متر لیزری چیست؟ بررسی کاربرد، عملکرد و روش استفاده

تاریخ انتشار:
1401/11/30
نویسنده:
نفیسه سجادی
مدت مطالعه:
3 دقیقه
راهنمای تخصصی ابزار
اشتراک گذاری
متر لیزری چیست؟ بررسی کاربرد، عملکرد و روش استفاده

همیشه اندازه‌گیری واحد ممکن است تحت تأثیر خطای ناشی از لرزش دست قرار گیرد. به همین دلیل وسایل بسیاری برای این هدف طراحی و تولید شده‌اند، یکی از این وسایل متر لیزری است. برعکس مترهای معمولی، مترهای لیزری سریع، دقیق و راحت؛ فاصله‌ها را اندازه می‌گیرند. همچنین امکان اندازه گیری هر مسافتی توسط اپراتور به تنها ممکن است. این وسیله البته سالهاست که تبدیل به ابزار محبوب و اصلی صنعت‌گران، مهندسان و افراد بسیار دیگری شده است. در این مقاله ابتدا قرار است به این پرسش پاسخ دهیم که متر لیزری چیست، سپس به بررسی مزایا، معایب و روش کار آن می‌پردازیم.

متر لیزری چیست؟

متر لیزری یا مسافت یاب لیزری به سرعت و با دقت فاصله بین دو نقطه را اندازه‌گیری می‌کند. نقطه شروع اندازه‌گیری نوک اندازه‌گیری تنظیم شده متر لیزری و نقطه دوم نقطه پایان پرتو است. حداکثر برد بسته به دستگاه متفاوت است و می‌تواند بیش از 100 متر باشد. متر لیزری نسبت به اندازه‌گیری معمولی با متر تاشو یا متر نواری مزایای زیادی دارد. در چند ثانیه، فاصله را می‌توان به طور دقیق و راحت اندازه‌گیری کرد. علاوه بر این، بسته به مدل، دستگاه‌ها می‌توانند مساحت و حجم یک اتاق را با لمس یک دکمه محاسبه کنند، آن‌ها را از طریق صفحه لمسی کار کنند و دارای عملکرد بلوتوث و همچنین یک دوربین یکپارچه و یک سنسور شیب باشند.

متر لیزری چگونه کار می‌کند؟

لیزر برای اندازه‌گیری بر روی هدف متمرکز می‌شود. سپس دستگاه یک پالس لیزری منتشر می‌کند که فرآیند اندازه‌گیری را آغاز می‌کند. پالس از هدف منعکس شده و توسط یک فتوسل در دستگاه دریافت می‌شود. این کار اجازه می‌دهد تا فاصله دقیق با استفاده از زمان بین انتشار و بازتاب لیزر محاسبه شود. در عمل، SOLA از فرآیندی استفاده می‌کند که در آن تغییر فاز بین پالس خارجی و پالس مرجع داخلی تعیین می‌شود. هنگام استفاده از اندازه‌گیری لیزری، فقط یک سطح کوچک برای مکان‌یابی لازم است. استفاده از فاصله‌سنج‌های لیزری راحت‌تر و دقیق‌تر از فاصله‌سنج‌های اولتراسوند است و بسیار راحت‌تر از اندازه‌گیری با استفاده از متر نواری است.

متر لیزری چه عملکردهای اندازه‌گیری دارد؟

عملکردهای متر لیزری بسته به سازنده و دستگاه متفاوت است. دستگاه‌های معمولی به سادگی فاصله‌ها را اندازه می‌گیرند و آن‌ها را روی نمایشگر نشان می‌دهند؛ اما اگر کاربر قصد تعیین مساحت‌ها و حجم‌ها را داشته باشد و بخواهد فواصل یا ارتفاعات غیرقابل دسترس را از طریق اندازه‌گیری زاویه تعیین کند، باید به فکر خرید دستگاه پیچیده‌تری باشد. مترهای لیزری که این قابلیت‌ها را دارند مجهز به سنسور شیب یکپارچه هستند. بسیاری از دستگاه‌های اندازه‌گیری فاصله لیزری اکنون به یک رابط بلوتوث مجهز هستند. همراه با برنامه، می‌توان طول‌ها را مستقیماً روی تلفن هوشمند ترسیم و ابعاد داد، یا نتایج اندازه‌گیری را می‌توان ذخیره، مدیریت و به اشتراک گذاشت.

کاربرد متر لیزری چیست؟

طیف وسیعی از کاربردهای ممکن برای فاصله سنج لیزری وجود دارد. آن‌ها عمدتاً در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شوند، چه در کارهای ساختمانی، بازسازی، طراحی داخلی یا در کارهای بیرونی. متر لیزری در همه جا موردنیاز است. در عرض چند ثانیه می‌توانید فواصل، مساحت و حجم فضاهای داخلی را محاسبه کنید یا اندازه‌گیری‌ها و فواصل را بررسی کنید. به همین دلیل طیف وسیعی از مشاغل از متر لیزری استفاده می‌کنند، مانند:

 • سازندگان دیوارها و آجر کاری
 • نقاشان
 • کاشی‌کاری‌ها و کف‌پوش کارها
 • نجارها
 • نصب کنندگان کابینت آشپزخانه
 • معماران
 • دکوراتورهای داخلی
 • و…

مزایای متر لیزری چیست؟

متر‌های لیزری فرآیند اندازه‌گیری را ساده می‌کنند، در زمان صرفه‌جویی می‌کنند و استفاده از آن هنگام کار راحت است. برای تنظیم عملکردهای مختلف اندازه‌گیری تنها فشار یک دکمه نیاز است. فاصله‌ها را می‌توان اندازه‌گیری یا بررسی کرد و مساحت‌ها یا حجم‌ها را در عرض چند ثانیه محاسبه کرد و همه این موارد با دقت فوق‌العاده که بسیار برتر از مترهای معمولی است، انجام می‌شود. مزیت دیگر فاصله‌سنج‌های لیزری این است که اندازه‌گیری‌های دقیق را می‌توان به تنهایی و بدون نیاز به کمک شخص دیگری انجام داد. فاصله‌سنج‌های لیزری نیز اندازه‌گیری را در موقعیت‌های دشوار، یعنی اندازه‌گیری‌های «سربار» آسان‌تر می‌کند.

پرتو لیزر در واقع می‌تواند به غیر قابل دسترس‌ترین نقاط برسد و استفاده از سازه‌های مخاطره آمیز و خطرناک در ارتفاع، بالکن یا پشت بام را حذف کند. همچنین دقت، تطبیق‌پذیری و عملکرد سریع آنها باعث می‌شود که فاصله مترهای لیزری به طور کلی بهتر از اندازه گیری مترهای معمولی باشند.

متر معمولی نواری زمانی مفید است که شما نیاز به اندازه گیری فواصل کوتاه دارید یا زمانی که می‌خواهید فضای مورد نیاز یک شی را به صورت فیزیکی شبیه‌سازی کنید. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان، مانند آجرکاران و کارگران ساختمانی، هنوز هم از متراژ نوار استفاده می‌کنند. همچنین باید در نظر داشته باشید که برای کار با ابزار اندازه گیری لیزری باید سطحی داشته باشید که پرتو لیزر روی آن منعکس شود. بنابراین آنها برای اندازه گیری، به عنوان مثال، طول ضلع یک جعبه مناسب نیستند، یعنی طولی که در انتهای آن برجستگی وجود ندارد که پرتو لیزر بتواند روی آن “متمرکز” شود.

دقت اندازه‌گیری‌های متر لیزری چقدر است؟

دقت اندازه‌گیری متر لیزری بسته به دستگاه و سازنده متفاوت است و معمولاً در اطلاعات فنی یا دستورالعمل‌های عملیاتی یافت می‌شود. اغلب، مترهای لیزری دقت اندازه‌گیری با تلرانس +/- ۲ میلی‌متر دارند. این تحمل اندازه‌گیری معمولاً به یک فاصله معین اشاره دارد و با فواصل بیشتر افزایش می‌یابد. اکثر مترهای لیزری SOLA دارای حداکثر تحمل اندازه‌گیری +/- ۱.۵ میلی‌متر برای فواصل تا ۱۰ متر هستند. دقت اندازه‌گیری مشخص شده مربوط به شرایط اندازه‌گیری عادی است. اندازه‌گیری‌ها ممکن است در شرایط نامطلوب، مانند نور مستقیم خورشید، سطح انعکاسی ضعیف، یا اندازه‌گیری روی شیشه یا سطوح براق، دقت کمتری داشته باشند که منجر به خطاهای اندازه‌گیری می‌شود.

محدوده اندازه‌گیری‌های متر لیزری

با توجه به توان محدود لیزر (ایمنی کاربر)، محدوده اندازه‌گیری به نوع ماده‌ای که پرتو لیزر روی آن می‌افتد بستگی دارد – محدوده اندازه‌گیری در مورد سطوح تیره و متخلخل بسیار محدود است. همانند دقت اندازه‌گیری، حداکثر برد فاصله‌سنج‌های لیزری بسیار متفاوت است. فاصله سنج لیزری مورداستفاده در صنعت ساختمان معمولاً فواصل اندازه‌گیری ۲۰ تا ۶۰ متر را پوشش می‌دهد.

نحوه استفاده از فاصله سنج لیزری

برای استفاده صحیح از ابزار اندازه گیری لیزری، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا ابزار را محکم در مقابل نقطه‌ای که اندازه‌گیری شروع می‌شود نگه دارید.
 • دوم، ابزار را روشن کنید و آن را به سمت نقطه‌ای که می‌خواهید اندازه بگیرید، تنظیم کنید. سپس، حالت اندازه گیری را انتخاب کنید.
 • پس از آن، دکمه اندازه گیری را فشار دهید تا لیزر فعال شود. با توجه به حالتی که انتخاب کرده‌اید، باید اندازه گیری را از نقطه شروع تا هدف مشاهده کنید.
 • در نهایت، دستگاه را نگه دارید تا زمانی که مقدار فاصله را روی صفحه نمایش آن مشاهده کنید.

لطفاً به یاد داشته باشید که برای استفاده صحیح از فاصله‌سنج لیزری یا هر نوع ابزار اندازه‌گیری لیزری، باید نقطه قرمز (یا سبز) روی جسم مورد نظر را از فاصله دور مشاهده کرد.

کلام آخر

متر لیزری یکی از ابزارهای اندازه‌گیری متعلق به دسته ابزارهای غیر الکتریکی است. این دستگاه را می‌توانید به‌صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی آرتا الکتریک خریداری کنید. عملکرد این دستگاه این است که می‌تواند با استفاده از زمان پالس لیزر به سمت و سوی ناحیه موردنظر فاصله موردنظر را اندازه‌گیری کند. این دستگاه نمونه‌ای از دستگاه‌های پرکاربرد است و انواع مختلفی برای مصارف مختلف دارد.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.