بهترین روش نورپردازی خانه چیست؟

تاریخ انتشار:
1400/06/28
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
5 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
روش نورپردازی خانه

نورپردازی یکی از عناصر کلیدی است که به خانه شما برای داشتن جلوه‌ای زیباتر کمک می‌کند. نورپردازی مناسب به شما این امکان را می دهد تا کارهای خود را در نوری مناسب انجام دهید بدون این که چشمانتان احساس خستگی کند. همچنین در فضایی که نورپردازی مناسب و استانداردی دارد، احساس امنیت و راحتی بیشتری می‌کنید و به شما این امکان را می دهد که از جلوه‌های خانه‌ی خود بهترین استفاده را کرده و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. با این حال، هر اتاق دارای نیازهای خاص و منحصر به فردی برای نورپردازی است. 

در اینجا نکات و ایده‌هایی را برای شما توضیح می‌دهیم که می‌توانید هنگام نورپردازی هر فضای خانه آن‌ها را در نظر بگیرید. اگر درباره نوع روشنایی و نورپردازی خانه خود مطمئن نیستید یا فقط به دنبال ایده‌های خوب می‌گردید، چند دقیقه وقت بگذارید و این راهنما را مرور کنید!

نورپردازی قسمت ورودی و راه پله

روش نورپردازی خانه

۱. برای تعامل اولیه‌ی محیط از نورپردازی و دکوراسیون استفاده کنید.

قسمت ورودی خانه اولین برداشت از فضای داخلی خانه را به افراد منتقل می کند. یک لوستر سنتی کلاسیک در اندازه‌ای مناسب، چراغ آویز مدرن یا هرگونه تجهیزات را در راهرو و قسمت ورودی خانه‌ی خود قرار دهید تا فضا را دلپذیرتر کند.

قرار دادن برخی وسایل تزئینی و هنری، می‌تواند جلوه‌ی بسیار زیبایی در قسمت ورودی و راهروی منزل شما ایجاد کند. برای زیباتر جلوه دادن این آثار هنری، باید از نورپردازی مناسب استفاده کنید همچنین می‌توانید برای بزرگ‌تر جلوه دادن این قسمت‌ها، از آینه‌ استفاده کنید. آینه‌ها می‌توانند فضا را بازتر و روشن‌تر نشان دهند.

۲. دقت کنید که وسایل تزئینی متناسب با فضا باشد.

فضای ورودی و راه پله معمولا کوچک است. به همین خاطر قرار دادن آباژورها یا لوسترهایی با اندازه‌ی بزرگ، باعث جلوه‌ی نامطلوب فضا می‌شود. بنابراین قبل از هر چیز، اندازه‌ی مناسب، لوستر، چراغ‌ آویز یا آباژور را تعیین کنید. به همین ترتیب، برای فضاهای بزرگ‌تری مانند آشپزخانه و هال و پذیرایی، به وسایل بزرگتری نیاز دارید.

۳. برای قسمت ورودی، از دیوارکوب‌های مناسب استفاده کنید.

قرار دادن یک چراغ دیواری متناسب با سبک خانه، علاوه بر زیبایی، نور موجود در فضا را نیز بهبود می‌بخشد. شاید احساس کنید نورپردازی قسمت ورودی منزل شما به اندازه‌ی کافی است. اما افزودن دیوارکوب‌ها یا چراغ‌های دیواری ست با لوسترها، می‌تواند علاوه بر زیبایی، نور مناسبی را به منزل شما بیفزاید.

نورپردازی هال و پذیرایی

روش نورپردازی خانه

۱. از نورپردازی برای به نمایش گذاشتن بهترین‌ها در فضای زندگی خود استفاده کنید.

یکی از چیزهایی که بعد به کار بردن نورپردازی مطلوب برای یک فضا اتفاق می‌افتد، دیده‌ شدن وسایل دکوری خانه به جلوه‌ای متفاوت است. به فضای خانه یا اتاق خود بافت اضافه کنید، از آثار هنری خاص استفاده کنید و از نورپردازی مناسب استفاده کنید.

۲. نورپردازی توکار استفاده کنید.

در بسیاری از فضاها برای نورپردازی محیط از چراغ‌های توکار استفاده می‌کنند. زیرا منبع نور مخفی است و نور مناسبی تولید می‌کند. وسایل نزدیک به سقف ، دیوارکوب ها و لامپ های داخلی نیز انتخاب های عالی هستند و نور کافی را فراهم می کنند. این وسایل نه تنها قطعات تزئینی زیبایی هستند، بلکه منابع ایده آل نورپردازی و تولید نور برای مطالعه یا انجام کارهای مختلفند. 

۳. برای نورپردازی فضاهای مختلف از لامپ‌های مناسب استفاده کنید.

انتخاب لامپ برای تجهیزات نورپردازی یک محیط، تاثیر زیادی در کیفیت نور دارد. به عنوان مثال استفاده از لامپ‌های رشته‌ای در محیط خانه، مصرف انرژی را تا مقدار زیادی بالا می‌برد و طول عمری کوتاه در حدود ۱۰۰۰ ساعت دارد. اما لامپ‌هایی با تکنولوژی ال ای دی، علاوه بر مصرف پایین انرژی، نور بسیار خوبی تولید کرده و طول عمری در حدود ۲۰ تا ۵۰ هزار ساعت دارند.

نورپردازی فضای غذاخوری

روش نورپردازی خانه

1. با نورپردازی مناسب، یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

میز غذاخوری شما سر جای خودش قرار دارد، صندلی‌ها مرتب بوده و میز چیده شده است. تنها چیزی که برای تکمیل زیبایی این فضا باقی می‌ماند قطعه‌ی اصلی، یعنی چراغ روشنایی شما است. قرار دادن یک چراغ آویز یا لوستر مناسب، نقطه کانونی فضای شما را فراهم می‌کند، بنابراین در کنار ایجاد نورپردازی مناسب فضا، باید سبک شخصی مخصوص شما را بیان کند. با توجه به این که سبک میز و وسایل غذاخوری شما مدرن و ساده است یا کلاسیک و سنتی، وسایلی را انتخاب کنید که منعکس کننده این سبک باشد.

۲. برای روشنایی از لوستر یا چراغ آویز استفاده کنید. 

استفاده از چراغ آویزها و لوسترهای مناسب برای فضا غذاخوری می‌تواند کار سختی باشد. اما زمانی که برای انجام این کار دقت و توجه کافی داشته باشید، همان اندازه بر زیبایی محیط شما موثر خواهد بود.

هنگام آویزان کردن لوستر، مطمئن شوید که لوستر ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر کوچک‌تر از عرض میز است. همچنین قسمت پایین آویز یا لوستر باید تقریباً ۷۵ سانتی‌متر با میز شما فاصله داشته باشد.

۳. تجهیزات جانبی روشنایی را به محیط خود اضافه کنید.

قرار دادن سایر تجهیزات روشنایی مانند چراغ‌های دیواری و آباژورها، می‌تواند در کنار نور اصلی، به نورپردازی بهتر محیط غذاخوری شما کمک کند. یکی دیگر از وسایل نورپردازی که می‌تواند جلوه‌ی زیبایی را به منزل شما می‌دهد، ریسه‌های ال ای دی است. این دسته از ریسه‌های در اندازه‌ها و رنگ‌های متنوعی موجود هستند.

نورپردازی آشپزخانه

روش نورپردازی خانه

۱. بدانید که آشپزخانه اغلب شلوغ‌ترین و احتمالا مهم‌ترین قسمت خانه است.

نه تنها غذاهای شما در اینجا آماده می‌شود، بلکه خانواده و مهمانان شما نیز در این فضا دور هم جمع می‌شوند. نور کافی و مناسب برای انجام تمام فعالیت‌های مربوط به آشپزی، مطالعه و کار کردن با لپتاپ یا موبایل ضروری است. برای نورپردازی مناسب آشپزخانه باید از لوسترها و چراغ آویزهای سبک و ساده‌ای استفاده کنید که نور تولید شده توسط آن‌ها به سمت پایین باشد.

۲. از وسایل نورپردازی مناسب که روی یک محل متمرکز شده اند، پیش بروید.

آشپزخانه یکی از فضاهای مهم خانه است که به نورپردازی مناسبی احتیاج دارد. لوسترها و چراغ آویزهای به کار رفته در این فضا باید به صورت متمرکز بوده و صرفا برای آشپزخانه انجام شود. استفاده از لوسترهایی با ۳ یا ۴ شعله یا چراغ آویزهای بدون شید، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای آشپزخانه باشند.

۳. برای زیر کابینت‌ها از لامپ‌های زیر کابینتی استفاده کنید.

یکی دیگر از ایده‌های مطلوب برای نورپردازی آشپزخانه استفاده از چراغ‌های زیرکابینتی است. این دسته از چراغ‌ها دارای انواع مختلفی شامل هالوژنی، نواری فلورسنت و ال ای دی هستند که هر یک کاربردهای خاص خود را دارند.

چراغ‌های زیر کابینتی هالوژنی، معمولا به شکل دایره بوده و زیر کابینت‌های دیواری نصب می‌شوند تا نور مورد نیاز برای کارهای روزمره را فراهم کنند. این دسته از چراغ‌ها سیم‌کشی آسانی داشته و به راحتی نصب می‌شوند. چراغ‌های زیر کابینتی نواری فلورسنت، به صورت نوارهای پرنوری هستند که نصب آن‌ها راحت بوده و بدنه‌ی محکم و مقاومی دارند. البته بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌ی نسبتا بالای چراغ‌های نواری فلورسنت، از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. چراغ‌های نواری ال ای دی نیز ظاهری شبیه به دسته‌ی قبلی دارند با این تفاوت که در این دسته از تکنولوژی ال ای دی استفاده شده است.

۴. قسمت‌های خاص آشپزخانه را نورپردازی کنید.

اگر در آشپزخانه‌ی خود از وسایل تزئینی و دکوری خاصی استفاده می‌کنید، با استفاده از نورپردازی‌های مناسب آن را بیشتر نمایان کنید به طور کلی استفاده از روش‌های خاص نورپردازی برای قسمت‌های مختلف خانه، باعث برجسته‌سازی آن ناحیه می‌شود.

نورپردازی حمام

روش نورپردازی خانه

۱. نورپردازی حمام را فراموش نکنید.

حمام یکی از قسمت‌هایی از خانه است که معمولا نورپردازی آن در نظر گرفته نمی‌شود. شاید تصور کنید این قسمت از خانه نیازی به توجه در چیدمان و نورپردازی ندارد. اما زمانی که از سرکار به خانه می‌آیید، یک دوش آب گرم می‌تواند حال شما رو به راه کند. بنابراین توجه کردن به چیدمان و نورپردازی این مکان می‌تواند تاثیر زیادی در روحیه‌ی شما داشته باشد.

۲. نگران خطرات احتمالی نباشید.

تمام وسایل نورپردازی حمام، دارای IP مناسبی بوده و در برابر رطوبت و آب مقاوم هستند. شما می‌توانید در حمام از آینه‌ای بزرگ استفاده کنید تا نور موجود در فضای حمام را منعکس کرده و فضا را بزرگ‌تر و روشن‌تر جلوه دهند. همچنین باید توجه داشته باشید که در قسمت بالای آینه یک لامپ نواری قرار دهید تا نور مناسبی برای زمان اصلاح صورت، ایجاد کند.

نورپردازی نما خارجی ساختمان

روش نورپردازی خانه

۱. از نورپردازی نما برای برجسته سازی نمای خود استفاده کنید.

نورپردازی نما یکی از مباحثی‌ست که امروزه در بحث ساختمان سازی مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. در این نوع از نورپردازی، سعی می‌شود قسمت‌های اصلی و زیباتر نما برجسته سازی شود.

۲. انواع مختلف نورپردازی نما را بشناسید.

نورپردازی نما می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. متداول‌ترین آن‌ها شامل نورپردازی کاربردی و تزئینی است. همان طور که از نام این دو نوع مشخص است نورپردازی کاربردی برای روشن کردن نمای ساختمان و دیده شدن آن در طول شب انجام می‌شود. در حالی که نورپردازی تزئینی صرفا برای تزیین کردن نما و زیباسازی آن کاربرد دارد.

۳. نورپردازی نما را جهت افزایش امنیت نیز به کار ببرید.

یکی دیگر از موارد استفاده از نورپردازی نما برای افزایش امنیت ساختمان است. استفاده از نورپردازی می‌تواند نوری را ایجاد کند که سارقان از فاصله‌ی دور نیز روشن بودن ساختمان شما را تشخیص دهند.

۴. در نورپردازی نمای خود از نورهای مخفی استفاده کنید.

زمانی که می‌خواهید نورهای مناسب نمای ساختمان خود را انتخاب کنید، حتما استفاده از نورهای مخفی را نیز در نظر بگیرید این چراغ‌ها می‌توانند نوری ملایم و زیبا را برای نمای شما فراهم کنند. همچنین به دلیل تنوع رنگی بالایی که دارند، می‌توانند کاربرهای زیادی داشته باشند.

سخن پایانی

زمانی که از نورپردازی یک محیط صحبت می‌کنیم، ممکن است با ایده‌ها و نظرات مختلفی مواجه شویم. ما با شناخت درست هر فضا و نور مناسب برای آن، می‌توانیم بهترین لوستر یا چراغ آویز را برای محیط مد نظر خود انتخاب کنیم. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.