتاق‌ بازی را انجام می‌دهند، مراجعه کرد. تا با توجه به طراحی و مشخص شدن وسایل مورد نیاز هزینه به دست آید.

البته خلاقیت و نوآوری چیزی است که یک اتاق بازی را هیجان‌انگیز می‌کند نه وسایل گران قیمت! پس اگر می‌خواهید یک اتاق گیمینگ منحصر‌بفرد داشته باشید از خلاقیت خودتان بهره ببرید یا سراغ طراحان خلاق این عرصه بروید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.