آموزش تمیز کردن لامپ، لوستر و چراغ‎ توکار

تاریخ انتشار:
1401/10/18
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
3 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
آموزش تمیز کردن لامپ‌ها، لوسترها و چراغ‎های توکار

چراغ‌‌ها نور لامپ‌ها را پخش می‌کنند تا کل اتاق را روشن شود و زندگی ما را آسان‌تر کنند، اما مانند آهن برای گرد و غبار، حشرات، تار عنکبوت و کثیفی نیز عمل کرده و آلودگی‌های بسیاری را به خود جذب می‌کنند. لامپ‌های کثیف می‌توانند میزان نور دریافتی اتاق را کاهش دهند و به طور همزمان طول عمر کمتری در مقایسه با یک محصول مشابه تمیز داشته باشند. به همین دلیل تمیز کردن لامپ و چراغ آن هم دائماً مهم است. این فرایند آسان است اما برای انجام درست آن باید به یک سری نکات کوچک اما مهم توجه داشته باشید. در ادامه این مقاله از آرتا الکتریک، به آموزش پاک کردن آنها می‌پردازیم.

خطرات تمیز کردن چراغ‌های روشنایی

یکی از سخت ترین قسمت های تمیز کردن وسایل روشنایی این است که با سطح زمین فاصله دارند و اغلب به نردبان نیاز است. فرقی ندارد از چهارپایه، نردبان یا حتی صندلی استفاده کنیم، نهایتاً حفظ تعادل هنگام کار کردن، مخصوصاً اگر ترس از ارتفاع داشته باشیم تبدیل به یک چالش بزرگ می‌شود. برخی از لامپ‌ها و چراغ‌ها را می‌توان بدون نیاز به باز کردن قاب از دیوار یا سقف، تمیز کرد. اما برای پاک کردن خوب و کامل، حداقل دو بار در سال باید به صورت کاملاً دقیق جدا و تمیز شوند. 

خطر دیگر این است که لامپ‌ها در هنگام روشن شدن داغ می‌شوند. برای کاهش خطر سوختگی، قبل از شروع تمیز کردن، چراغ را حداقل یک ساعت خاموش کنید. از خطرات دیگر که باید جدی گرفته شود، برق گرفتگی است. سعی کنید لامپ‌ها را از قسمت‌های عایق آن‌ها جدا کنید، برق را قطع کرده و سپس اقدام به تمیز کردن قاب چراغ به صورت جدا و خود لامپ کنید. 

هیچ مشکلی در شستن قاب چراغ‌هایی که هیچ قطع الکتریکی در آنها استفاده نشده است و تنها نقش محافظ یا بدنه محصولات را دارند نیست، اما نباید وسایل برقی را در تماس با آب یا پارچه مرطوب قرار دهید، زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد. 

اگر در محل چراغ یا لوستر را تمیز می‌کنید، باید از ابزار گردگیری خشک استفاده کنید. همچنین در حالتی که ضروری است آنها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید، مطمئن شوید که پارچه فقط مرطوب است و چکه نمی‌کند. چکاندن آب یا مایع پاک کننده پاشیده شده می‌تواند به قسمت‌های الکتریکی روشنایی شما نفوذ و به آنها آسیب برساند یا خطر برق گرفتگی ایجاد کند.

آموزش تمیز کردن چراغ

راهکار گردگیری منظم تجهیزات روشنایی

وسایل روشنایی باید هر هفته به طور کامل گردگیری شوند. این کار را می‌توان بدون باز کردن وسایل روشنایی و در جای خود قرار دارند، انجام داد. از یک ابزار گردگیری دسته بلند برای دسترسی و گردگیری چراغ‌های سقفی، قطعات لوستر و حتی پنل‌های توکار استفاده کنید. اگر این کار به صورت هفتگی انجام شود، بخش تمیز کردن عمیق وسایل روشنایی آسان‌تر می‌شود و فقط دو بار در سال برای آنها کافی است.

روش تمیز کردن چراغ‌های آویز

روش تمیز کردن چراغ‌های آویز

برای تمیز کردن لامپ را از سقف، چراغ یا سرپیچ باز کنید. اولین قدم این است که گرد و غبار، حشرات و هر گونه کثیفی دیگر را از چراغ آویز جدا کنید. سپس داخل و خارج را با یک پارچه میکروفیبر یا تجهیزات مناسب دیگر، گردگیری کنید. گاهی اوقات این تنها چیزی است که لازم است. اما حداقل دو بار در سال، قاب چراغ‌های شیشه‌ای باید شسته شوند.

یک ظرف با آب گرم و چند قطره صابون ظرفشویی ملایم تمام چیزی است که برای تمیز کردن چراغ‌های شیشه‌ای لازم است. قبل از اینکه آنها را پاک و آبکشی کنید، اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورند. از یک حوله استفاده کنید تا آنها را کاملاً خشک کنید، به خصوص در قسمت‌های داخلی. هرگز حباب شیشه‌ای را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید، زیرا خطر شکستگی به دلیل ساختار شکننده و حساس وجود دارد. همچنین می‌توان از شیشه پاک کن برای چراغ های شیشه‌ای استفاده کرد.

روش تمیز کردن لوستر

بسته به اینکه لوستر شما از چه نوعی است، شاید بتوانید شرایطی را برای تعمیر و نگهداری منظم آنها فراهم کنید، اما این احتمال بسیار کم است، زیرا لوسترها سنگین هستند و عملاً جدا کردن آنها ممکن نیست. اما در صورت اجبار به جداسازی آن، حتماً از نحوه چیدن و اتصالات آن عکس بگیرید تا بعداً به آسانی بتوانید آن را مونتاژ کنید. 

می‌توانید پاک کننده خود را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. 1/4 فنجان سرکه و 3-4 فنجان آب را امتحان کنید. یا می‌توانید چند قطره صابون ظرفشویی را به یک بطری اسپری آب اضافه کنید. همچنین استفاده از تمیزکننده‌های مخصوص برای پاک کردن سطوح نیز امکان پذیر است. کریستال‌ها و قطعات لوستر را یکی یکی اسپری کنید. بلافاصله با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید که به جلا دادن آنها نیز کمک می‌کند. حتماً جریان برق را قطع کنید، بعد اقدام به پاک کردن قطعات کنید. 

روش تمیز کردن لوستر

لوسترهای کریستالی باید هر هفته گردگیری شوند. در هنگام گردگیری، ابتدا لوستر را تمیز کنید تا ذرات گرد و غبار سست روی زمین بیفتند و با جاروبرقی پاک شوند. محل قرارگیری لوستر مشخص می‌کند که چقدر به غبارگیری نیاز دارد. لوسترها در آشپزخانه‌ها یا حمام‌ها باید بیشتر تمیز شوند زیرا می‌توانند به سرعت با ذرات چربی یا محصولات مراقبت از بدن واکنش نشان دهند که گرد و غبار بیشتری را جذب می‌کند. لوسترها در آب و هوای با رطوبت بالا نیز گرد و غبار را سریعتر جذب می‌کنند.

روش پاک سازی چراغ‌های توکار

پس از خاموش شدن چراغ توکار به مدت حداقل یک ساعت، روشنایی را می‌توان با گردگیری منظم داخل دهانه به راحتی تمیز کرد. برای تمیز کردن عمیق‌تر، لامپ را با دقت بردارید و با استفاده از یک پارچه مرطوب، داخل قسمت فرورفته را پاک کنید. برای احتیاط بیشتر، هنگام کار، برق آن قسمت از خانه را قطع کنید. لامپ را پاک کنید و آن را تعویض کنید.

منبع:

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.