لوله فلکسیبل چیست؟ بررسی انواع، کاربرد و ویژگی‌ها

تاریخ انتشار:
1402/11/23
نویسنده:
نیکان دیاله آبادی
مدت مطالعه:
5 دقیقه
تخصصی برق و الکترونیک
اشتراک گذاری
لوله فلکسیبل چیست

یکی از موارد مهم در پروژه‌های صنعتی و غیر صنعتی مربوط به سیم‌کشی برق و مخابرات است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص سیم‌کشی برق در این محیط‌ها باید رعایت شود، محافظت از انواع سیم و کابل در برابر عوامل مختلفی مانند ضربه، فشار، رطوبت، گرد و غبار و… است. برای این کار می‌توان از ابزارها و تجهیزات مختلفی استفاده کرده که یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات به منظور محافظت از انواع سیم و کابل، لوله فلکسی بل (فلکسیبل) نام دارد. این لوله‌ها که از قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار بوده و امروزه بسیار مورد توجه قرار داند و علاوه بر حفاظت از سیم و کابل برق می‌توانند در سیستم‌های مختلف مانند سیستم‌های تهویه مورد استفاده قرار بگیرند. 

لوله فلکسیبل چیست؟

لوله‌های فلکسیبل به نوعی از لوله‌ها گفته می‌شود که با توجه به نوع طراحی و ساختاری که دارند، انعطاف‌پذیری بالا و و وزن کمی داشته و می‌توانند به عنوان لوله برق و روکش محافظتی کاربردی برای انواع سیم و کابل مورد استفاده قرار بگیرند. این لوله‌ها در ابعاد بزرگ می‌توانند در سیستم‌های تهویه مورد استفاده قرار بگیرند. در خصوص لوله‌هایی فلکسیبل باید به این موضوع اشاره کرد که این لوله‌ها با نام لوله خرطومی فلزی نیز شناخته می‌شوند. کاربرد اصلی این لوله‌ها، برای عبور سیم و کابل به صورت توکار و داخل دیوار یا زیر زمین است. در سیستم‌های روکار و روی زمین معمولاً از داکت استفاده می‌شود.

انواع لوله فلکسیبل

لوله‌های فلکسیبل در انواع مختلفی در دسترس بوده که هر کدام با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌ها می‌توانند برای موارد خاص مورد استفاده قرار بگیرند. از انواع لوله فلکسیبل مورد استفاده در سیستم‌های الکتریکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

1- لوله فلکسی روکش دار

همانطور که از نام این لوله مشخص است دارای یک روکش از جنس PVC هستند که رایج‌ترین مورد استفاده آن‌ها در نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته است. از جمله مزیت‌های این نوع لوله فلکسی می‌توان به قیمت مناسب، محافظت از کابل‌ها در برابر رطوبت و نفوذ آب اشاره کرد. معمولا از این نوع لوله‌ها در زمان استفاده از کابل و سیم برق در زیر زمین بکار گرفته می‌شود. 

2- لوله فلکسی بدون روکش

همانطور که از نام این نوع لوله می‌توان حدس، هیچ نوع روکشی ندارند. همین موضوع باعث شده که از این نوع لوله‌ها بیشتر در فضاها و محیط‌های داخلی به منظور عبور انواع سیم و کابل استفاده شود. در خصوص لوله‌های بدون روکش باید گفت که این نوع لوله‌ها دارای پوشش گالوانیزه بوده و به همین دلیل در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارند. با این حال توصیه می‌شود که از این نوع لوله‌ها در محیط‌های خارجی و محیط‌هایی مرطوب استفاده نشود. 

3- لوله فلکسیبل گالوانیزه

این نوع از لوله‌های فلکسیبل از ورق گالوانیزه تولید می‌شوند و یکی از ویژگی‌های آن‌ها قابلیت تحمل فشار بسیار زیاد است. این نوع از لوله‌های فلکسی در سایزهای استاندارد 11، 13، 16، 21، 25، 29، 36، 42، 48 میلیمتر در دسترس بوده که می‌توان سایز مناسب را بر اساس نیاز و کاربرد در پروژه انتخاب کرد. 

4- لوله فلکسیبل پلاستیکی

این نوع از لوله‌هایی فلکسیبل از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند و در ساخت انواع تابلوهای برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این نوع لوله‌ها به عنوان پل ارتباطی بین درب تابلو و انواع سینی کابل استفاده می‌شود. این نوع با نام لوله خرطومی نیز در بازار شناخته می‌شود.

کابل برق در لوله فلکسی بل

5- لوله فلکسی شیلددار

این نوع از لوله‌های فلکسی بل دارای شیلد محافظ است و به همین دلیل برای استفاده از فضاهای باز مناسب هستند. یکی از مهم‌ترین کاربرد این نوع از لوله‌ها محافظت از سیم‌کشی مخابراتی است. 

6- لوله فلکسی پلی استر

یکی از اولین انواع لوله فلکسیل به حساب می‌آید که از سه لایه همراه با عایق پلی استر تشکیل شده است. در این نوع لوله‌ها در لایه‌های داخلی و بیرونی از آلومینیوم و در لایه میانی از پلی استر استفاده شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های لوله فلکسیبل پلی استر می‌توان به انعطاف‌پذیری بالا، خاصیت ارتجا، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت در برابر دمای بالا و قیمت مناسب اشاره کرد. این ویژگی‌ها باعث شده که لوله‌های فلکسی پلی استر بهترین گزینه برای استفاده در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی باشند. 

7- لوله فلکسیبل عایق الاستومری

این نوع از لوله‌ها که دارای عایق الاستومری هستند در دو نوع لوله فلکسی با عایق الاستومر Rubber و لوله فلکسی با عایق الاستومر General در دسترس قرار دارند. در مدل Rubber لایه‌های داخلی و خارجی از جنس آلومینیوم و لایه میانی از جنس الاستومر و در مدل‌ General لایه‌های داخلی و خارجی از جنس PVC مشکی و لایه میانی از آلومینیوم ساخته شده است. عایق بودن در برابر حرارت و صوت، کم حجم بودن،‌ انعطاف‌پذیری بالا در هنگام اجرا  نصب از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع لوله فلکسی به حساب می‌آید. 

این ویژگی‌ها باعث شده که از لوله‌های فلکسی الاستومر به صورت گسترده در سیستم‌های دمنده و مکنده در پروژه‌های مسکونی، صنعتی و اداری استفاده شود. نکته مهمی که در خصوص این نوع لوله باید مورد توجه قرار بگیرد، قیمت بالاتر این نوع از لوله‌ها به دلیل عایق الاستومر در مقایسه با انواع دیگر اشاره کرد. 

8- لوله فلکسیبل عایقی IFD 

این نوع از لوله‌های فلکسیبل نیز از سه لایه تشکیل شده‌اند که لایه داخلی و خارجی آن‌ها از جنس آلومینیوم و لایه میانی از جنس پلی استر است. استفاده از پلی استر در لایه درونی این نوع لوله باعث شده که در برابر حرارت و صدا عایق باشد. مقاومت بالا در برابر حرارت، سبک بودن و انعطاف‌پذیری بالا از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع لوله به حساب می‌آید. این ویژگی‌ها باعث شده که لوله‌های فلکسی IFD به منظور جابجایی در دماهای بالا و سیستم‌های مکش مورد استفاده قرار بگیرند. 

9- لوله فلکسیبل خرطومی تابلویی

این نوع از لوله‌های فلکسی در در ساخت تابلوهای برق مورد استفاده قرار می‌گیرند در دو نوع پلاستیکی و فلزی ساخته شده و در دسترس هستند. کاربرد اصلی این نوع لوله‌ها پل ارتباطی بین درب تابلو و سینی کابل است. از این نوع لوله‌ها بیشتر به منظور برق‌کشی داخلی در سوله‌ها استفاده می‌شود. 

10- لوله فلکسیبل نسوز

لوله‌های فلکسی نسوز به میزان گسترده‌ای در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصلی‌ترین کاربرد آن‌ها برق‌کشی موتور خودرو است. این نوع لوله‌ها از مقاومت دمایی بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل برای سیم‌کشی موتور ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر ویژگی‌های این نوع لوله می‌توان به مقاومت در برابر انواع مواد شیمیایی، روغن‌ها، بنزین و اسید سولفوریک 2% اشاره کرد. 

چرا استفاده از لوله فلکسیبل اهمیت دارد؟

همانطور که اشاره شده انواع لوله فلکسیبل به منظور محافظت از انواع سیم و کابل رسانا مورد استفاده قرار گرفته و از آن‌ها در برابر عوامل آسیب‌زای مختلف محافظت می‌کنند. از مهم‌ترین مزایای این نوع لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورداری از مقاومت کششی و چرخشی بسیار خوب
 • برخورداری از انعطاف بالا و امکان خم شدن در کمترین زاویه ممکن
 • مقاومت بسیار بالا در برابر فشارهای مختلف، ساییدگی و ضربات مختلف
 • برخورداری از قابلیت تخلیه الکتریسیته ساکن از طریق اتصال به زمین
 • طول عمر و دوام بسیار خوب
 • مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مختلف مانند نور آفتاب و اشعه فرابنفش و حرارت
نصب لوله فلکسیبل در دیوار

اندازه‌های مختلف و رایج لوله فلکسیبل چیست؟

در خصوص سایز و اندازه‌های رایج لوله فلکسیبل باید به این موضوع اشاره کرد که این لوله‌ها در انواع سایز‌ها در دسترس بوده تا کاربران و مصرف‌کنندگان بتوانند بر حسب نیاز خود و شرایط محیطی که قصد استفاده از لوله فلکسی دارند، بهترین سایز را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند. از رایج‌ترین اندازه و سایزهای مختلف لوله فلکسیبل می‌توان به سایزهای ۴، ۶، ۹، ۱۱، ۱۳، ۱۶، ۲۱، ۲۵، ۲۹، ۳۶، ۴۲، ۴۸، ۵۲، ۶۳، ۷۵ و ۱۰۰ اشاره کرد. برای آمطالعه بیشتر و آشنایی با انواع روش‌های اندازه گیری و تعیین سایز لوله، می‌توانید مقاله “روش اندازه گیری سایز لوله خرطومی و فلکسی” را مطالعه کنید.

لوله فلکسیبل چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

لوله‌های فلکسیبل که به منظور محافظت از سیم و کابل در محیط‌ها و سیستم‌های الکتریکی مختلف به کار گرفته می‌شوند، یکی از ابزارها و تجهیزات کاربردی به حساب می‌آیند که در زمان سیم‌کشی برق باید مورد توجه قرار گرفته و متناسب با نیاز مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع از لوله‌ها دارای یک سری ویژگی‌ها هستند که از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن سبک
 • مقاومت بالا در برابر عوامل مختلف
 • حمل و نقل آسان 
 • نصب و استفاده آسان

تفاوت لوله فلکسیبل و لوله خرطومی

یکی از بهترین ابزارها و تجهیزاتی که به منظور محافظت از سیم و کابل‌های برق و مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، لوله فلکسیبل نام دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که لوله فلکسی و لوله خرطومی یکسان هستند؛ در صورتی که این تصور اشتباه بوده و این دو نوع لوله تفاوت‌های زیادی با هم دارند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع لوله می‌توان به فلزی بودن همراه با پوشش گالوانیزه در لوله‌های فلکسیبل و پلاستیکی بودن لوله‌های خرطومی اشاره کرد. بیشترین مورد استفاده از لوله‌های فلکسیبل به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت خوبی که دارند، به صورت توکار است. 

نحوه انتخاب لوله فلکسیبل

در هنگام انتخاب و خرید انواع لوله فلکسیبل یک سری نکات وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد. از مهم‌ترین نکات برای خرید لوله‌های فلکسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه سطح مقطع و قطر لوله
 • دارا بودن روکش
 • جنس روکش
 • ضخامت لوله
 • میزان انعطاف‌پذیری
 • کیفیت ساخت و مواد اولیه
 • نوع و مدل لوله فلکسی

علاوه بر نکات بالا، توجه به برند و سازنده محصول نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. لیست برندهای باکیفیت لوله فلکسی را در مقاله “معرفی بهترین مارک لوله فلکسیبل” می‌توانید بخوانید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.