هنر نورپردازی در گالری و آتلیه‌ها

تاریخ انتشار:
1399/12/03
نویسنده:
مدیر سایت
مدت مطالعه:
1 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
هنر نورپردازی در گالری و آتلیه‌ها

انتخاب نورپردازی صحیح برای هر جا و مکانی یه موضوع پیچیده و سخت است. نورپردازی با توجه به مکان و هدفی که دارید، متفاوت است. امروزه تنوع تجهیزات روشنایی در بازار، باعث شده است که نورپردازی آسان‌تر به نظر برسد. اما نورپردازی نیاز به دانش و درک تخصصی دارد، تا نور با فضا تناسب داشته باشد. در این مقاله به مهم‌ترین ویژگی‌هایی که نور مناسب یک گالری یا آتلیه هنری و یا موزه باید داشته باشد، می‌پردازیم.

نور ال ای دی و طبیعی خورشید : نور سی آر آی و دمای رنگ

نور طبیعی برای نمایش و خلق یک اثر هنری ضروری است. نور خورشید بیشترین سی آر آی (شاخص تفسیر و ارایه رنگ) را دارد. شاخص سی آر آی یک معیار کلی و کمی از توانایی منبع نور مصنوعی است تا با منبع اصلی یعنی نور خورشید مقایسه می‌شود، برای مثال : CRI90 یعنی اینکه منبع نور مصنوعی 90 درصد از همان طیف نوری که خورشید دارد را تولید می‌کند.

در شرایطی که نور طبیعی غیر قابل دسترس است، با توجه به اینکه نور LED مشخصاتی مشابه با نور طبیعی خورشید دارد، می‌توان نور ال ای دی را جایگزین نور خورشید کرد. نور ال ای دی خصوصیات مشابهی با نور خورشید به ویژه در دما و سی آر آی دارد.

برخلاف باور عموم، نور خورشید زرد رنگ نمی‌باشد. دماهای رنگی نور خورشید در محدوده 5200 تا 6400 کلوین است و در واقع نور آن آبی رنگ است. چراغ‌های روشنایی با این محدوده دمای رنگ نور، شبیه به نور خورشید هستند. این رنج دما برای نورپردازی هنری به کار گرفته می‌شود.

روشنایی با قابلیت تنظیم رنگ

نورپردازی با قابلیت تنظیم نور یک تکنولوژی جدید در عرصه نورپردازی است که به کاربران این امکان را می‌دهد که شدت و دمای رنگ نور را به میزانی که مد نظرشان است تنظیم کنند و در هر جایی که می‌خواهند بکار بگیرند.

مزایای استفاده از تجهیزات نورپردازی LED 

چراغ‌های روشنایی در گالری‌های هنری و مغازه‌های خرده فروشی از هالوژن‌ها و فلورسنت‌ها در حال تبدیل به چراغ های ال ای دی کم‌مصرف هستند. برخی از نگرانی‌های اولیه در گالری‌های کوچکتر، قیمت لامپ های ال ای دی است که گران‌تر از هالوژن‌های سنتی استفاده شده در گالری ها می‌باشد. اما مزیت اصلی لامپ‌های LED طول عمر بالاتر و مصرف برق بسیار کمتر است که باعث کاهش قابل توجه هزینه‌ها می‌شود.

چه رنگی مناسب نمایش آثار هنری است؟

نور خورشید راهکاری مناسب برای نمایش هنر است، اما همه جا و همیشه در دسترس نیست. نور خورشید در خالص‌ترین حالت با دمای 6500 کلوین اندازه گیری می‌شود. به همین دلیل بسیاری از هنرمندان با لامپ های نزدیک به 5000 کلوین نقاشی می‌کنند.

هر چقدر مقدار رنگ در یک منبع نور بیشتر باشد مانند نور زرد، مایل به آبی و …، باعث خارج شدن رنگ‌های اصلی آثار هنری از شکل طبیعی می‌شوند. بنابراین مهم است که در یک گالری از منابع نوری که تا حد زیادی به رنگ سفید خالص نزدیک هستند، استفاده شود.

خلاصه

  • به طور خلاصه می‌توان گفت که مهم‌ترین نکاتی که در نورپردازی آتلیه یا گالری هنری باید رعایت کرد، عبارتند از:
  • چراغ و سایر منابع نورپردازی باید دمای رنگ در محدوده 5000 تا 5300 کلوین داشته باشند.
  • در انتخاب رنگ نور لامپ باید دقت زیادی شود، منابع نوری مانند هالوژن یا فلورسنت که باعث افزودن رنگ‌هایی مانند زرد و نارنجی به سوژه می‌شوند، باعث تحریف رنگ‌های آثار هنری می‌شوند.
  • نور لامپ LED بر خلاف نوع هالوژن، اشعه‌های گرما و ماوربنفش ندارد، بنابراین آسیبی به آثار هنری وارد نمی‌کند.
  • نور مناسب هم در خلق آثار هنری و هم در نمایش آنها تاثیر بسزایی دارد و عدم توجه به آن به ارزش هنری آثار آسیب‌هایی جبران ناپذیر وارد می‌کند!

منبع 

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.