چطور سالن آرایشی را نورپردازی کنیم؟

تاریخ انتشار:
1400/09/22
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
5 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
نورپردازی آرایشگاه

یکی از مهم‌ترین فضاهایی که تقریبا همه ما تابه‌حال به آن‌جا مراجعه کرده‌ایم، آرایشگاه است. آرایشگاه‌ها فضایی با نورپردازی خاص و لامپ‌های متنوع هستند تا نور موردنیاز برای کارهای مختلف مانند اصلاح و کوتاهی مو را در اختیار آرایشگر قرار دهند. شاید برای شما نیز عجیب باشد که نورپردازی این فضا از اهمیت زیادی برخوردار است. اینکه فرد از چه رنگ نور، چه میزان نور و چند لامپ در آرایشگاه مردانه یا زنانه خود استفاده کند اهمیت دارد.

علاوه‌برآن باید بدانیم که نورپردازی برای آرایشگاه مردانه انجام می‌شود یا زنانه. چرا که فرایندهایی که در هرکدام انجام می‌شود،‌ متفاوت هستند. به‌عنوان‌مثال، در آرایشگاه‌های مردانه کوتاهی مو و اصلاح صورت انجام می‌شود. اما در آرایشگاه‌های زنانه علاوه بر این‌ها، آرایش مو و صورت نیز صورت می‌گیرد. 

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که شما به‌عنوان یک آرایشگر بهتر است آن‌ها را بدانید تا بتوانید نورپردازی بهتری در آرایشگاه خود داشته باشید.

اهمیت نورپردازی آرایشگاه

شاید از خود بپرسید که نورپردازی آرایشگاه چه اهمیتی دارد؟ نورپردازی این فضا درست مانند سایر فضاهای کاری می‌تواند بسیار مهم باشد. یک نورپردازی مناسب و اصولی، به کارکنان کمک می‌کند بهتر کار کنند، مراجعان را به‌خوبی ببینند و با آن‌ها ارتباط بگیرند. همچنین داشتن نورپردازی درست، تاثیر مستقیمی در کیفیت کار افراد دارد. نه تنها در کوتاه کردن مو، بلکه در کار ناخن‌کارها، آرایشگر مو و صورت و سایر افراد نیز موثر است. علاوه بر آن، کمبود یا نبود نور مناسب و کافی در یک محیط، تمرکز افراد را برای انجام کارهای مختلف کم می‌کند. 

یکی دیگر از موارد اهمیت نورپردازی آرایشگاه، ایجاد احساس و اتمسفر برای افراد حاضر است. خود را در فضایی تاریک و نور نامناسب تصور کنید. احتمالا در چنین فضایی احساس خستگی و استرس بیشتری می‌کنید تا اینکه در فضایی قرار بگیرید که نور کافی در آن وجود دارد. علاوه‌برآن، ما نمی‌توانیم در محیطی مانند آرایشگاه از نوری سرد و با دمای نور بالا استفاده کنیم. چرا که حس افراد را خشک می‌گرداند. بلکه باید از نورهای گرم‌تری مانند صدفی یا ترکیبی از آفتابی و مهتابی، استفاده کنیم.

نورپردازی آرایشگاه
نورپردازی آرایشگاه

مردم به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند تا با حس خوب و ظاهر خوبی از آن خارج شوند. شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید نورپردازی مناسب در حال خوب افراد نیز موثر است. همچنین نور مناسب ظاهر شما را نیز بهتر نشان می‌دهد. در ادامه قصد داریم انواع نورپردازی را بررسی کنیم که در آرایشگاه استفاده می‌شود.

انواع نورپردازی آرایشگاه

  • نورپردازی محیط: این نوع نور باید ترکیبی از نورهای آفتابی و مهتابی باشد تا باعث اذیت چشم نشود.
  • نور کار: این نوع نور با توجه به کاری که آرایشگر قصد انجام آن را دارد، در محل کار او تعبیه می‌شود.
  • زیبایی محیط: نور دیگری که می‌تواند در محیط آرایشگاه مورد استفاده قرار بگیرد، نورهای تزئینی است.
  • نورپردازی دور آینه: این نوع نورپردازی تسلط بیشتری به آرایشگران می‌دهد.

توصیه‌هایی درباره شاخص‌های نورپردازی در آرایشگاه

اگر می‌توانستیم لامپ موردنیار برای آرایشگاه خود را براساس کاربری آن لامپ انتخاب کنیم، کار ما تا حد زیادی ساده می‌شد. با این حال کارشناسان و طراحان داخلی شاخص‌هایی را برای تعیین کرده‌اند که به‌وسیله آن‌ها می‌توانیم نور مناسب برای محیط آرایشگاه مردانه یا زنانه خود را تعیین کنیم.

  • شاخص رندر رنگ یا Color rendering index: این عبارت که به صورت CRI شناخته می‌شود، ظرفیت منبع نور برای انعکاس رنگ است که باید ۸۶ یا بالاتر باشد.
  • دمای رنگ: در محیط آرایشگاه، نباید از رنگ‌های سرد مانند سفید یا مهتابی استفاده کرد. نور شما باید دمای کمی داشته باشد تا رنگ گرمی محسوب شود. به‌عنوان‌مثال رنگ صدفی یا آفتابی با دمای ۴۰۰۰ و ۳۰۰۰ کلوین، برای محیط آرایشگاه مناسب هستند.
  • سطح روشنایی: این مقدار میزان نوری را تعیین می‌کند که روی یک سطح تابیده می‌شود و با واحد لوکس نشان داده می‌شود. سطح روشنایی مناسب محیط آرایشگاه، بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ لوکس است.

مهم‌ترین شاخص در میان سه گزینه ذکر شده است. مشتری شما ممکن است فقط تا زمانی از رنگ موی خود راضی باشد که در سالن حضور دارد. نورپردازی محیط آرایشگاه شما باید رنگ‌ها را به درستی انعکاس دهد.

نورپردازی آرایشگاه مردانه

در یک آرایشگاه مردانه قسمت‌هایی مانند ناخن‌کاری یا آرایش صورت وجود ندارد. علاوه‌برآن، این قسمت به نورپردازی تزئینی کمتری نیز نیاز دارد. اما نکته مهم در آرایشگاه مردانه، نورپردازی قسمت اصلاح و کوتاهی مو است که می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد آرایشگر داشته باشد. شاید مردان حساسیت کمتری در این فرایندها داشته باشند، اما نمی‌توان با نورپردازی اشتباه از کیفیت کار کاست.

نورپردازی آرایشگاه زنانه

در آرایشگاه‌های زنانه، باید از به‌روزترین فناوری‌ها و دقیق‌ترین نورپردازی‌ها استفاده شوند. بانوان حساسیت زیادی در زیبایی رنگ مو، کوتاهی آن، ناخن‌کاری و آرایش صورت خود دارند. به همین دلیل انتخاب بهترین نور که هم رنگ مناسبی داشته باشد و هم رنگ‌ها را به‌درستی منعکس کند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

نورپردازی آرایشگاه
نورپردازی آرایشگاه

در ادامه به بررسی نور مناسب برای هر یک از فضاهای موجود در یک آرایشگاه می‌پردازیم.

نورپردازی قسمت‌های مختلف آرایشگاه

نورپردازی پذیرش

اولین فضایی که یک مشتری در هنگام وجود به آرایشگاه شما می‌بیند، فضای پذیرش آن است. نور این قسمت باید نوری گرم و روشن باشد چرا که نورهای سرد مانند آبی یا سفید باعث اذیت شدن چشم و آسیب به بینایی می‌شود. همچنین سطح نور در این قسمت می‌تواند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ لوکس متغیر باشد.

نورپردازی اتاق انتظار

این قسمت می‌تواند تمام ذهنیت مشتری را بسازد. چرا که فرد مراجعه‌کننده ممکن است مدت طولانی را در اتاق انتظار سپری کند تا نوبت به او برسد. نورپردازی این قسمت این باید گرم و آرامش‌بخش باشد و حس استرس و اضطراب را از فرد دور کند. همچنین رنگ نور نباید تضاد زیادی با رنگ دیوارها داشته باشد. نکته دیگر برای نورپردازی اتاق انتظار آرایشگاه، استفاده از نور طبیعی است که می‌تواند تاثیر زیادی بر حس مشتری شما بگذارد.

نورپردازی فضای کار آرایشگر

این قسمت علاوه بر داشتن اهمیت برای مشتری، برای آرایشگر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا نورپردازی مناسب می‌تواند عملکرد او را بهبود ببخشد و در نتیجه در میزان رضایت مشتری تاثیر بگذارد. در این قسمت بهتر است از نوری استفاده کنید که به رنگ نور طبیعی، نزدیک‌تر باشد. در این صورت می‌توانید رنگ مو را به خوبی مشاهده کنید.

نورپردازی اتاق ناخن

هنرهای مربوط به ناخن مانند مانیکور، پدیکور یا هرچیز دیگری، به نورپردازی مناسبی نیاز دارد. سطح روشنایی لامپی که در اتاق ناخن استفاده می‌شود باید بالاتر از ۴۰۰ لوکس باشد تا ناخن‌کار بتواند عملکرد خود را به‌خوبی ببیند.

5 چیزی که باید برای نورپردازی آرایشگاه بدانید!

نور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در طراحی داخلی آرایشگاه، می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر حس‌وحال مشتریان و رضایت آن‌ها داشته باشد. در این قسمت قصد داریم ۶ نکته مهمی را بررسی کنیم که دانستن آن‌ها به شما برای داشتن نورپردازی بهتر، کمک کند.

نورپردازی آرایشگاه
نورپردازی آرایشگاه

1. متناسب بودن نورپردازی با محیط

یکی از نکات مهم در نورپردازی سالن آرایشگاه، متناسب بودن رنگ و نوع نورپردازی، با محیط است. به‌عنوان مثال، نوع نورهای به‌کاررفته در آرایشگاه عروس، باید متفاوت با آرایشگاه کوتاهی مو باشد. لامپ‌ها، در دماهای مختلفی تولید می‌شوند که از دمای گرم تا سرد متفاوت هستند. لامپ‌های گرم دارای دمای پایین‌تری هستند چرا که انرژی بیشتری را در خود جای می‌دهند.

به همین دلیل این دسته از لامپ‌ها انرژی شما را افزایش داده و باعث بالا رفتن هیجان می‌شوند. از طرفی لامپ‌هایی با دمای بالاتر، رنگ سردتری داشته و انرژی پایین‌تری دارند. همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، لامپ مناسب نورپردازی سالن آرایشگاه باید دمای گرم‌تری داشته باشد. به‌عنوان مثال رنگ نور طبیعی، مناسب‌ترین نور برای این محیط است.

2. نشان دادن رنگ‌ها به‌طور دقیق

یکی از ویژگی‌های مهم نورپردازی، انعکاس رنگ‌هاست. زمانی که می‌خواهید از رنگ نور یا لامپ مناسب در آرایشگاه استفاده کنید، باید به مقدار شاخص رندر رنگ آن توجه داشته باشید. پیش‌تر گفتیم که این شاخص نشان‌دهنده دقیق‌بودن انعکاس رنگ‌ها توسط یک منبع نور است. اگر این شاخص بیش از حد بالا یا پایین باشد، دقت آن نیز پایین می‌آید و رنگ‌ها را آن طور که باید نشان نمی‌دهد. یکی از مهم‌ترین فرایندها در فضای آرایشگاه، رنگ‌کردن مو است.

میزان نامناسب شاخص رندر رنگ، باعث انعکاس رنگ اشتباه می‌شود و زمانی که مشتری شما از آرایشگاه بیرون می‌آید از رنگ موی خود در رنگ نور طبیعی محیط، تعجب می‌کند.

3. نورپردازی درست برای ازبین‌بردن سایه‌ها

یکی از بهترین راه‌ها برای ازبین‌بردن سایه‌ها در فضای سالن آرایشگاه، قراردادن لامپ‌ها در مکان‌های مناسب است. به‌عنوان‌مثال، قرار دادن رینگ‌لایت یا لامپ‌های ال ای دی، کنار یا دورتادور آینه است. این کار به مشتری کمک می‌کند در نور مناسب ظاهر خود را مشاهده کند.

4. استفاده از لامپ‌های مناسب

یکی دیگر از چیزهایی که باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از لامپ‌هایی با مصرف پایین انرژی و همچنین عمر طولانی است. لامپ‌های ال ای دی دارای نوری مناسب برای فضاهای مختلف است علاوه بر داشتن عمر طولانی، چشمک نمی‌زند و نرنگ نور آن به مرور زمان کم نمی‌شود.

5. باکیفیت بودن نورپردازی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند با بالابردن تعداد لامپ‌ها در سالن آرایشگاه می‌توانند نورپردازی مناسب آن را رقم بزنند. در حالی که موضوع تنها تعداد لامپ‌ها نیست؛ بلکه نحوه به‌کار بردن آن‌ها نیز اهمیت زیادی دارد. این‌که لامپ‌ها را در کدام قسمت فضا قرار دهید، می‌تواند نور مناسب را بهتر کند.

سخن پایانی

آرایشگاه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فضاهایی است که تاثیر زیادی در زیبایی ما و رضایت ما از خودمان دارد. نورپردازی مناسب در آرایشگاه، علاوه بر ایجاد حسی خوب در مشتری، تمرکز آرایشگر را بیشتر کرده و کیفیت کار آرایشگر را بالا می‌برد. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید نورپردازی مناسب محیط آرایشگاه خود را انتخاب کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.