لوکس چیست و چه تفاوتی با لومن دارد؟

تاریخ انتشار:
1400/09/08
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
1 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
تفاوت لوکس و لومن

اگر تا به حال در مورد لامپ‌ها و میزان روشنایی آن‌ها مطالعه کرده باشید، احتمالا به دو واحد اصلی اندازه‌گیری یعنی لومن و لوکس برخورد کرده‌اید. هر دوی این واحدها به میزان روشنایی یک لامپ یا منبع نور مرتبط هستند اما چیزهای مختلفی را اندازه می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی هر یک از این واحدها بپردازیم و تفاوت اصلی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

بیان تفاوت لوکس و لومن با استفاده از تعریف آن‌ها

در این قسمت تفاوت اصلی لوکس و لومن را به صورت خلاصه بیان می‌کنیم:

  • لوکس یا Lux، روشنایی را اندازه می‌گیرد؛ یعنی میزان نوری که روی یک سطح تابیده می‌شود.
  • لومن یا Lumans برای اندازه‌گیری شار نوری یک منبع نور است؛ یعنی میزان نوری که از آن منبع در تمام جهات تابانده می‌شود. در واقع این واحد میزان نوری را اندازه می‌گیرد که اطراف یک منبع نور وجود دارد.

در تصویر زیر، تفاوت این دو واحد را مشاهده می‌کنید.

تفاوت لوکس و لومن

در واقع هرچه منبع نور به سطح نزدیک‌تر باشد، میزان لوکس نیز بیشتر می‌شود. دلیل این اتفاق، پراکندگی نور با دور شدن منبع آن است. به همین دلیل زمانی‌که میزان لوکس یک لامپ را روی آن مشاهده می‌کنی، باید به فاصله منبع نور از سطح نیز توجه داشته باشید. به عنواان مثال “۱۰۰۰ لوکس در فاصله ۲ متری”. در غیر این‌صورت شما نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا میزان لوکس یک منبع نور مناسب است یا خیر. برای منابع نور مستقیم مانند لامپ‌های ال ای دی، معمولا روشنایی لامپ دارای میزان بالای لوکس است.

موارد استفاده از لوکس و لومن

لوکس برای زمان‌هایی استفاده می‌شود که می‌خواهیم بدانیم یک سطح چقدر روشن می‌شود. برای دانستن میزان نور تابیده‌شده بر روی سطحی مانند میز، لوکس واحدی مناسب است. یکی از کاربردهای مهم لوکس، هنگام تهیه فضای مناسب برای عکاسی می‌باشد. در صورتی که فضای مد نظر ما، میزان لوکس مناسب را نداشته باشد. 

سطوح متداول لوکس را در این قسمت بررسی می‌کنیم.بدیهی است که هرچه میزان لوکس بالاتر باشد، گستردگی آن کمتر است.

  • در روزهای تاریک و ابری: ۱۰۰۰ لوکس
  • نور غیرمستقیم روز‌: ۱۰۰۰۰ لوکس
  • نور مستقیم روز: ۱۰۰۰۰۰ لوکس

لوکس واحدی برای اندازه‌گیری نور روی یک سطح است؛ به همین دلیل منبع نور می‌تواند نور طبیعی خورشید یا نور یک یا چند لامپ باشد. در حالی که لومن برای میزان نور ساطع‌شده توسط “یک” منبع نور مصنوعی استفاده می‌شود. 

تفاوت روش اندازه‌گیری لوکس با لومن

با توجه که توضیحی که برای لوکس دادیم، یک نورسنج یا طیف‌سنج کوچک نیز می‌تواند میزان نوری که بر روی یک سطح تابیده می‌شود را اندازه‌گیری کند. این روش اندازه‌گیری نور، هزینه کمتری داشته و حتی با برخی نرم‌افزارهای موجود در تلفن‌های هوشمند نیز می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد.

در مقابل، لومن میزان نور ساطح‌شده از یک منبع نور است و در همه جهات نیاز به اندازه‌گیری دارد. به همین دلیل ابزار پیشرفته‌تری نیاز دارد. به‌طور معمول برای این کار از گونیوسفر یا یک کره یک‌پارچه استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها می‌توانند نور ساطع‌شده در تمام جهات را دریافت کنند و آن را محاسبه می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی لوکس و لومن و تفاوت‌های اساسی این دو واحد اصلی اندازه‌گیری نور پرداختیم. در هنگام خرید یک منبع نور مانند لامپ، توجه کردن به مقدار هر یک از آن‌ها می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. اگر ساعات زیادی از روز خود را صرف عکاسی از اجسام مختلف یا مطالعه می‌کنید، بهتر است به این دو واحد در هنگام انتخاب لامپ، توجه کنید. امیدواریم مطالب این مقاله به شما کمک کرده باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

منابع:

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.