راهنمای خرید لامپ رشد گیاه | کامل و کاربردی

تاریخ انتشار:
1401/06/05
نویسنده:
زهرا نعمتی یزدی
مدت مطالعه:
7 دقیقه
راهنمای خرید
اشتراک گذاری
راهنمای خرید لامپ رشد گیاه | کامل و کاربردی

نور و گرما خورشید جزو مهم‌ترین مواردی هستند که در رشد گیاهان تاثیر دارند، اما گاهی به دلیل تغییر فصل یا مکان قرارگیری گیاه، امکان دسترسی به نور و گرما خورشید وجود ندارد. از آنجایی که تاکنون علم و فناوری بسیاری از مشکلات بشر را برطرف کرده است، مشکل نبود نور خورشید نیز به کمک انواع لامپ رشد گیاه رفع شده است. خرید لامپ رشد گیاه نیاز به داشتن یک سری اطلاعات اولیه دارد، زیرا ممکن است به دلیل اطلاعات اشتباه کاملاً خرید اشتباهی داشته باشیم. در “راهنمای خرید لامپ رشد گیاه” تمامی فوت‌وفن‌های آن را بررسی می‌کنیم.

اما چرا چراغ‌های رشد گیاه؟ خانه‌های آپارتمانی دسترسی قابل توجهی به نور خورشید ندارند، به همین دلیل افراد در  آپارتمان نمی‌توانند بسیاری از گیاهان را نگهداری کنند یا این که گیاهان به دلیل عدم دریافت نور و خورشید زرد یا خشک می‌شوند. معمولا استفاده از چراغ‌ رشد گیاه مناسب افرادی است که به نگهداری گیاهان در داخل منزل علاقه‌مند هستند‌. زیرا با استفاده از این چراغ‌ها نیاز گیاه به نور با استفاده از نور مصنوعی تامین می‌گردد. نکته مهمی که درباره این چراغ‌ها وجود دارد این است که ضرر و زیانی برای سلامتی انسان‌ها ندارند.

انواع لامپ رشد گیاه کدام است
انواع لامپ رشد گیاه کدام است

لامپ رشد گیاه چیست؟

لامپ رشد گیاه یکی از انواع لامپ‌ها و نوعی منبع نور مصنوعی بوده، که از آن برای فتوسنتز و تحریک کردن رشد گیاهان استفاده می‌شود. این مدل از لامپ‌ها معمولا نور خورشید را شبیه‌سازی می‌کنند تا نوری که گیاه برای رشد کردن احتیاج دارد، فراهم کنند.

گاهی برخی از افراد تصور می‌کنند که با قرار دادن گل و گیاهان در زیر چراغ‌های معمولی می‌توانند به فرایند رشد کمک کنند، باید گفت چنین کاری کاملا اشتباه است و چراغ‌‌های معمولی به هیچ وجه برای گل و گیاهان مناسب نیستند. به عبارتی قرار دادن گیاه در معرض نور چراغ‌های معمولی اثر عکس داشته و موجب زرد و پژمرده شدن آن می‌گردد.

تفاوت های لامپ ال ای دی رشد گیاه و لامپ ال ای دی معمولی

در ادامه تفاوت‌های مهم این دو نوع لامپ را لیست کرده‌ایم:

 • اولین تفاوت چراغ‌های LED معمولی با چراغ‌های رشد گیاه نحوه عملکرد آن‌ها است. معمولا از چراغ‌های LED برای روشن کردن فضا استفاده می‌شود، اما کار اصلی چراغ‌های رشد گیاه تامین نور مورد نیاز گیاهان است.
 • لامپ‌های LED معمولا تنوع رنگ بالایی دارند، اما لامپ‌های رشد گیاه در رنگ‌های بنفش و سفید تولید می‌گردد.
 • نحوه ساخت لامپ‌های ال ای دی با رشد گیاه نیز متفاوت است، زیرا طیف نوری و گرمایی چراغ‌های رشد را به گونه‌ای می‌سازند تا بتوانند نور مورد نیاز گیاهان را تامین نمایند.
 • قیمت مورد دیگری است که این دو نوع لامپ با یکدیگر تفاوت دارند، معمولا قیمت لامپ‌ رشد گیاه به دلیل فناوری ساخت خاصی که دارد گران‌تر از لامپ‌های معمولی و ال‌ای دی است.

کاربردهای لامپ رشد گیاه

دلیل اصلی رنگ پریدگی و از بین رفتن شادابی برخی گیاهان داخل منزل، نرسیدن نور کافی به آن‌ها است. چراغ رشد گیاه بهترین منبع نور مصنوعی برای رشد و حفظ طراوت گیاهانی بوده که امکان دریافت نور طبیعی خورشید را ندارند. همچنین در مواردی می‌توان از این چراغ‌ها به عنوان مکمل نیز استفاده کرد، یعنی اگر گیاهی که پشت پنجره خانه یا گلخانه از نور کافی برخوردار نیست برای تامین نور آن می‌توان از این چراغ‌ها استفاده کرد. 

طیف نوری این نوع از چراغ‌ها، تقریبا مشابه نور خورشید بوده و دارای توان‌های متفاوت، تا گیاه متناسب با نیاز خود نور دریافت نماید. فاصله قرار گیری لامپ با گیاه باید با توجه به توان لامپ در نظر گرفته شود. مثلا لامپ‌های کم توان باید حدود 40 تا 60 سانتی‌متر و لامپ‌های توان بالا حدود 80 تا 120 سانتی‌متر از گیاه فاصله داشته باشند. لامپ‌های رشد گیاه از نظر شکل ظاهری و نوع نصب در انواع مختلف آویز، مهتابی، چراغ دیواری، پروژکتور، وال واشر و… در بازار موجود هستند.

لامپ رشد گیاه چیست
لامپ رشد گیاه چیست

انواع چراغ رشد گیاه

چراغ‌های رشد گیاه معمولا بر اساس مشخصات فنی و ساختاری که دارند به انواع مختلف تقسیم می‌شوند، در حالت کلی سه نوع از پرمصرف‌ترین انواع این لامپ‌ها که در بازار موجود است که در ادامه به آن‌ها اشاره شده و توضیحات کاملی را نیز درباره هر یک بیان کردیم.

1- چراغ رشد گیاه LED

چراغ‌های LED مخصوص رشد گیاه طرفداران زیادی دارند، زیرا ضرر و زیانی برای سلامت انسان‌ها و گیاهان ندارند. همچنین علاوه بر کم مصرف بودن طول عمر زیادی دارند، لذا حدود 25 هزار ساعت می‌توان از این لامپ‌ها استفاده کرد. از نظر ظاهری بیشتر به شکل پروژکتور های ال ای دی، وال واشر های ال ای دی و صفحه های فول اسپکتروم ال ای دی هستند.

در مورد ساختار لامپ‌های ال‌ ای دی باید گفت که دارای دیود‌هایی هستند که نور را ساطع می‌کنند. لامپ LED  رشد گیاه قادر است نورهایی با طول موج بین 380 تا 840 را تولید کرده و مسئله کمبود نور گیاهان را در فصل زمستان یا در محیط‌های سر پوشیده برطرف سازد. 

مزایا لامپ‌های LED

 • طیف نوری آن‌ها بسیار شبیه طیف نور طبیعی خورشید است.
 • انرژی مصرفی کمتری دارد.
 • دارای نوردهی و پراکندگی نور بالا است.
 • عمق نفوذ نور بیشتری نسبت سایر لامپ‌ها دارد.
 • دارای طراحی و شکل‌های بسیار متنوع است.
 • در مکان‌های مختلف مثل گروباکس، اتاق کشت گیاه، گلخانه‌های خانگی و چادرهای رشد گیاه قابل نصب است.
 • نصب لامپ های LED  رشد گیاه بسیار راحت بوده و به آسانی بر روی استند پایه کلیپسی نصب می‌شود تا به کمک این استند بتوان ارتفاع و زاویه تابش نور را تنظیم نمود.
 • دارای رنگ‌بندی‌های مختلف مانند آبی رویال، آبی معمولی، سفید کلوین دار، سفید یخی و UV و همچنین طیف رنگی قرمز و زرد هستند.
 • راه اندازی و استفاده از لامپ‌های LED مخصوص رشد گیاه بسیار ساده است و فقط کافیست که به برق متصل شوند و نیازی به رابط یا مبدل ندارند.

2- چراغ رشد گیاه HID

چراغ و لامپ بخار سدیم در واقع نوعی چراغ  تخلیه گازی بوده که برای تامین نور گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه عملکرد لامپ‌های HID یا همان لامپ‌های تخلیه گازی به این صورت است که داخل لامپ از گازهای خنثی پر شده و با گذر الکترون‌ها از داخل گازها نور تولید می‌شود. لامپ‌های HID  بر اساس فشار گاز داخل لامپ به دو نوع لامپ کم فشار و پرفشار تقسیم می‌شوند. که هر یک از این دو نوع نیز خود شامل چند نوع لامپ مختلف هستند. به عنوان مثال لامپ‌های فلورسنت و سدیم کم فشار در دسته لامپ‌های تخلیه گازی کم فشار و لامپ‌های بخار جیوه، بخار سدیم (HPS) و متال هالید (MH) جزو لامپ‌های پرفشار هستند.

نور فول اسپکتروم چیست
نور فول اسپکتروم چیست

3- لامپ رشد گیاه HPS

 در میان انواع لامپ‌های تخلیه گازی، لامپ‌های HPS یا همان بخار سدیم پرفشار، برای رشد گیاه بسیار مناسب هستند، زیرا نور گرم و نارنجی این لامپ‌ها تداعی کننده نور و گرمای خورشید هنگام عصر است. دمای نوری لامپ‌های HPS بین 2200 تا 3000 بوده و میزان نوردهی آن چیزی حدود 65 تا 115 لومن است، به همین دلیل اکثرا زمانی که گیاه در مرحله ثمردهی است از آن استفاده می‌شود.

ویژگی‌های لامپ‌های HPS

 • دارای طراحی منحصر بفرد به منظور بالا بردن طیف جذب فتوسنتز
 • قابل استفاده در محیط‌های مرطوب
 • با‌‌دوام در برابر ضربه و خوردگی
 • تسریع در فرآیند شکوفه‌دهی

4- چراغ رشد گیاه فلورسنت

چراغ‌ها یا لامپ‌های فلورسنت یک لامپ محبوب دیگر است که در راهنمای خرید لامپ رشد گیاه بررسی می‌کنیم. این لامپ در واقع همان لامپ‌های مهتابی هستند، که در اکثر خانه‌ها وجود دارند. نحوه کارکرد این لامپ‌ها به این صورت است که ولتاژ اعمال شده باعث گرم شدن گاز داخل لامپ و تبخیر جیوه می‌گردد. لامپ فلورسنت از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و هر یک از آن‌ها وظایفی را برعهده دارند:

 • استارت: براری جریان الکتریکی پس از وصل کردن کلید
 • بالاست: تنظیم و اعمال ولتاژ
 • الکترود (کاتد): ارسال الکترون
 • گاز لوله: شامل چهار نوع ماده جیوه، آرگون، نئون و کریپتون
 • فلورسنت: تبدیل اشعه فرابنفش به نور مرئی

به طور کلی لامپ‌های فلورسنت می‌توانند بخشی از نور مورد نیاز گیاه را تامین نمایند، اما به دلیل وجود اشعه فرابنفش مضرات و زیان‌هایی نیز برای گیاهان دارند. قیمت مناسب و نصب آسان تنها دلیل‌های توجیه‌ کننده استفاده از این نوع لامپ‌ها هستند. امروزه لامپ‌های ال‌ ای دی مخصوص رشد جایگزین لامپ‌های فلورسنت شده‌اند.

رنگ نور فول اسپکتروم چیست؟

واژه اسپکتروم به معنای طیف‌های نوری است که از منابع نوری ساطع می‌شوند. این طیف‌های نوری معمولا دارای طول موج‌های مختلفی هستند که برخی از این طول موج‌ها توسط چشم انسان قابل دیدن و برخی دیگر غیر قابل دیدن است. معمولا چشم انسان‌ها قادر است امواجی با طول موج نزدیک 400 نانومتر یا همان رنگ آبی و همچنین تا طول موج 700 نانومتر که رنگ قرمز است را تشخیص دهد.

رنگ فول اسپکتروم برای چشم انسان

 از واژه فول اسپکتروم برای چشم انسان زمانی نام برده می‌شود، که تمامی طیف های نور مرئی که از حدود (400 الی 700 نانومتر) را تولید کرده تشخیص دهد. همچنین معمولا زمانی از این عبارت برای چشم‌ انسان استفاده می‌شود، که بتواند تمام طیف‌های رنگی را از یکدیگر تشخیص دهد. 

در خرید لامپ رشد گیاه به چه نکاتی توجه کنیم؟
در خرید لامپ رشد گیاه به چه نکاتی توجه کنیم؟

رنگ فول اسپکتروم برای گیاهان

رابطه نور فول اسپکتروم با گیاهان نیز دقیقا شبیه به چشم انسان‌ است، یعنی همانگونه که چشم انسان فقط طیف‌های مرئی و در بازه 400 تا 700 نانومتر را پوشش می‌دهد، گیاهان نیز طیف‌های نوری مشخصی را می‌توانند دریافت نمایند. به عنوان مثال زمانی که به برگ گیاهان دقت می‌کنیم، آن‌ها را سبز می‌بینیم این است که گیاهان قادر به دیدن و تشخیص رنگ سبز نیستند و بخش زیادی آن را انعکاس می‌دهند.

از سوی دیگر گیاهان می‌توانند طول موج‌های دیگری را نیز تشخیص دهند، که چشم انسان قادر به تشخیص آن‌ها نیست. مثلا طول موج 380 الی 400 نانومتر و طول موج 700 الی 840 نانومتر طول موج‌هایی است که گیاهان می‌توانند آن‌ها را تشخیص دهند.

نکات مهم در خرید لامپ رشد گیاه

در هنگام خرید لوازم الکترونیکی باید دقت فراوانی داشت، زیرا در صورت سهل انگاری ممکن است این لوازم حوادث غیر جبرانی مانند آتش‌سوزی‌های وسیع را رقم بزنند. قبل از هر چیزی باید خاطر نشان کرد باتوجه به خطرات جبران ناپذیری که در خرید نادرست لامپ رشد گیاه وجود دارد، برای خرید حتما باید به فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی که دارای مجوز هستند مراجعه کرد.

همچنین در صورت خرید اینترنتی از صحت و درستی سایت مورد نظر اطمینان حاصل پیدا کرد. انواع لامپ رشد گیاه مورد نظر را از سایت آرتا الکتریک می‌توانید سفارش دهید. در این بخش به نکات مهم در خرید لامپ رشد گیاه که باید به آن‌ها دقت فراوانی داشت اشاره شده است.

 1. قابل تنظیم بودن  لامپ
 2. نوع لامپ و کارکرد آن
 3. فناوری ساخت لامپ
 4. توان لامپ
 5. میزان مساحت پوشش‌دهی لامپ
 6. زاویه پرتو چراغ
 7. داشتن خنک کننده و هیت سینک
 8. رنگ چراغ

قیمت و خرید لامپ رشد گل و گیاه

در حال حاضر با توجه به افزایش تعداد گلخانه‌ها، انواع مختلفی از این مدل لامپ‌ها در بازار موجود است. با توجه به موارد بیان شده در متن راهنمای کامل خرید لامپ رشد گیاه، خریداران لامپ‌های مخصوص رشد گیاه، با مراجعه حضوری یا آنلاین به فروشگاه معتبر می‌توانند با خیال راحت محصول مورد نیاز خود را خریداری نمایند. زیرا در این فروشگاه تمامی کالاها کاملا استاندارد و دارای گارانتی هستند، همچنین قیمت تمامی محصولات در سایت آرتا الکترونیک درج شده و به راحتی می‌توان قیمت‌ها را باتوجه به امکانات محصول با یکدیگر مقایسه کرد. انواع مدل‌های پرفروش چراغ رشد گیاه عبارت‌اند از:

 • لامپ حبابی و هالوژن رشد
 • وال واشر رشد گیاه
 • پروژکتور فول اسپکتروم
 • ریسه و چراغ خطی رشد

چرا باید از لامپ رشد گیاه استفاده کنیم؟

سبک جدید طراحی ساختمان‌ها و به عبارتی گسترش زندگی آپارتمانی، سبب کاهش تابش نور خورشید در خانه‌ها شده است. این مسئله نگهداری گیاهان را برای علاقه‌مندان به پرورش گل و گیاه در منزل کمی دشوار کرده است. همچنین با توجه به افزایش جمعیت نیاز به انواع میوه‌ها و سبزیجات در تمامی فصول سال افزایش پیدا کرده است. 

از آنجایی که همواره علم و فناوری می‌کوشد، تا مشکلات بشر را برطرف نماید و زندگی را برای وی آسان کند، چراغ‌های مخصوص رشد گیاه که در مطلب راهنمای کامل خرید لامپ رشد گیاه به معرفی آن‌ها پرداختیم، جایگزین نور خورشید هستند. از این لامپ‌ها در مدل‌ها و سایزهای مختلف وجود دارد که از سایز کوچک آن‌ها در منازل و از سایز بزرگ آن در گلخانه‌های کشت میوه و سبزیجات می‌توان استفاده نمود.

سؤالات متداول

در ادامه راهنمای خرید لامپ رشد گیاه به سوالات پرتکراری که از ما پرسیده شده است، پاسخ‌ داده‌ایم.

آیا تابش نور لامپ‌های رشد گیاه برای انسان‌ها ضرر دارد؟

به طور قطعی می‌توان اعلام کرد که چراغ‌های رشد گیاه هیچ‌گونه ضرری برای سلامتی انسان‌ها ندارند و وظیفه اصلی آن‌ها تامین نور مورد نیاز گیاهان و کمک به رشد آن‌ها است. فقط معمولا توصیه می‌شود که هنگام کار با چراغ‌های بنفش از عینک‌های مخصوص استفاده شود. ولی اگر لامپ رشد با نور سفید استفاده کنید، هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود؟

آیا امکان استفاده از چراغ رشد گیاه در فضاهایی که میزان نور طبیعی برای رشد گیاه کافی نیست، وجود دارد؟

معمولا گاهی اوقات از لامپ‌های رشد گیاه، مکمل نور طبیعی خورشید بوده و از آن‌ها برای تامین نور گیاهان خانگی که پشت پنجره یا در حیاط خانه هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لامپ‌های مخصوص رشد گیاه تا چند ساعت می‌توانند عمر مفید داشته باشند؟

معمولا عمر مفید در نظر گرفته شده برای لامپ‌های مخصوص رشد گیاه ال ای دی 25 هزار ساعت است.

لامپ مخصوص رشد گیاهان باید در فاصله چند سانتی‌متری گیاه قرار بگیرد؟

قبل از هر چیزی باید توان چراغ‌ها در نظر گرفته شود، معمولا فاصله استاندارد گیاه با لامپ‌های کم توان، بین 40 تا 60 سانتی متر است. همچنین لامپ‌هایی که توان بالا دارند نیز در فاصله بین 80 تا 120 سانتی‌متری گیاه باید قرار بگیرند.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.