درجه حفاظت IP چیست و اعداد آن چطور طبقه‌بندی می‌شوند؟

تاریخ انتشار:
1400/10/27
نویسنده:
علی نادی
مدت مطالعه: 
2 دقیقه
تخصصی برق و الکترونیک
اشتراک گذاری
درجه حفاظت IP چیست و اعداد آن چطور طبقه‌بندی می‌شوند؟

گردوغبار، آب‌وخاک مهم‌ترین دشمن وسایل الکتریکی محسوب می‌شوند و آسیب‌های زیادی به آن‌ها می‌زنند. برای این‌که مصرف‌کنندگان بتوانند راحت‌تر نسبت به درجه حفاظت وسیله خریداری شده اطلاعات داشته باشند، کمیسیون بین‌المللی الکترونیکی سیستم طبقه‌بندی تأسیس کرد که بتواند میزان مقاومت ابزارهای مختلف را دسته‌بندی کند. این لیسانس برای محاسبه میزان مقاومت تجهیزات الکترونیک در برابر گردوغبار و آب استفاده می‌شود.

کلمه IP مخفف INGRESS PROTECTION بوده و به معنی حفاظت ورودی است. با این کد می‌توانید متوجه شوید که یک وسیله الکترونیکی تا چه حد نسبت به گردوغبار مقاومت دارد. اگر درجه حفاظت وسیله الکترونیکی برایتان مهم است، قبل از خرید به این موردتوجه داشته باشید.

برای مثال، حمام مکانی مرطوب است و باید لامپی را انتخاب کنیم که درجه حفاظت IP آن بالا بوده و مقاومت خوبی داشته باشد. بعضی از لامپ‌ها هستند که می‌توانند به طور کامل آن‌ها را در آب فرو دوباره خارج کرد. این تجهیزات از مقاومت بالایی برخوردار هستند. اصول محاسبه درجه محافظت بسیار ساده است و فقط باید به جدول‌های پایین توجه داشته باشید.

عدد اول بعداز IP

رقم اولی که بعد از IP نمایش داده می‌شود، برای نفوذ ذرات جامد بکار می‌رود. اشیایی یا ذراتی که به دست می‌چسبند، گردوغبار و… جزو این دسته‌بندی هستند. این اعداد از 0 شروع شده و سقف آن 6 است و مشخص می‌کنند که محصول موردنظر تا چه حد در برابر نفوذ ذرات جامد مقاومت دارد. در ادامه جدول اعداد اول درجه حفاظت IP را می‌توانید مشاهده کنید.

رقم اولنوع حفاظتویژگی حفاظتی
0محافظ نداردویژگی محافظتی خاصی ندارد
1مقاومت در برابر اجسام سنگین‌ بزرگتر از 50 میلی‌متردارای لایه حفاظتی برای اعضای بدن مانند دست
2مقاومت در برابر اجسام سنگین‌ بزرگتر از 12 میلی‌متردارای لایه حفاظت برای انگشت و اشیایی که طول آن‌ها بیشتر از 80 میلی‌متر نباشد
3مقاومت در برابر اجسام سنگین‌ بزرگتر از 2.5 میلی‌متردارای محافظ برای سیم یا تسمه‌هایی که ضخامت آن‌ها بیشتر از 2.5 میلی‌متر باشد
4مقاومت در برابر اجسام سنگین‌ بزرگتر از 1 میلی‌مترمحافظت برای تسمه و سیم‌هایی که ضخامت آن‌ها بیشتر از 1 میلی‌متر است.
5مقاومت در برابر ورود گرد و غباردر برابر نفود گرد و غبار تا حد زیادی مقاومت داشته و مانع از ورود این ذرات ریز می‌شود
6محافظت کامل در برابر نفود گرد و غبارگردوغبار به هیچ وجه نمی‌توانند به دستگاه نفوذ کنند

عدد دوم بعد از IP

عدد دوم از 0 شروع شده و تا 9 ادامه می‌یابد. این عدد برای نمایش میزان درجه حفاظت IP دربرابر آب و رطوبت نمایش داده می‌شود. ممکن است بعضی از محصولات الکترونیکی دربرابر غوطه‌ور شدن در آب‌ هم مقاوم باشند. اگر می‌خواهید اعداد دوم میزان درجه IP را بشناسید، جدول پایین را بخوانید.

رقم دومشرح حفاظت
1محافظت در برابر قطره‌های آب
2محافظت در برابر قطره‌های آب با شیب 15 درجه
3محافظت دربرابر پاشیده شدن آب
4محافظت دربرابر پاشیده شدن آب
5مقاومت دربرابر پاشش آب با پخش کن
6مقاومت دربرابر قرار گرفتن درمعرض امواج دریا
7مقاومت دربرابر غوطه‌ور شدن در آب به‌صورت موقت
8مقاومت دربرابر غوطه‌ور شدن در آب به‌صورت دائم
9محافظت دربرابر فشار بالای آب و شست‌وشو با بخارشو

درجه حفاظت IP برای دستگاه‌های اینترپاور، کابل و… معمولا به‌صورت IP65، IP68 و IP69 است. با مشاهده این کد می‌توانید اطلاعات کامل درباره آن متوجه شوید. در ادامه چند مورد از رتبه‌بندی‌های حفاظت را بررسی خواهیم کرد.

IP65: محصولاتی که از این تکنولوژی بهره می‌برند، می‌توانند دربرابر گردوغبار و پاشش آب با آب‌پاش مقاومت داشته باشند.

IP68: وسایلی که از این لیسانس پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند دربرابر گردوغبار و غوطه‌ور شدن در آب مقاومت بالایی داشته باشند.

ممکن است برخی از رتبه بندی‌های مقاومت به‌صورت IPX نوشته شود. در این‌صورت عددی که بعداز X نوشته می‌شود، نشان‌گر نوع مقاومت آن محصول است. مثلا وسایلی که روی آن‌ها IPX4 نوشته شده، فقط دربرابر نفوذ رطوبت و پاشیده شدن آب مقاوم هستند.

اگر محصولی مقاومت موردنظرتان را داشت، به‌خصوص در وسایل صنعتی، بهتر است قبل از خرید نوع محافظت آن را در سایت تولید کننده مشاهده کنید که هنگام خرید مشکلی برای مصرف آن پیش نیاید.

IP شاخصی برای نمایش درجه حفاظت محصول

سازندگان تلفن همراه برای این‌که بتوانند بهتر درجه حفاظت را به مصرف کنندگان نشان دهند، از IP برای استفاده می‌کنند. این عدد شامل دو بخش می‌شود که در این مطلب جدول آن را بررسی کردیم. با کمک این مطلب می‌توانید قبل از خرید، اطلاعات کاملی درباره میزان درجه حفاظت محصولات داشته باشید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.