پنل ال ای دی سقفی چیست؟ | راهنمای کامل خرید

تاریخ انتشار:
1401/05/05
نویسنده:
مائده قنبری
مدت مطالعه: 
7 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
پنل ال ای دی سقفی چیست؟ | راهنمای کامل خرید

پنل ال ای دی چیست و چه تفاوتی با چراغ سقفی دارد؟ یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی چراغ‌ها یا پنل ال ای دی (LED) در وات‌های مختلف است. از فروشگاه‌های خرده‌فروشی تا اداره‌ها، از ساختمان‌های تجاری تا خانه‌های مسکونی، پنل‌های LED محیطی دلپذیر را برای شما فراهم می‌کنند. این پنل‌های سقفی برای تأمین روشنایی محیط از تکنولوژی متفاوتی نسبت به دیگر چراغ‌ها بهره می‌برند. پنل‌های LED با طراحی مدرنی که دارند جایگزین مناسبی برای چراغ‌های فلورسنت محسوب می‌شوند و یکی از بهترین گزینه‌ها برای تنظیم روشنایی داخلی فضاهای مختلف ساختمان هستند. انعطاف‌پذیری در طراحی، کیفیت نور کارآمد، قابلیت استفاده مداوم و طولانی‌مدت، طول عمر بالا، ایجاد طیف رنگی متنوع، سازگاری با کاربردهای متعدد و… بدون شک از نقاط قوت پنل LED به شمار می‌آیند. در ادامه شما را با پنل سقفی ال‌ای‌دی آشنا می‌کنیم و یک راهنمای کامل و کاربردی ارائه می‌دهیم.

پنل ال ای دی چیست؟

لامپ‌های پنل Led نوعی دستگاه روشنایی هستند که به‌عنوان جایگزین مناسب چراغ‌های سقفی معمولی فلورسنت موجود طراحی‌شده است. آن‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای روشنایی در فضای داخلی هستند و بر روی سقف نصب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین قطعات آن‌ها برای جلوگیری از نشت نور قسمت خارجی یا قابی هست که برای آن طراحی‌شده است. جایگزینی چراغ‌های سقفی فلورسنت موجود با صفحات LED برای صرفه‌جویی در انرژی راهی آسان و سریع به‌ویژه برای صرفه‌جویی عمده در صورت‌حساب و همچنین در مصرف انرژی است. توجه داشته باشید، علاوه بر کاهش هزینه، محیط هم روشن‌تر می‌شود. 

پنل ال ای دی همان‌طور که از نامش مشخص است با بهره‌گیری از فناوری LED ساخته می‌شود. البته در محصولات جدید به جای استفاده از ال ای دی معمولی از SMD که عملکرد بالاتری دارد، استفاده می‌شود. پنل‌های ال ای دی طراحی نازک چشمگیری دارند و به همین دلیل فضا را زیباتر می‌کنند. ابعاد پنل‌ها بزرگ است و فضای گسترده‌ای را نورپردازی می‌کنند. به‌همین دلیل کاربرد اصلی این پنل‌های در محیط‌های اداری و بیمارستانی است. عمر یک پنل ال ای دی از 20000 تا 50000 ساعت تغییر می‌کند که این موضوع به مارک پنل ال ای دی بستگی دارد.

انواع پنل سقفی

پنل‌های سقفی را می‌توان به روش‌های متفاوتی دسته‌بندی کرد؛ هر یک از این دسته‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که باعث می‌شود برای استفاده در محیط‌های متفاوتی مناسب باشند. به‌طورکلی سه معیار نحوه نصب، شکل و نور در دسته‌بندی پنل سقفی در نظر گرفته می‌شود که در ادامه توضیح می‌دهیم.

1- انواع پنل ال‌ای‌دی از نظر نحوه نصب

پنل‌های سقفی از نظر نحوه نصب به دودسته روکار و توکار تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی از خانواده‌ها دوست ندارند که دکوراسیون منزل آن‌ها با مشخص‌بودن پنل ال‌ای‌دی به هم بخورد یا ایده‌های دیگری برای زیبا کردن سقف منزل یا محیط کار خود دارند. به همین دلیل انواع توکار برای آن‌ها بهتر است. به‌طورکلی پنل سقفی توکار ضخامت بسیار کمی دارد و بر روی سقف نصب می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از طراحی‌های متنوع بر روی این پنل‌ها نورپردازی جذابی به اتاق کار یا منزل خود ببخشید. خرید پنل سقفی توکار معمولاً برای سقف‌هایی که از قبل برش خورده است، امکان پذیر است.

در پنل سقفی روکار نیز یک قاب اصلی بر روی سقف نصب می‌شود و سپس پنل در داخل آن قرار می‌گیرد. این نوع پنل‌ها را می‌توان به‌صورت جداگانه از بازار تهیه کرد یا اینکه یک پنل ال‌ای‌دی توکار را به نوع روکار تبدیل کرد. شما می‌توانید در اطراف قاب اصلی پنل تزییناتی را بر روی سقف به وجود آورید اما معمولاً نمی‌توان برای تنظیم زاویه نور یا تنوع در نورپردازی، این نوع پنل‌ها را به کاربرد. خرید پنل سقفی روکار برای هر کاربرد و هر سقفی امکان‌پذیر است.

انواع پنل سقفی از نظر نوع نصب: توکار و روکار
انواع پنل سقفی از نظر نوع نصب: توکار و روکار

2- انواع پنل سقفی از نظر شکل

بسته به اینکه سقف منزل یا محیط کار شما به چه صورتی طراحی شده است و دوست دارید که نور با چه زاویه‌ای به محیط بتابد، می‌توانید از ابعاد و شکل‌های مختلف پنل سقفی یا پنل ال‌ای‌دی استفاده کنید. از نظر شکل می‌توان این پنل‌ها را به انواع گرد، مربع و مستطیل تقسیم‌بندی کرد. در ادامه خصوصیات هریک از این پنل‌ها را شرح می‌دهیم.

 • پنل سقفی گرد: در این نوع از پنل‌ها ابعاد از طریق قطر آن‌ها تعیین می‌شود و البته برای نصب مدل‌های توکار آن‌ها در سقف نیز لازم است که مقیاسی به نام قطر برش هم تعیین شود. این مقیاس مربوط به حفره‌ای است که باید در سقف ایجاد شود تا پنل در آن قرار بگیرد.
 • پنل سقفی مربعی: این پنل دارای ابعاد یکسانی است و برای محیط‌هایی استفاده می‌شود که حالتی مربعی دارند. این نوع پنل‌ها در ابعاد 20 در 20، 30 در 30، 40 در 40 و 60 در 60 تولید و به بازار عرضه می‌شوند. نکته این است که هریک از پنل‌ها در هر اندازه‌ای که تولید شوند می‌توانند توان‌های مختلفی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال پنل‌های 60 در 60 در انواع 60 وات یا 48 وات تولید می‌شوند. هرچه تعداد لاین‌های ال‌ای‌دی در یک پنل بیشتر باشد توان بالاتر و طبیعتاً روشنایی بهتری دارد و برای محیط‌های بزرگ‌تری قابل‌استفاده هستند.
 • پنل سقفی مستطیلی: پرکاربردترین انواع پنل سقفی مستطیلی در اندازه‌های 30 در 60، 60 در 120 و 30 در 120 تولید می‌شوند. این دسته از پنل‌ها نیز دارای توان‌های مختلفی هستند؛ هرچه تعداد لامپ‌های ال‌ای‌دی در آن‌ها بیشتر و فاصله لامپ‌ها کمتر باشد، پنل دارای توان بالاتری است.
انواع پنل سقفی از نظر شکل: گرد، مستطیل، مربع
انواع پنل سقفی از نظر شکل: گرد، مستطیل، مربع

۳- دسته‌بندی پنل ال ای دی از نظر نور

انواع پنل ال‌ای‌دی از نظر نور در دودسته اج لایت (edge light) و بک لایت (back light) قرار می‌گیرند؛ در این دو نوع منبع نور متفاوت است و همین باعث می‌شود که پخش نور در محیط‌های مختلف نیز تفاوت داشته باشد. در پنل‌های اج لایت منبع نور در اطراف پنل قرار دارد. در واقع قسمت‌های کناری نور را به مرکز منتقل می‌کنند تا از طریق سطح گسترده مرکزی پخش شود.

تراشه‌های نور در پنل‌های بک لایت در قسمت پشت آن قرار دارد و به همین دلیل پخش نور مستقیم‌تر است؛ در واقع نور مستقیماً از منبع به سطح رویی پنل تابیده می‌شود و سپس به محیط می‌رسد. هر دوی این پنل‌ها را می‌توان در محیط‌هایی که سقف بسیار بلندی دارند استفاده کرد. 

 اگر بخواهیم این دو پنل سقفی را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که ضخامت پنل‌های edge light بسیار کمتر از نوع بک لایت است. در مقابل پنل‌های back light راندمان نوری بیشتری دارند و 25 درصد نور بیشتری تولید می‌کنند؛ همین موضوع باعث شده است که گرمای تولید شده در این پنل‌ها کمی بیشتر باشد اما نه آن‌قدر که باعث آسیب رساندن به اجزای داخلی پنل یا افزایش دمای محیط شود.

مزایای استفاده از پنل ال ای دی چیست؟

 • طراحی متنوع: پنل‌های سقفی اشکال و ابعاد مختلفی دارند که برخی از این پنل‌ها گرد و برخی دیگر به‌صورت چهارگوش ارائه می‌شوند.
 • طول عمر بالا: این محصولات که دارای فناوری ال‌ای‌دی هستند، به دلیل روش‌های ساخت و تولیدشان، از طول عمر بسیار بالایی برخوردارند. به همین دلیل به‌صورت مداوم می‌توان از این پنل‌ها استفاده کرد.
 • نور سالم: در ساخت این‌گونه محصولات از هیچ نوع ماده مضری مانند جیوه استفاده نشده است. به همین دلیل نور و اشعه‌ای که از خود بازتاب می‌دهند، فاقد هرگونه مواد سمی است.
 • بازده و بهره نوری بالا: پنل‌های سقفی به دلیل توان و شار نوری که دارند، بازده نوری بسیار خوبی را نیز ارائه می‌دهند. دلیل این اتفاق، وجود تراشه‌های ال‌ای‌دی بیشتر است.
 • امکان کنترل از راه دور: به کمک ریموت و کنترل‌کننده‌های مخصوص می‌توان شدت نوری آنها را تنظیم کرد.
 • مصرف کم‌انرژی: این محصولات در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای، فلورسنت و… از مصرف انرژی بسیار کمتری برخوردار هستند.
 • نصب راحت: هم نوع توکار و هم نوع روکار این محصول نصب بسیار ساده‌ای داشته و نیاز به دانش خاصی ندارد.
 • طیف رنگی گسترده: دمای رنگ یک پنل led، رنگ نور آن را مشخص می‌کند که این رنگ نور برحسب درجه کلوین سنجیده می‌شود.

پنل LED چه کاربردی دارد؟

چراغ‌های پنل ال‌ای‌دی کاربردهای گسترده‌ای دارد که در انبارها، فضاهای اداری شرکت‌ها، بیمارستان‌ها، گاراژها، فضاهای تجاری مانند رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها، مراکز خرید، هتل‌ها و… استفاده می‌شود. دلیل اصلی این زمینه کاربرد گسترده، نصب بدون دردسر است. تنوع رنگی که به‌راحتی قابل تعویض است و همراه باقابلیت تنظیم، پنل‌های LED را به بهترین گزینه تبدیل می‌کند. پنل ال ای دی را در هر سقف و خانه‌ای با طراحی مدرن و مینیمال می‌توانید استفاده کنید.

مصرف برق پنل ال‌ای‌دی چقدر است؟

استفاده از پنل‌های فلورسنت معمولی باعث می‌شود که 40 درصد انرژی در مسیر اتصالات هدر برود. پنل‌های  LED یکپارچه در مقایسه با اتصالات فلورسنت سنتی، زاویه شعاع نور وسیع‌تری با نور قابل‌استفاده بیشتر و مصرف برق کمتری دارند. پنل ال ای دی باعث کاهش 80 درصدی مصرف برق می‌شود و در واقع به ازای هر وات توان مصرفی 80 تا 140 لومن نور تولید می‌کند.

نکات مهم در خرید پنل سقفی ال ای دی
نکات مهم در خرید پنل سقفی ال ای دی

در انتخاب بهترین پنل سقفی به نکات زیر توجه کنید

هنگام خرید پنل ال ای دی باید به نکاتی که در ادامه لیست می‌کنیم توجه کنید تا یک خرید مناسب داشته باشید. حتماً پیش از خرید یک بار این لیست را مرور کنید.

1- طول عمر بالا

اولین نکته‌ای که یک برند پنل سقفی را به بهترین برند آن تبدیل می‌کند، طول عمر بالای محصولاتی است که به فروش می‌رساند. هر چه طول عمر یک پنل سقفی بالاتر باشد، در فواصل زمانی طولانی‌تری نیاز به تعویض آن دارید. پس حتماً به این نکته در خرید پنل سقفی توجه داشته باشید.  طول عمر نمونه‌های بی‌کیفیت خیلی کم است، اما یک پنل ال ای دی خوب تقریباً 30000 ساعت عمر می‌کند.

2- مصرف پایین برق

یک برند پنل سقفی برای اینکه جزو بهترین‌ها باشد به‌غیراز تضمین طول عمر بالا باید محصولی ارائه دهد که مصرف برق پایینی دارد. هرچقدر مصرف برق پایین‌تر باشد پنل مربوطه از لحاظ اقتصادی برایتان به‌صرفه‌تر خواهد بود. البته تمامی پنل‌های ال ای دی مصرف برق کمی دارند، اما بعضی از مدل‌ها بهینه‌تر هستند.

3- کیفیت نور بالا و راندمان زیاد

فرض کنید یک پنل سقفی از یک برند خریداری می‌کنید اما این پنل حتی قابلیت این را ندارد که یک فضای خیلی کوچک را به‌اندازه کافی نوردهی کند. قطعاً در اینجا شما از خریدی که داشته‌اید پشیمان خواهید شد پس قبل از خرید حتماً به میزان نوردهی یک پنل سقفی توجه کنید تا بتوانید یک برند خوب را خریداری کنید. مقدار نوردهی را با لومن/وات مشخص کنند. هرچقدر مقدار لومن بر وات یک پنل بیشتر باشد، نور بیشتری هم تولید می‌کند. مقدار توان، مقیاس مناسبی برای سنجش نوردهی پنل نیست. احتمالاً بارها برایتان پیش آمده که دو لامپ با یک توان را خریداری کرده‌اید که یکی از آن‌ها نور بیشتری دارد.

4- تکنولوژی جدید و سلامت محصول

هرچه پنل سقفی که می‌خواهید بخرید از تکنولوژی جدیدتری استفاده کند و نسبت به پنل‌های قدیمی سلامت بیشتری داشته باشد مناسب‌تر خواهد بود. به سراغ برندهایی برای انتخاب بهترین برند پنل سقفی بروید که از تکنولوژی‌های جدید در ساخت محصولاتشان استفاده می‌کنند. مازی نور، شعاع، یکتا افروز و… نمونه‌ای از این برندها هستند.

5- ضمانت محصولات

بهترین برند پنل سقفی همواره سعی می‌کند که محصولات خود را تضمین کند و ضمانت فروش به مشتریانش بدهد. اگر یک برند از کیفیت محصولاتش اطمینان داشته باشد هیچ‌گونه تردیدی در ارائه ضمانت‌نامه نخواهد داشت. پس به این موضوع مهم در انتخاب پنل سقفی توجه داشته باشید. عده‌ای ممکن است شوق خرید پنل سقفی ارزان را داشته باشند و در زمان خرید به‌هیچ‌عنوان به اینکه برند مربوطه ضمانتی ارائه می‌دهد یا خیر توجهی نداشته باشند که این اشتباه است. شما باید ضمانت محصولات را یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب بهترین برند پنل سقفی در نظر بگیرید.

6- سابقه تولید

برندی که سال‌هاست سابقه تولید پنل سقفی را دارد نسبت به برندی که به‌تازگی کار تهیه و تولید این پنل‌ها را به عهده گرفته می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد پس اگر قصد انتخاب بهترین برند پنل سقفی را دارید به سال تأسیس آن برند هم توجه داشته باشید و این مسئله را پشت‌گوش نیندازید چرا که همین مسئله به‌ظاهر کوچک می‌تواند یک راهنمایی بزرگ به شما در جهت انتخاب بهترین برند باشد.

7- فروش زیاد

بهترین برند می‌تواند همان برندی باشد که نسبت به سایر برندها فروش بیشتری داشته و مصرف‌کنندگان بیشتری را به خود اختصاص داده است. شما می‌توانید با سؤال از فروشنده متوجه شوید که کدام برند نسبت به سایر برندها فروش بیشتری دارد تا به این شیوه بهترین را پیدا کنید. البته این مسئله نباید موجب آن شود که به دیگر فاکتورها بی‌توجه باشید. شما می‌توانید با درنظرگرفتن سایر فاکتورها در انتخاب پنل سقفی به این اصل مهم هم توجه داشته باشید تا بهترین برند پنل سقفی را خریداری کنید.

8- قیمت مناسب

هرچقدر که قیمت در مقابل کیفیت مسئله کم‌اهمیتی است اما نباید به‌سادگی از کنارش گذشت. همیشه قیمت‌های بالا و گزاف نشان‌دهنده کیفیت خوب یک برند نیست پس به سراغ برندهایی بروید که جدای از مواردی که در بالا گفتیم به قیمت هم در ارائه پنل‌های سقفی‌اش توجه کرده است. پنل‌های بسیاری هستند که با وجود قیمت مناسب، کیفیتی عالی دارند.

در پایان

سعی کردیم در مقاله “پنل ال ای دی چیست؟” راهنمای کاملی از مواردی را که در هنگام خرید باید بدانیم، ارائه دهیم تا خرید خوبی داشته باشید. حتماً قبل از اقدام به خرید یک بار این مقاله را مرور کنید. به نظر شما پنل ال ای دی خوب چه مشخصاتی دارد؟ با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

لیست منابع:

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.