راهنمای خرید هواکش خانگی (فن دستشویی و حمام)

تاریخ انتشار:
1402/02/13
نویسنده:
مائده قنبری
مدت مطالعه:
6 دقیقه
راهنمای خرید
اشتراک گذاری
راهنمای خرید هواکش خانگی (فن دستشویی و حمام)

هواکش وسیله‌ای است که امکان تهویه هوا را در محیط فراهم می‌کند و هم در محیط‌های خانگی و هم صنعتی نصب می‌شود. به دلیل نیازمندی‌های متفاوت هر محیط، این محصولات نیز انواع مختلفی دارند و به دو نوع اصلی صنعتی و خانگی تقسیم می‌شوند. هواکش‌های خانگی برای آشپزخانه، حمام و توالت استفاده می‌شوند. به طور مثال اگر حمام داخل خانه باشد، برای ازبین‌بردن بوی بد و تهویه نامناسب حمام، بهتر است از یک فن مناسب استفاده کنید. در هنگام خرید این وسیله باید باتوجه‌به اندازه محیطتان، تهویه مناسبی را با فضایی که می‌خواهید هوا را در آن به‌درستی تهویه کنید، فراهم کنید. در مقاله راهنمای خرید هواکش خانگی با بررسی صفر تا صد این محصول به انتخاب بهتر این محصول کمک خواهیم کرد، پس تا انتها با ما همراه باشید.

هواکش خانگی چیست؟

هواکش دستگاهی است که کار آن به‌وجودآوردن هوای مطبوع در محیط و تهویه هوا است. کار اصلی این وسیله جابه‌جایی هواست. هواکش‌های خانگی دارای سایزبندی‌ها و مدل‌های مختلفی هستند و از هر یک از آنها در محیط متفاوتی استفاده می‌شود. در کل هواکش‌های خانگی را می‌توان در محیط‌های اداری و منازل مورداستفاده قرار داد.

برای کمک به تمیزکردن هوای داخل ساختمان، از سیستم‌های تهویه یا هواکش خانگی استفاده می‌شود. این سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های تجاری و مسکونی نصب می‌شود و جریان هوای داخل و بیرون را به طور دائم، تغییر می‌دهند. هدف اصلی سیستم‌های تهویه لزوماً خنک‌کردن اتاق نیست، بلکه حذف آلاینده‌ها و بوهای نامطبوع است؛ اما این وسایل منجر به یک محیط خنک‌تر می‌شود، زیرا هوای تازه دائماً در سراسر خانه یا محل کار شما در حال چرخش است.

هواکش خانگی چیست

هواکش فلزی یا پلاستیکی، کدام بهتر است؟

تفاوت هواکش خانگی فلزی و پلاستیکی در نوع کاربرد و نوع صدا آن‌ها است. هر دو از این هواکش‌ها عمل تهویه هوا را انجام می‌دهند با این تفاوت که هواکش فلزی برای فضاهای بزرگ مانند کارخانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. علت این امر سرو صدای زیاد و قدرت مکش بالای این نوع هواکش هست. هواکش پلاستیکی برای فضای کوچک‌تر تهیه و تولید می‌شود. این هواکش مناسب برای منازل و ادارات است و از سروصدای پایینی برخوردار است.

مزایای هواکش خانگی

 1. سلامتی: تهویه‌مطبوع می‌تواند به‌سلامت شما کمک کند. فیلتراسیونی که در طول تهویه‌مطبوع رخ می‌دهد به طور اتفاقی مقدار زیادی از گردوغبار سمی، زباله‌ها و گرده‌ها را که می‌توانند باعث ایجاد آلرژی‌ها و مشکلات تنفسی مانند آسم شوند، مهار می‌کند. علاوه بر این، کاهش رطوبت به جلوگیری از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند. باکتری‌ها معمولاً در فضاهای مرطوب تولیدمثل می‌کنند، در نتیجه با نصب هواکش خانگی می‌توانید از تجمع رطوبت در خانه یا محل کار خود، جلوگیری کنید.
 2. رطوبت کم: نصب تهویه‌مطبوع سطوح کمتری از رطوبت را ایجاد می‌کند، به این معنی که وسایل موجود در خانه شما، ماندگاری بیشتری خواهند داشت؛ زیرا از آسیب ناشی از کپک‌های دوستدار رطوبت خلاص می‌شوند. به‌ویژه اگر کابینت آشپزخانه شما از جنس ام دی اف است، وجود رطوبت به‌عنوان یک عامل تهدیدکننده جدی، به شمار می‌رود.

انواع هواکش خانگی

در این بخش از راهنمای خرید هواکش خانگی، انواع هواکش خانگی موجود در بازار را معرفی و بررسی می‌کنیم. از جمله انواع مختلف هواکش خانگی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1- هواکش خانگی پروانه‌ای

هواکش‌های خانگی پروانه‌ای از ساختار بسیار ساده‌ای برخوردار هستند و تعداد پره‌های پروانه آنها بین ۳ تا ۶ عدد است. برای تولید پره‌های هواکش پروانه‌ای از پلاستیک یا فلز استفاده می‌شود. برای سرهم کردن این محصول اقدام به‌قرار دادن پره‌ها درون یک قاب خارجی می‌کنند. سپس آنها را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به الکتروموتور متصل می‌کنند.

2- هواکش خانگی لوله محوری

برای تولید این نوع هواکش به‌جای استفاده از قاب خارجی از یک لوله استوانه‌ای‌شکل برای تولید هواکش استفاده می‌شود و پروانه‌ها و الکتروموتور درون این محفظه قرار می‌گیرند. به دلیل طراحی خاص و ویژه‌ای که این هواکش‌ها دارا هستند، قدرت آنها نسبت به هواکش‌های پروانه‌ای بیشتر است. البته با قیمت بیشتری به فروش می‌رسند.

3- هواکش خانگی پره محوری

ساختار هواکش‌های پره محوری به هواکش‌های لوله محوری شباهت بسیار زیادی دارد. اما این دو هواکش یک تفاوت عمده نیز با یکدیگر دارند و آن هم این است که در هواکش‌های پره محوری، پیش از هواکش یک‌سری پره راهنما اضافه شده و در مجموع تعداد پره‌های این هواکش نسبت به سایر انواع هواکش‌ها بیشتر است. تمامی این عوامل موجب شده‌اند تا هواکش‌های پره محوری نسبت به نوع قبلی از قیمت بیشتری برخوردار باشد.

انواع هواکش خانگی

کاربردهای هواکش خانگی

هواکش‌های خانگی در مکان‌هایی مانند ادارات، مجتمع‌های مسکونی و تجاری نصب می‌شوند. این محصول برای هرچه بهترشدن محیط و جریان پاک هوا بسیار لازم است. هواکش‌ها قابلیت بیرون بردن رطوبت را نیز دارند که همین امر سبب هرچه مطبوع‌شدن هوا می‌شود.

هواکشی که در آشپزخانه استفاده می‌شود که به‌اصطلاح به آن هود می‌گوییم که وظیفه دارد چربی‌ها و بوی نامطبوع را گرفته و به بیرون از خانه منتقل کند در کل امروزه هواکش‌های بسیاری ساخته شده است که از نظر ظاهری می‌تواند باب میل هر سلیقه‌ای باشد. 

از سوی دیگر امروزه اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا در سرویس بهداشتی و حمام خود از هواکش استفاده نمایند. به دلیل وجود رطوبت بالا و بوی نامطبوع در حمام و سرویس‌های بهداشتی، حتماً باید یک راه خروجی برای آن در نظر گرفت تا جلوی ایجاد نم، زنگ‌زدگی شیرآلات و همچنین رشد قارچ‌ها گرفته شود. یکی از بهترین راه‌های خروج رطوبت از فضا انتخاب بهترین هواکش خانگی و نصب آن است.

نحوه راه اندازی هواکش‌های خانگی

هواکش‌ها معمولاً در پشت پنجره یا محفظه‌های تعبیه شده هنگام ساخت، نصب می‌شوند. به راهنمای داخل جعبه دقت کنید. تا اشتباهی پیش نیاید. بیشتر فن‌ها دارای ۳ رشته سیم هستند. سیم نول که با حرف لاتین N نمایش داده می‌شود و سیم فاز که با حرف P نمایش می‌دهند و سیم ارت که با حرف G نمایش می‌دهند. توجه داشته باشید که دمنده محکم پیچ شده باشد این کار از لرزش و تولید صدای اضافی جلوگیری می‌کند. اطراف فن نباید خالی باشد. خالی بودن اطراف فن سبب اتلاف مکش و بازدهی فن می‌شود. اگر اطراف آن خالی است حتماً به‌وسیله ابر یا مواد دیگر آن را پر کنید. در آخر می‌بایست سیم‌ها را به فن وصل کنید. هنگام نصب و جایگزین کردن فن، حتماً برق را باید قطع کنید.

چک لیست خرید فن تهویه خانگی

نکات مهم در خرید و انتخاب هواکش خانگی

 • اندازه مناسب: اولین نکته در خصوص خرید هواکش خانگی توجه به‌اندازه کلی محصول است. اندازه یک هواکش تهویه‌ای باید درست متناسب دریچه قبلی باشد.
 • جنس بدنه: مورد دوم در خصوص انتخاب هواکش خانگی توجه به جنس بدنه آن است. در بازار با محصولاتی مواجه خواهید شد که از جنس پلاستیکی یا فلزی ساخته‌وپرداخته شده‌اند. جنس بدنه در دوام و طول عمر یک هواکش بسیار حائز اهمیت است.
 • توان محصول: فاکتور بعدی مربوط به توان محصول است که بر حسب وات بیان می‌شود. توان یک محصول در اصل نشان‌دهنده این است که دستگاه شما با چه قدرتی می‌تواند برایتان کارایی داشته باشد. البته چقدر برق مصرف می‌کند.
 • جنس و شکل پره: جنس پره‌های یک هواکش نیز از دیگر موارد مهمی است که هنگام خرید این قبیل از محصولات خانگی باید به آن توجه داشته باشید. امروزه تولیدکنندگان برای ساخت پره‌های هواکش نیز از دو متریال فلز و پلاستیک استفاده می‌کنند. همچنین شکل پره نیز بر میزان راندمان هوا اثر می‌گذارد.
 • حجم هوای خروجی: حجم هوای خروجی هواکش‌های خانگی در ایران با واحد مترمکعب بیان می‌شود. برای فضاهای بزرگ خانگی شما باید به دنبال خرید محصولاتی با حجم خروجی بیشتری باشید. ناگفته نماند چنانچه از محصولاتی ضعیف برای تهویه هوای داخل فضاهای بزرگ خانگی‌تان استفاده کنید، تنها باید متحمل پرداخت هزینه برق مصرفی بیشتری در پایان ماه شوید.
 • میزان صدا: نکته بعدی جهت خرید یک هواکش خوب و مناسب، توجه به میزان صدای محصول است. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم به هنگام خریدتان از فروشنده درخواست کنید تا محصول را برایتان روشن کند تا از میزان بلندی صدای هواکش خودآگاه شوید. البته چنانچه به‌صورت اینترنتی هواکش موردنیاز خود را خریداری می‌کنید، بهتر است در بخش راهنمای محصول به پارامتر میزان صدای هواکش توجه کنید. میزان صدای کار یک هواکش به عوامل زیادی از جمله: سرعت گردش موتور، طریقه نصب، محل نصب، جنس پره‌ها، نوع دمپر و مواردی ازاین‌دست بستگی دارد.
 • سرعت گردش موتور: اگر از دسته کسانی هستید که دلتان می‌خواهد خیلی زود رطوبت موجود در حمام، بوی نامطبوع در سرویس بهداشتی و همچنین گرمای آشپزخانه خانه‌تان از طریق دریچه و هواکشی که بر روی آن نصب‌کرده‌اید، خارج شود، به دنبال خرید یک محصول مناسب و با سرعت گردش موتور بالا برای منزل خود باشید. البته فراموش نکنید که معمولاً محصولی که از سرعت گردش موتور بالایی برخوردار است، دارای میزان صدای به‌مراتب بیشتری است. سرعت گردش موتور بر حسب دور بر دقیقه بیان می‌شود.
 • مصرف انرژی: هواکش از آن دسته وسایل برقی است که ممکن است در طول روز ده‌ها بار از آن استفاده کنید. برای همین توصیه می‌کنیم ازآنجایی‌که بهای انرژی الکتریکی در ایران خیلی هم ارزان‌قیمت نیست، به سراغ خرید محصولات استانداردی بروید که از رده مصرف انرژی کمتری برخوردار هستند. بدین صورت می‌توانید در مصرف برق خانگی خود نیز صرفه‌جویی قابل‌توجهی را به عمل‌آورید.
 • ویژگی‌های ظاهری: ازآنجایی‌که این نوع از محصولات با کاربری خانگی طراحی و سپس تولید می‌شوند، باید به ویژگی‌های ظاهری آنان نیز توجه کرد. امروزه هواکش‌های بسیار زیبا و جذابی در بازار موجود هستند که هم از اندازه‌ای مناسب برخوردار هستند و هم وزن و روش نصب آسان و راحتی دارند. در هنگام خرید هواکش خانگی حتماً به رنگ دیوارهای اتاق و رنگ وسایل بزرگ، توجه کنید.
 • دمپر: دمپر در واقع نوعی شیر است که وظیفه کنترل عبور و مرور جریان هوا به داخل و خارج از خانه را مشخص می‌کند. هواکش خانگی شما هم می‌تواند دارای دمپر باشد و هم می‌توان فاقد آن باشد. به‌هرحال، توجه داشته باشید که وجود دمپر نه‌تنها بر روی ظاهر هواکش تهویه‌ای شما بسیار تأثیرگذار است؛ بلکه سبب افزایش بازدهی آن برای شما نیز خواهد شد.
 • قیمت هواکش خانگی: قیمت هواکش خانگی باتوجه‌به تمامی نکات گفته شده در این مطلب تعیین می‌شود. توصیه می‌کنیم همیشه با درنظرداشتن متراژ دقیق فضایی که قصد خرید و نصب یک هواکش را برای آن کرده‌اید، اقدام به خرید یک محصول باکیفیت و متناسب با میزان بودجه خود کنید.
نصب هواکش خانگی

مقایسه هواکش خانگی و صنعتی

انتخاب یک مدل هواکش مناسب برای هر یک از این مراکز اداری و مسکونی باید با رعایت نکات و شرایط بسیار مهمی صورت بگیرد. این دستگاه برای جابه‌جایی هوا در مدل، ابعاد، قدرت، طرح و برندهای مختلفی هم اکنون در بازار وجود دارد. شاید از نظر بسیاری از افراد هواکش صنعتی و هواکش خانگی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند؛ اما زمانی که شما به مقایسه هواکش صنعتی با هواکش خانگی می‌پردازید به‌راحتی با تفاوت‌های این دو هواکش آشنایی پیدا می‌کنید.

 • قدرت عملکرد هواکش‌های خانگی و صنعتی کاملاً با یکدیگر متفاوت است. معمولاً هواکش‌های صنعتی به این علت که برای مراکز صنعتی با مساحت بزرگ‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند، قدرت عملکرد بیشتری نیز دارند. از طرفی الکتروموتور این هواکش‌ها بسیار مقاوم‌تر و قدرتمندتر است.
 • مدل‌های خانگی در مقایسه با مدل‌های صنعتی در ابعاد کوچک‌تری طراحی شده‌اند. در هواکش‌های مدل خانگی مهم‌ترین مسئله همین ابعاد آن‌ها است که کاملاً با چشم قابل‌مشاهده است. مدل‌های خانگی در ابعاد کوچک‌تر برای ساختمان‌های مسکونی و حتی اداری با فضای کوچک‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما مدل‌های صنعتی با ابعاد بزرگ‌تر برای فضاهای وسیع‌تر هستند.
 • هواکش خانگی هوای آلوده را توسط سیستم مکش یا دمنده از فضا خارج می‌کند و در ساخت آنها فن‌های محوری به کار می‌برند. اما مدل‌های صنعتی باید قابلیت جابه‌جایی هوای سنگین محیط‌های صنعتی را با حجم بالایی داشته باشند.

بهترین مارک هواکش خانگی

شرکت دمنده یکی از تولیدکنندگان بزرگ در عرصه سیستم‌های تهویه و هواکش است که سعی کرده محصولاتی باکیفیت را در اختیار مشتریان قرار دهد، محصولات دمنده شامل انواع هواکش‌های صنعتی، هواکش‌های خانگی دمنده، هواکش‌های تأسیساتی دمنده، پنکه رومیزی و… هستند. هواکش خانگی دمنده در سه مدل توربو، هایلوکس، دریچه‌دار و هواکش خانگی دمنده مدل فلزی تولید و به بازار عرضه می‌شود. شرکت دمنده در حال حاضر بهترین خدمات پس از فروش را در بازار ایران ارائه می‌دهد. فن‌های خانگی و صنعتی دمنده دارای 18 ماه گارانتی تعمیر است که می‌توانید در صورت خرابی هواکش آن را به مرکز خدمات شرکت دمنده در شهر خودتان ببرید تا تعمیر شود.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.