معرفی 12 مدل اره برقی و روش استفاده از آن‌ها

تاریخ انتشار:
1401/11/23
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه:
6 دقیقه
راهنمای تخصصی ابزار
اشتراک گذاری
انواع اره برقی

اره‌های مختلف بسیاری از زمان‌های گذشته، مورد استفاده نجارها و بناها قرار داشته و امروزه نیز به عنوان وسیله‌ای ضروری در صنایع از آن یاد می‌شود. البته اره‌ها، در زمان‌های مختلف دچار تغییرات گسترده‌ای شده‌ و برای افراد حرفه‌ای و مبتدی، گزینه‌های انتخاب زیادی پدید آمده است. اره‌های برقی از جمله نمونه‌های پیشرفته این وسیله هستند که به کاربر اجازه می‌دهند تنها روی درست انجام شدن کار تمرکز کند و دیگر نیازی به استفاده از نیروی یک اپراتور برای به حرکت در آوردن اره نیست.

اگر قصد تهیه اره برقی جدیدی را دارید، بهتر است اطلاعات خود را درباره این وسیله کاربردی نیز کامل کنید. امروزه با وجود اره برقی‌های متنوع با کاربری‌های گسترده در بازار، انتخاب را برای افراد آسان کرده و به آن‌ها اجازه می‌دهد با هر نیازی، اره برقی مناسب خود را انتخاب کنند. اما مدل‌های مختلف اره‌های برقی کدام هستند؟ چطور می‌توان از بین همه این مدل‌ها، انتخاب مناسب داشت؟ ما در این مقاله قصد داریم اره‌های دستی و برقی را با هم مقایسه کرده و انواع مختلف اره‌های برقی را بررسی کنیم.

اره برقی یا اره دستی؟

به طور کلی، هنگام استفاده از اره در صنایع مختلف، دو نوع اره دستی و برقی وجود دارد. اره‌های دستی نوع سنتی و قدیمی‌تر اره‌ها هستند که به هیچ منبع انرژی، متصل نیستند که این موضوع به این معناست که انسان می‌بایست با استفاده از قدرت دستان خود آن‌ها را به حرکت در بیاورد. با این وجود، اره‌های دستی در بازار با تنوع گسترده‌ای به فروش می‌رسند و اگر وارد فروشگاه ابزار شوید، حتما از تنوع بالای این اره‌ها، غافلگیر می‌شوید. 

اینکه یک اره دستی برای مواقع ضروری در کیف ابزار خود داشته باشید، تصمیم درستی‌ است. اما برای انجام کارهای سنگین‌تر و طولانی‌تر، اره‌های برقی انتخاب بسیار کارآمدتری هستند. هنگام استفاده از اره‌های برقی، نیازی به استفاده نیروی خود ندارید و به همین دلیل خسته نمی‌شوید. همچنین برقی از انواع اره‌ها که به صورت شارژی عمل می‌کنند، دیگر نیازی به پریز برق نداشته و برای حمل‌ونقل نیز بسیار سبک‌تر هستند.

12 نوع مختلف اره‌های برقی و روش استفاده از آن‌ها

اینکه بتوانیم در بین مدل‌های مختلف اره برقی در بازار، بهترین انتخاب را داشته باشیم، مستلزم داشتن اطلاعات کافی از آن‌هاست. شما ممکن است اره برقی‌هایی را دیده باشید که در لیست وجود نداشته باشند، به همین دلیل توجه کنید که ما در این لیست 12 مدل از متداول‌ترین اره‌های برقی را بررسی کرده‌ایم.

۱. اره نواری

انواع اره برقی

اره‌های نواری، نوع ایستاده‌ای از اره‌ها هستند که عملکردی مشابه اره‌های عمودبر دارند. اما در این مدل شما یک میز ایستاده داشته و نیازی به تحرک ندارید. تیغه این اره یک فلز دندانه‌دار بلند است که می‌تواند به صورت مداوم در جهت بالا یا پایین و به کمک سیستم قرقره‌دار دستگاه، حرکت کند. اره نواری‌های مختلفی برای برش چوب، فلز، PVC یا همه آن‌ها ساخته شده است. این دسته از اره‌های برای انجام برش‌های دایره‌ای، منحنی و ایجاد اشکال خاص مناسب هستند و با توجه به قطر تیغه قرار گرفته در دستگاه، شما می‌توانید برای دقت بالاتر و افزایش بازدهی، تعداد بیشتری از صفحات چوبی یا فلزی را برش دهید. 

هنگام انجام برش‌های عمودی، تیغه روی اره نواری، به سمت پایین حرکت می‌کند که این موضوع میزان خاک اره یا تکه‌های ایجاد شده و پخش شدن آن در محیط را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این موضوع به دید بهتر به صفحه فلزی یا چوبی کمک کرده و به شما اجازه می‌دهد به خوبی خطوط برش را ببینید. اگر قصد جابه‌جایی زیاد اره نواری را دارید، می‌توانید از اره نواری‌های قابل حمل استفاده کنید که کوچک‌تر و سبک‌تر از نمونه‌های دیگر هستند اما از توان پایین‌تری برخوردارند.

۲. اره درخت‌بر یا زنجیری

انواع اره برقی

اگر تابه‌حال اقدام به بریدن درخت یا چوب آن کرده باشید، احتمالا با این دسته از اره‌ها آشنایی دارید. اره‌های درخت‌بر یا زنجیری، نوعی از اره‌های نواری هستند که به دلیل داشتن زنجیری قدرتمند با دندانه‌های تیز به این نام شناخته می‌شوند. علاوه بر بریدن درختان، شما می‌توانید از این اره برای مرتب کردن پرچین‌ها و سبزه‌های فضاهای باز و ایجاد منحنی روی چوب استفاده کنید. 

اگر برای تهیه اره زنجیری به فروشگاه بروید، علاوه بر نمونه‌های برقی، مدل‌های گازی را نیز مشاهده می‌کنید که به دلیل نوع موتور، قدرت بیشتری برای بریدن درختان تنومند دارند و می‌توانند زمان طولانی‌تری مورد استفاده قرار بگیرند. اما سروصدای بیشتری نیز ایجاد می‌کنند. در مقابل اره‌های زنجیری برقی، شاید قدرت کم‌تری داشته باشند اما سروصدای آن‌ها نیز از اره‌های زنجیری گازی کم‌تر است.

۳. اره عمود بر

انواع اره برقی

اره‌های عمود بر، نمونه‌های دیگری از اره‌های پرکاربرد هستند که با داشتن تیغه‌ای کوتاه و با سرعتی که می‌توانید آن را تعیین کنید به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. این دسته از اره‌ها، دارای دو مدل برقی و شارژی هستند و به شما قابلیت برش مستقیم و منحنی را می‌دهند. البته توجه داشته باشید که برای برش‌های دقیق و حساس علاوه بر دقت بالای اره‌های عمود بر، ثابت بودن دست شما در حین کار نیز اهمیت بالایی دارد. 

تیغه اره‌های عمود بر، ظریف و نازک بوده که به وسیله آن می‌توانید انواع صفحات چوبی، فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی را برش دهید. اما برای کارهای سنگین ساخته نشده‌‌اند و ممکن است آسیب ببینند. تمام ویژگی‌های اره عمود بر آن را به یکی از ابزارهای کاربردی برای انجام پروژه‌های کوچک یا کارهای منزل، تبدیل می‌کند. 

۴. اره پروفیل بر

انواع اره برقی

یکی دیگر از انواع اره‌های برقی پرکاربرد، اره‌های پروفیل‌بر هستند که دارای تیغه‌ای دایره‌ای شکل بوده و برای برش‌های مستقیم به کار می‌روند. شما می‌توانید از اره‌های پروفیل‌بر که تیغه‌ای بدون دندانه دارند، برای برش صفحات با جنس‌های مختلف استفاده کنید. تیغه این اره که برای انجام کار با آهن یا حتی انجام سنگ‌تراشی مناسب است، با انجام فرایند سایش، صفحات را برش می‌دهد.

شما قصد برش هر صفحه با هر اندازه‌ای را داشته باشید، پروفیل‌برها برای این کار مناسب هستند. در بسیاری از مواقع، افراد پروفیل‌برها را با میتر اره‌ها مقایسه می‌کنند. اما میتر اره‌ها برای انجام کارهای با جزئیات دقیق و ریز، مناسب‌تر بوده در حالی که پروفیل‌برها برای انجام کارهای سنگین و بزرگ استفاده می‌شوند.

۵. اره گرد بر

انواع اره برقی

اره‌های گردبر، از نمونه‌های اره‌های برقی پرکاربرد و پرفروش هستند که تیغه گرد آن به صورت چرخشی صفحات را برش می‌دهد. این اره‌ها دارای پایه‌ای هستند که برای ثابت نگه داشتن صفحات مورد نظر شما هنگام برش ساخته شده‌اند. اره‌های گردبر، یکی از راحت‌ترین ابزار برای برش‌های مستقیم هستند که با دست نگه داشته شده و با هر دو دست چپ یا راست، استفاده می‌شوند. این دسته از اره‌ها دو نوع شارژی و با سیم دارند که شما می‌توانید با جست‌وجو در برندهای معتبر، هر دو را مشاهده کنید.

تیغه‌های این اره نیز دارای مدل‌های مختلفی هستند که برای برش صفحات فلزی، چوبی، پلاستیکی و سرامیکی ساخته شده‌اند. بعضی از ایغه‌های تولید شده برای اره‌های گردبر، از نوع ساینده هستند اما بیشتر آن‌ها ساختار دندانه‌دار دارند. در این اره‌ها، شما می‌توانید عمق برش را تعیین کنید و آن را برای صفحات و وسایل مختلفی به کار ببرید.

۶. اره افقی بر

انواع اره برقی

اره‌های افقی‌بر دارای تیغه‌ای هستند که حرکت آن به صورت عقب و جلو بوده و می‌توانند صفحات با جنس‌های مختلف از جمله چوبی و پلاستیکی و همچنین لوله‌هایی با جنس پلاستیک فشرده یا فلز را به خوبی برش دهند. با انتخاب تیغه مناسب برای اره‌های افقی‌بر، صفحه مورد نظر خود را با دقت و ظرافت بالا برش بزنید! 

استفاده از اره‌های افقی بر، کار دشواری نیست اما ممکن است برای تشخیص میزان فشار مورد نیاز برای برش صفحات مختلف، به زمان نیاز داشته باشید. معمولا برای برش با این اره‌ها، نیاز به فشاری رو به جلو دارید و باید به سرعت اره به عقب و جلو ببرید. این دسته از اره‌ها برای انجام کارهای ظریف و ایجاد منحنی مناسب نیستند اما برای انجام سریع پروژه‌ها، کاربرد زیادی دارند.

۷. اره فارسی بر یا مرکب

انواع اره برقی

اره مرکب، اره فارسی بر یا میتر اره ترکیبی، نمونه صنعتی‌تر میتر اره‌های معمولی هستند که قابلیت حمل‌ونقل را نیز دارند. در این نوع اره، تیغه گرد به بازوی قدرتمند متصل به دستگاه، وصل بوده و توانایی انجام سه نوع برش مستقیم، کج و ترکیبی از این دو را دارد. انجام برش کج با این دستگاه، برای زمان‌هایی به کار می‌رود که شما می‌خواهید دو گوشه یک صفحه را مانند شکل زیر به صورت کج بریده و به هم متصل کنید. 

این اره‌ها دارای قابلیت اجرای برش ترکیبی هستند که به صورت زیر است.

انواع اره برقی

۸. میتر اره

انواع اره برقی

میتر اره، نمونه ساده‌تر اره‌های مرکب هستند که می‌توانند برش‌های صاف و کج روی سطح ایجاد کنند. برای بسیاری از صنایع، انجام برش‌های ترکیبی نیاز  نبوده و به همین دلیل میتر اره می‌توان مناسب‌ترین انتخاب برای آن‌ها باشد. مانند اره‌های مرکب، میتر اره‌ها نیز نیازی به نگه‌داشته شدن به صورت دستی ندارند و دارای یک میز مناسب برای انجام برش‌های مختلف هستند.

میتر اره شباهت زیادی به فارسی‌بر دارد اما اگر قصد انجام کاری ظریف و دقیق را دارید، میتر اره‌ها این ظرافت را بهتر رعایت می‌کنند. بعضی از این اره‌ها دارای یک بازوی متحرک و متصل به تیغه هستند که شما می‌توانید بازو را روی صفحه حرکت داده و صفحات برش را به راحتی برش دهید. اگر کارهای زیادی با چوب انجام می‌دهید، میتر اره یک وسیله پرکاربرد و ضروری برای شماست.

۹. فرز انگشتی

انواع اره برقی

یکی دیگر از اره برقی‌های موجود در بازار که برای انجام پروژ‌ه‌های کوچک و ظریف استفاده می‌شود، فرز‌های انگشتی هستند. شاید تصور کنید فرزها کاربری متفاوتی با اره‌های برقی دارند. اما در فرز انگشتی شما می‌توانید سری متصل به دستگاه را به یک تیغه تغییر داده و از آن برای برش‌های کوچک استفاده کنید. با استفاده از فرز انگشتی شما می‌توانید طرح‌های مختلفی روی صفحات فلزی، چوبی، پلاستیکی و… ایجاد کنید.

به دلیل ساختار خاص این دستگاه، دیگر نیازی به ایجاد سوراخ اولیه در صفحه نیست و شما می‌توانید برش را به راحتی انجام دهید. در واقع منظور سوراخ اولیه، سوراخی است که شما در ابتدای کار خود در صفحه ایجاد می‌کنید تا فرآیند برش را تمیزتر انجام دهید. هنگام کار با فرزهای انگشتی، دیگر نیازی به این سوراخ نیست. فرزهای انگشتی به همراه تیغه مناسب، برای موقعیت‌های اضطراری مانند عملیات‌های آتش‌نشانی کاربرد زیادی دارند چرا که فرایند ایجاد برش‌هایی با فشار را تسهیل می‌بخشند.

۱۰. اره برقی اسکرول یا اره مویی برقی

انواع اره برقی

یکی دیگر از بهترین اره‌ها برای کار با چوب، اره‌های اسکرول هستند که در آن عملکرد تیغه‌های رفت‌وبرگشتی، نواری و پیوسته را با یک‌دیگر ترکیب شده و آن را به یک اره همه‌کار تبدیل کرده است. این اره از نوع دستی نبوده و شما می‌بایست صفحه مورد نظر خود را روی آن به حرکت درآورید تا برش دلخواه خود را روی آن ایجاد کنید. از جمله ویژگی‌های اره اسکرول، داشتن تیغه‌ای بسیار نازک است که آن را به یک اره ویژه تبدیل می‌کند. این اره‌ها به خاطر داشتن ظرافت بالا در کار، مورد استفاده قرار می‌گیرند و انتخابی عالی برای انجام کارهای تمیز و دقیق هستند. 

۱۱. اره میزی

انواع اره برقی

از دیگر اره‌های پرکاربرد غیر دستی موجود در بازار، می‌توان به اره‌های میزی اشاره کرد که دارای یک تیغه گرد برای برش هستند. برای کار با این اره می‌بایست صفحه خود را به سمت تیغه هل دهید تا برش صورت بگیرد. اره‌های میزی بیشتر برای برش صفحات چوبی به کار می‌روند اما شما می‌توانید با انتخاب تیغه مناسب، از آن برای برش هر نوع صفحه‌ای استفاده کنید. همچنین این اره می‌تواند برش‌ها را به صورت مستقیم یا زاویه‌دار انجام دهد که این موضوع آن را به یک اره همه‌کاره تبدیل می‌کند!

استفاده از اره‌های میزی برای کارگاه نجاری شما یا حتی انجام کار با چوب در منزل مانند ساخت میز و صندلی، بسیار مناسب است. اما باید در نظر داشته باشید که اره‌های میزی وسیله‌ای خطرناک برای افراد مبتدی هستند. بنابراین همیشه پوشش مناسب و امن داشته باشید و از دستکش استفاده کنید.

۱۲. اره ریلی

انواع اره برقی

اره‌های ریلی یکی دیگر از اره‌های برقی هستند که با داشتن ظاهری خاص، برای کاربری‌های ویژگی‌استفاده می‌شوند. این اره دارای یک ریل بند است که روی صفحه قرار می‌گیرد و کاملا صاف و مستقیم آن را برش می‌دهد. اره‌های ریلی در واقع ترکیبی از کاربری اره گردبر و اره میزی هستند که امکان حمل‌ونقل آن‌ها نیز وجود دارد.

برای استفاده از این دستگاه، ریل و اره را روی صفحه مورد نظر خود قرار داده و به آسانی آن را به حرکت درآورید. وجود این ریل به شما کمک می‌کند برشی تمیزتر و صاف بزنید. اره‌های ریلی که کاربری ویژگی در کارگاه نجاران و کابینت‌سازها دارد، می‌توانند صفحاتی با ضخامت و جنس‌های مختلف را به راحتی برش بزنند. 

سخن پایانی

اره‌های برقی، از جمله ابزارهایی هستند انجام عملیات برش را به کاری بسیار ساده و سریع تبدیل می‌کند. اما وجود انواع مختلف اره‌های برقی در بازار، ممکن است فرایند انتخاب را برای کاربران کمی سخت کند. اما با داشتن اطلاعات کامل درباره هر اره برقی، می‌توانید انتخابی درست داشته باشید. از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.