• راهنمای خرید
  • بهترین بخاری صنعتی کدام است؟ مقایسه هیتر گازی، برقی و گازوئیلی

بهترین بخاری صنعتی کدام است؟ مقایسه هیتر گازی، برقی و گازوئیلی

تاریخ انتشار:
1402/08/28
نویسنده:
علیرضا نیک‌سیرت
مدت مطالعه:
5 دقیقه
راهنمای خرید
اشتراک گذاری
بهترین بخاری صنعتی کدام است

گرمایش یکی از نیازهای اولیه یک فضای صنعتی و وسیع برای شروع کار در آن است و به دلیل اینکه فضاهای صنعتی اغلب متراژهای بزرگی دارند، گرمایش آنها از نظر هزینه‌های انرژی و تعمیرات از اهمیت بسزایی برخوردار است. این اهمیت سبب شده است که اغلب صاحبان کسب‌وکارها در تلاش باشند تا بهترین بخاری صنعتی را در سالن‌های مجموعه خود استفاده کنند.

استفاده از هیتر صنعتی به‌عنوان سیستم گرمایشی در چنین فضاهایی در سالیان اخیر رواج پیدا کرده و به انتخاب اول اغلب کسب‌وکارها تبدیل شده است. اما نکته مهم این است که هیترهای صنعتی در انواع مختلفی مانند هیتر گازی، هیتر برقی و هیتر گازوئیلی موجود است و بر اساس نیازهای خود باید دست به انتخاب بزنید. شما می‌توانید برای شناخت بهترین نوع هیتر صنعتی و خرید آن برای کارخانه یا کارگاه خود، مشخصات و کاربردهای هر یک از هیترهای صنعتی را مطالعه کنید و محصولی که مطابق نیازهای شماست را برگزینید. بنابراین برای مطالعه ویژگی‌های هر یک از هیترهای صنعتی تا پایان همراه ما باشید. 

معرفی بخاری صنعتی گازی، گازوئیلی و برقی

هیترهای صنعتی را یکی از تجهیزات گرمایشی شبیه به بخاری‌های معمولی است؛ با این تفاوت که ابعاد آنها بسیار بزرگ‌تر از بخاری‌های خانگی است و میزان گرمای بیشتری را نیز تولید می‌کنند. استفاده از این بخاری‌های بزرگ باعث می‌شود دمای سالن‌های صنعتی به میزان متعادلی برسد و فضا برای کارکردن کارگران یا نگهداری از محصولات مناسب باشد. هیترهای صنعتی با استفاده از حامل‌های انرژی گرما را تولید و به محیط منتقل می‌کنند. هیترهای صنعتی را می‌توان بر اساس سوخت مصرفی به سه گروه برقی، گازی و گازوئیلی دسته‌بندی کرد. هر یک از این هیترها دارای مزایا و معایبی هستند که شما می‌توانید بر اساس این ویژگی‌ها نسبت به خرید محصول مناسب تصمیم‌گیری کنید. 

هیتر صنعتی برقی چیست؟

هیترهای برقی صنعتی که از انرژی تجدیدپذیر برق بهره می‌گیرند، مانند بخاری برقی خانگی با استفاده از المنت گرما تولید می‌کنند. هیترهای صنعتی برقی خود به دو دسته هیترهای فن‌دار و هیترهای تابشی تقسیم‌بندی می‌شوند. در نوع فن‌دار، در بخش پشت المنت‌ها، چندین فن قرار گرفته‌اند تا گرمای تولیدی توسط این بخش را به فضای مدنظر منتقل کنند. اما در انواع تابشی گرمای تولیدشده توسط المنت‌ها به شکل مستقیم در محیط مدنظر پخش می‌شود. 

نکات مهم در هنگام خرید هیتر برقی صنعتی

اولین نکته‌ای که در هنگام خرید هیتر برقی صنعتی باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب نوع هیتر است. به طور کلی محدودیتی در استفاده از هیترهای برقی فن‌دار و هیترهای برقی تابشی وجود ندارد؛ اما در صورتی که کسب‌وکار شما در حوزه مواد اشتعال‌زا یا مستعد اشتعال مانند سوخت‌های فسیلی، پارچه، پنبه، پوشاک و… است، پیشنهاد می‌شود از هیترهای برقی فن‌دار به‌جای هیترهای برقی تابشی استفاده کنید. در گام بعدی شما باید متراژ فضاهای مدنظر خود را بررسی کنید و بر اساس آنها دست به خرید هیتر برقی صنعتی بزنید.

کاربردهای بخاری برقی صنعتی

هیترهای برقی صنعتی در ابعاد و ظرفیت‌های گرمایی مختلف تولید شده‌اند و می‌توان با استفاده از آنها اتاق کار، سالن‌های جلسه، سالن‌های خط تولید، انبارها، سوله‌ها و… را گرم کرد. بخاری برقی صنعتی برای استفاده در صنایعی مانند صنعت طبخ غذا (آشپزخانه‌های صنعتی و واحدهای تولید مواد غذایی)، کارخانه‌های صنعتی و کارگاه‌ها، آب‌گرم‌کن در صنایع، پکیج‌های استخری، خشک‌کردن محصولات صنایع غذایی یا نساجی و… مناسب است. 

مزایا و معایب هیتر برقی صنعتی

استفاده از انرژی تجدید‌پذیر برق به‌جای سوخت‌های فسیلی در هیترهای برقی نکته‌ای مثبت در مورد این محصول است؛ زیرا آلودگی استفاده از آن بسیار کمتر است و برای طبیعت نیز آثار منفی کمتری به همراه دارد. هیترهای برقی صنعتی معمولاً به شکل کم‌مصرف طراحی می‌شوند و به نسبت گرمای تولیدی انرژی کمی مصرف می‌کنند. هیترهای برقی صنعتی دارای قابلیت جابه‌جایی هستند و شما می‌توانید بدون نیاز به لوله‌کشی گاز یا طراحی فضای دودکش، آنها را در فضای صنعتی خود جابه‌جا کنید. اشغال فضای کم، حمل و نقل راحت، تأمین آسان انرژی و… از دیگر مزایای استفاده از هیتر برقی صنعتی هستند.

تولید بوی ناخوشایند در صورت بروز مشکلات برای قطعات، هزینه بالای انرژی برق، امکان بروز آتش‌سوزی در صورت داغ‌شدن بیش از حد المنت‌های هیتر و عدم توانایی گرم‌کردن محیط‌های بزرگ یا باز از جمله نقاط ضعف هیترهای برقی است. 

بخاری گازی صنعتی چیست؟

هیتر گازی یکی از انواع هیترهای صنعتی است که با احتراق گاز شهری، محیط را گرم می‌کند. عملکرد هیتر گازی صنعتی به این شکل است که با احتراق گاز شهری، در بخش زیرین هیتر، شعله‌هایی با دمای بسیار بالا شکل می‌گیرد. با استفاده از گرمای تولیدشده توسط این شعله‌ها، دمای لوله‌های موجود در بدنه این هیتر بالا می‌رود. با چرخش گرما در لوله‌ها و افزایش میزان گرمای تولیدشده، گرما توسط فن‌های هیتر گازی صنعتی در فضا پخش می‌شوند. 

نکات مهم در هنگام خرید هیتر گازی صنعتی

در هنگام خرید هیتر گازی صنعتی باید توجه داشته باشید که هیتر کارایی لازم جهت گرم‌کردن فضای صنعتی شما را داشته باشد، در غیر این صورت هزینه‌ای که بابت خرید این محصول می‌پردازید، به هدر می‌رود. از این رو، در هنگام انتخاب هیتر گازی صنعتی باید مواردی از جمله میزان مصرف گاز شهری، ظرفیت گرمایی، ابعاد هیتر و… را مورد بررسی قرار دهید. در اغلب موارد شرکت‌های ابعاد فضایی که هیتر می‌تواند گرم کند را بر روی محصول درج می‌کنند تا مشتریان بتوانند به‌راحتی محصول مدنظر خود را انتخاب کنند. علاوه بر موارد فوق، حتماً پیش از خرید تأییدیه‌های استاندارد محصول را مورد بررسی قرار دهید و از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل نمایید. 

کاربرد هیتر گازی صنعتی

با توجه به شیوه عملکرد هیتر صنعتی گازی، می‌توان از این سیستم گرمایشی برای گرم‌کردن محیط‌های مختلف کارگاهی، کارخانه‌ها، سوله‌ها و… استفاده کرد. گرمایش حسینیه‌ها و مساجد نیز از دیگر کاربردهای بخاری گازی صنعتی است که حتماً تا به حال شما نیز نمونه‌های آن را مشاهده کرده‌اید. 

بررسی مزایا و معایب هیترهای گازی صنعتی

برخورداری از حسگرهای دما و نمایش دمای محیط، برخورداری از سیستم اتوماتیک و نگه‌داری محیط در دمای مناسب، برخورداری از ترموکوپل جهت افزایش ایمنی دستگاه، عرضه در انواع مدل‌ها و ابعاد با ظرفیت‌های گرمایی مختلف و… از جمله مزایای هیترهای گازی صنعتی هستند.

در کنار این مزایا، سیستم‌های گرمایشی گازی صنعتی دارای دو عیب نیز هستند که در برخی موارد کاربردهای آنها را محدود می‌کند. استفاده از سوخت‌های فسیلی که سوخت تجدیدناپذیر محسوب می‌شوند، یکی از معایب هیترهای گازی صنعتی است. در صورتی که مشعل این سیستم گرمایشی تنظیم نباشد، ممکن است به تولید گاز کربن مونوکسید و دوده بینجامد، این نکته و خطرات مربوط به آن را نیز می‌تواند دیگر عیب این سیستم گرمایشی در نظر گرفت. 

بخاری صنعتی گازوئیلی چیست؟

هیترهای صنعتی گازوئیلی نیز از دیگر سیستم‌های گرمایشی هستند که می‌توان از آنها برای گرمایش فضاهای صنعتی مانند سوله‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها استفاده کرد. با توجه به اینکه خرید و حمل و نقل گازوئیل نسبت به استفاده از لوله‌کشی گاز شهری به‌مراتب سخت‌تر است، استفاده از هیتر صنعتی گازوئیلی امروزه کمتر شده است. با این وجود در برخی از شهرک‌های صنعتی که لوله‌کشی گاز وجود ندارد، همچنان از این سیستم گرمایشی استفاده می‌شود. در برخی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها نیز شرایط به‌گونه‌ای است که شرایط استفاده از هیتر صنعتی گازی یا هیتر صنعتی برقی وجود ندارد و از هیتر صنعتی گازوئیلی در دستور کار قرار می‌گیرد. عملکرد تولید گرما در جت هیتر گازوئیلی تقریباً مشابه جت هیتر گازی است و گرما با احتراق سوخت و با استفاده از فن به محیط اطراف منتقل می‌شود. 

نکات مهم در هنگام خرید جت هیتر گازوئیلی

در هنگام خرید ابعاد جت هیتر گازوئیلی را بررسی کنید و هیتر صنعتی با ابعاد مناسب را برای فضای مدنظر خود انتخاب کنید. در صورت نیاز به گرمایش محیط‌هایی با متراژ بالا، حتماً توجه داشته باشید که جت هیتر گازوئیلی دارای لوله تهویه و دودکش باشد. از خرید هیترهای گازوئیلی فاقد فن خودداری کنید، زیرا پخش گرما توسط فن از امنیت بالاتری نسبت به پخش گرمای مستقیم برخوردار است و اثربخشی بیشتری نیز می‌تواند داشته باشد. حتماً پیش از خرید جت هیتر گازوئیلی برچسب مصرف انرژی را بررسی کنید و هیتر کم‌مصرفی را خریداری کنید. بررسی تأییدیه‌های استاندارد پیش از خرید فراموش نشود. 

کاربرد هیتر گازوئیلی صنعتی

گرمایش فضاهای بزرگ و تولید میزان گرمای مناسب توسط جت هیترهای گازوئیلی باعث شده تا در مواردی که فضای باز و محیط بزرگ وجود دارد، استفاده از این نوع هیتر صنعتی رواج داشته باشد. از صنایعی که هیتر گازوئیلی صنعتی در آن کاربرد دارد، می‌توان به گلخانه‌داری، کشاورزی، دامداری، مرغداری و کارخانه‌های صنعتی اشاره کرد.

مزایا و معایب هیترهای صنعتی گازوئیلی

مزایای جت هیتر گازوئیلی:

  • امکان استفاده در فضاهای فاقد لوله‌کشی گاز 
  • امکان جابه‌جایی و انتقال بدون نیاز به لوله‌کشی
  • عرضه‌شده در انواع و مدل‌های مختلف
  • بدون تولید صدا

معایب جت هیتر گازوئیلی:

  • شرایط دشوارتر تهیه گازوئیل نسبت به گاز 
  • سطح ایمنی پایین‌تر نسبت به انواع برقی و گازی
  • شرایط سخت‌تر نگهداری

کدام مدل بخاری صنعتی بهتر است؟ گازی، گازوئیلی یا برقی؟

این پرسش، پرسشی کلیدی در هنگام خرید سیستم گرمایشی صنعتی است و حتماً اغلب شما تا به اینجا نیز این پرسش را در ذهن خود نگه داشته‌اید. واقعیت این است که نمی‌توان برای تمامی فضاهای صنعتی با شرایط مختلف سازه‌ای، شرایط در دسترس‌بودن انرژی و متراژ، یک نسخه واحد را پیشنهاد کرد. شما در ابتدای مسیر انتخاب یک سیستم گرمایشی صنعتی باید شرایط واحد صنعتی خود را تعیین کنید و بر اساس آن دست به انتخاب بزنید. برای مثال، اگر فضای مدنظر شما خیلی بزرگ است و یا فضای باز محسوب می‌شود، استفاده از هیتر برقی صنعتی انتخاب چندان مناسب نیست و بهتر است شما خرید بخاری گازی یا گازوئیلی را در دستور کار خود قرار دهید. اما اگر فضای شما چندان بزرگ نیست و مسقف است، می‌توانید از بخاری برقی استفاده کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

به طور کلی در حال حاضر از هیتر صنعتی گازوئیلی تنها در موارد خاص که امکان لوله‌کشی گاز وجود ندارد و هیتر برقی نیز کارایی مناسب را ندارد، استفاده می‌شود. بنابراین در شرایط معمولی شما باید میان هیترهای برقی و گازی یک محصول را انتخاب کنید. با توجه به گران‌تر بودن انرژی برق، شرایط استفاده از هیتر گازی کمی بهتر است؛ اما مزایایی مانند قابلیت جابه‌جایی، عدم نیاز به لوله‌کشی، عدم تولید آلودگی، از بین رفتن خطر مونوکسید کربن و.. باعث شده‌اند هیتر صنعتی برقی نیز گزینه‌ای معقول باشد.

جدول مقایسه بخاری صنعتی گازی، برقی و گازوئیلی

ویژگیبخاری صنعتی گازیبخاری صنعتی برقیبخاری صنعتی گازوئیلی
نوع سوختگازبرقگازوئیل
مزایاراندمان بالا، هزینه سوخت کم، سرعت گرمایش بالا، امکان استفاده در محیط های با تهویه مناسبنصب و راه اندازی آسان، عدم تولید آلودگی، امکان استفاده در محیط های بدون تهویهراندمان بالا، هزینه سوخت کم، امکان استفاده در محیط های با تهویه مناسب
معایبنیاز به دودکش، خطر انفجار در صورت نشتی گازهزینه برق بالا، گرمایش کمتر از بخاری گازیخطر آتش سوزی در صورت نشتی گازوئیل
کاربردهاکارگاه‌ها، کارخانه‌ها، گلخانه‌ها، انبارها، سالن‌های ورزشی، مسجدها و حسینیه‌هاسالن‌های کوچککارگاه‌ها، کارخانه‌ها، گلخانه‌ها، انبارها، سالن‌های پرورش حیوانات
شرایط محیطیبا تهویه مناسببدون تهویهبا تهویه مناسب
ظرفیت گرمایشیبالامتوسطبالا
قیمت سوختمتوسطبالامتوسط
نصب و راه اندازیدشوارآساندشوار
آلودگی هواکمصفرکم
ایمنیبالامتوسطمتوسط

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.