لامپ LED با SMD چه تفاوتی دارد؟

تاریخ انتشار:
1399/12/03
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه:
2 دقیقه
تخصصی برق و الکترونیک
اشتراک گذاری
لامپ LED با SMD چه تفاوتی دارد؟

LED ال ای دی یک اختراع ساده بود که باعث انقلابی عظیم در صنعت روشنایی شد. LED مخفف Light Emitting Diode به معنای دیود ساطع کننده نور است. دیود یک قطعه الکتریکی است، با دو الکترود (آند و کاتد) که جریان برق فقط در یک جهت از آن عبور می‌کند( جریان به آند وارد و از کاتد خارج می‌شود).

دیودها به طور کلی از مواد نیمه رسانا مانند سیلیکون یا سلنیوم ساخته می‌شوند، که در برخی شرایط جریان برق را هدایت و در شرایطی مانع عبور جریان می‌شوند (مثلاً در ولتاژهای مشخص، سطح جریان یا شدت نور).

چراغ ال ای دی چیست؟

دیود ساطع کننده نور وسیله‌ای نیمه هادی است که با عبور جریان الکتریکی از آن نور مرئی ساطع می‌کند. برعکس سلول فتوولتائیک که نور مرئی را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. در ابتدای اختراع چراغ‌های ال ای دی هیجان بسیاری به وجود آمد. زیرا بسیار ساده بودند و تولید آن‌ها بسیار ارزان بود. با اتصال ولتاژ مثبت به آند و ولتاژ منفی به کاتد، جریان برق در ال ای دی برقرار و نور ساطع می‌شود، به این حالت بایاس مستقیم گفته می‌شود. 

اگر سر مثبت و منفی ولتاژ را جابه‌جا متصل کنیم، یعنی سر مثبت به کاتد و سر منفی به آند، جریان قطع می‌شود. به این حالت بایاس معکوس گفته می‌شود. در این شرایط چراغ ال ای دی نوری ساطع نمی‌کند.

LED و SMD چه تفاوتی دارند؟

ساخت اولین لامپ ال ای دی، به اوایل دهه 1960 باز می‌گردد، اما برای دهه‌ها به دلیل هزینه بالا، ساخت آنها به صورت گسترده عملی نشد. امروزه این لامپ‌ها در کاربردهای بسیاری، از اسباب بازی گرفته تا اتومبیل‌های لوکس، مقرون به صرفه و کاربردی هستند. 

SMD مخفف surface-mount LED است و به معنای ال‌ای‌دی‌های نصب شده بر روی سطح است که باعث کاهش اندازه لامپ و در عین حال افزودن رنگهای بیشتر به یک واحد ال ای دی شدند. SMD ها بر روی یک بورد الکترونیکی نصب می‌شوند و ابعاد کوچکی دارند. کوچک شدن ابعاد LED امکان قرار دادن 3 ال ای دی با رنگ‌های متفاوت را در یک واحد فراهم کرده است. سه رنگ قرمز، آبی و سبز، سطح کوچکی ایجاد می‌کنند که باعث کم شدن فاصله بین پیکسل‌ها می‌شود. کم شدن فاصله بین پیکسل‌ها بر وضوح و کیفیت تصاویر تاثیر می‌گذارد و استفاده از سه رنگ متفاوت باعث بهبود کیفیت تصویر شده است. امروزه از تکنولوژی SMD LED در ساخت انواع پروژکتورها استفاده می‌شود. در واقع تمامی لامپ‌های حبابی که در بازار با نام ال ای دی به فروش می‌رسند، نوعی لامپ SMD هستند.

لامپ اس ام دی چیست

مزیت‌های استفاده از LED چیست؟

اختراع ال ای دی بسیار سودمند بود و باعث ایجاد تحول در صنایع بسیاری شد، مهمترین مزیتهای لامپ‌های ال ای دی عبارتند از:

1- بازده انرژی بالا

لامپ‌های LED در مقایسه با لامپ‌های فلورسنت و رشته‌ای استاندارد، کارایی بیشتری دارند. ال ای دی انرژی کمتری مصرف می‌کند و در تبدیل جریان برق به نور، کارآمدتر است. 

2- طول عمر بیشتر

لامپ ال ای دی تا 6 برابر بیشتر از انواع دیگر روشنایی دوام دارند. این طول عمر باعث صرفه جویی در هزینه و جلوگیری از خرید لامپ‌های جایگزین می‌شود. همچنین اگر این لامپ‌ها را به صورت متناوب و سریع خاموش و روشن کنید، نمی‌سوزند!

3- عملکرد در دمای سرد

در حالی که انواع دیگر چراغ‌ها برای کار در دمای سرد به ولتاژ بیشتری نیاز دارند، چراغ ال ای دی در مکان‌های سرد نیز به درستی کار می‌کند. این ویژگی باعث شده است که این چراغ‌ها برای نصب در داخل یخچال و اتاق‌های نگهداری بهترین انتخاب باشند.

4- طیف رنگ گسترده 

این لامپ‌ها طیف وسیعی روشنایی از درجه بسیار گرم تا بسیار خنک را می‌توانند تولید کنند. یعنی از رنگ نور خیلی گرم و آفتابی تا رنگ نورهای سرد و خیلی سفید را می‌توانید با این لامپ‌ها داشته باشید. همچنین انواع رنگ نورهای فانتزی و لامپ‌های چند رنگ با ال ای دی، قابل تولید است.

5- قابلیت کنترل پذیری

با توجه به اینکه در ساختار این لامپها از مواد نیمه هادی استفاده شده است، می‌توان با کنترل کننده، شدت نور را تنظیم و کم و زیاد کرد. با نصب یک دیمر می‌توان شدت نور لامپ ال ای دی را تنظیم کرد، در حالی که سایر لامپ‌ها این امکان را ندارند. البته لامپ ال ای دی دیمر پذیر باید برای این هدف خریداری کنید.

6- روشن شدن فوری

به محض وارد شدن جریان در این لامپ‌ها، روشنایی برقرار می‌شود و روشن می‌شوند. برعکس لامپ‌های گازی که با تاخیر چند دقیقه‌ای، لامپ روشن می‌شود، ال ای دی سریع روشن می‌شود.

7- قدرتمند و مستحکم

محفظه پلاستیکی دوام و مقاومت بیشتری در برابر شکستگی دارند. چراغ‌های ال ای دی معمولاً بر روی بورد نصب می‌شوند و با سرب‌های لحیم شده متصل می‌شوند. این موضوع باعث افزایش مقاومت لامپ‌ها در برابر لرزش و سایر اختلالات می‌شود.

8- عدم انتشار اشعه ماورا بنفش UV و انتشار کم مادون قرمز

با توجه به عدم انتشار طول موج‌های آسیب زا، نصب یک لامپ LED باعث محافظت از فرش‌ها، آثار هنری، پوشش پنجره‌ها و سطوح رنگ شده در برابر هر گونه آسیب احتمالی انتشار مادون قرمز یا ماورا بنفش می‌شود. 

9- ابعاد کوچک

ابعاد کوچک ال ای دی باعث افزایش انعطاف در طراحی شده است. امروزه انواع مختلف لامپ‌های ال ای دی در ابعاد و اشکال مختلفی به بازار عرضه شده‌اند.

منابع

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.