راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما

تاریخ انتشار:
1400/12/03
نویسنده:
کیوان کاری
مدت مطالعه: 
3 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما

نصب چراغ استخری و آب نما، نیازی به یک پروژه بازسازی عمده استخر یا حتی نیاز به تخلیه استخر ندارد. متخصصان با نورپردازی مناسب و دانش الکتریکی می‌توانند چراغ استخری را نصب کنند. این امکان را دارید در طول شب یا در زمانی که استخرتان سرپوشیده است و نور کافی وجود ندارد، از چراغ استخری برای افزایش نورپردازی و حفظ زیبایی محیط استخر استفاده کنید. برای درک بهتر روش نصب چراغ استخری این مقاله را تا پایان بخوانید.

چراغ استخری چیست؟

چراغ استخری یک وسیله کاربردی و تزئینی است که در بدنه استخر (دیوارها و کف) نصب می‌شود. این چراغ یک ویژگی عالی برای هر استخری است و به شما این امکان را می‌دهد تا تمام شب در استخر آب بتنی کنید. به‌طورکلی، چراغ‌ها به‌صورت روکار و توکار اجرا می‌شوند. چراغ‌های روکار نیاز به نصب و کنده‌کاری ندارند و اغلب برای استخرهایی که ساخته شده‌اند و سپس به نورپردازی نیاز دارند، به کار گرفته می‌شوند. مدل‌های توکار سیمی هستند و باید قبل از احداث استخر در محل جانمایی شوند و اتصالاتشان از نظر سلامت بررسی شود. چراغ‌های فلت LED معروف‌ترین انواع چراغ استخری هستند.

یکی از نگرانی‌های رایج برای افرادی که به دنبال خرید چراغ استخری هستند، ترکیب برق و آب است. درحالی‌که این یک نگرانی قابل‌درک است اما نیازی به وحشت نیست! چراغ‌های استخری کاملاً مهروموم شده هستند، به این معنی که آب بر آنها تأثیری نمی‌گذارد و خطری برای کسانی که در آب هستند، ایجاد نمی‌کند. آنها همچنین از یک قطع‌کننده مدار خطای زمین (GCFI) استفاده می‌کنند که در صورت تشخیص هر نوع نشتی، برق را قطع می‌کند.

راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما
راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما

اهمیت استفاده از چراغ استخری

برای استخرها، نور به دلایل مختلفی می‌تواند مهم باشد. از جنبه زیبایی‌شناختی، چراغ‌های استخر می‌توانند لایه ظریفی از جذابیت را به آن اضافه کنند. به‌ویژه این مهم در شب‌ها می‌تواند به زیبایی محوطه منزل شما کمک کنند. شما می‌توانید در استخری پرنور و زیبا شنا کنید و از مزایای بصری یک استخر لوکس بهره‌مند شوید. چراغ‌های استخر نیز یک ویژگی ایمنی هستند و می‌توانند مانع از افتادن تصادفی افراد در استخر و در مواقع شب شوند.

انواع چراغ استخری

سه نوع اصلی چراغ استخری شامل LED، فیبر نوری و رشته‌ای هستند. چراغ‌های ال‌ای‌دی به دلیل روشنایی، کارایی و طول عمر طولانی‌شان، پرمصرف‌‌ترین نوع چراغ‌های استخری هستند. چراغ‌های فیبر نوری امکان تغییر رنگ را فراهم می‌کنند اما گران بوده و فاقد قدرت روشنایی چراغ‌های  LED هستند. لامپ‌های رشته‌ای تا زمان اختراع ال‌ای‌دی و فیبر نوری پیشتاز بازار بودند. این چراغ‌ها روشنایی زیادی دارند اما طول عمرشان به طور قابل‌توجهی کمتر از چراغ‌های LED است و به دلیل کارایی پایین تا حدودی قیمت کمتری دارند.

راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما
راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما

نحوه نصب چراغ استخری چگونه است؟

از نظر فنی می‌توانید برای استخر خود چراغ نصب کنید اما استخر شما نیاز به بازسازی دارد. اگر استخر قدیمی‌‌تری دارید، این مرحله می‌تواند فرصت خوبی باشد تا نیاز خود به نورپردازی را اجرا کنید. اگر چراغ‌های استخر برای شما جذاب به نظر می‌رسند، این ایده خوبی است که آنها را در طول ساخت استخر خود نصب کنید زیرا به‌هرحال کارهای ساختمانی در مقیاس بزرگی انجام شده و نصب چراغ‌ها با این فرایند ترکیب می‌شود.

نصب چراغ استخری مراحل به‌خصوص خود را دارد و مهم است که هر مرحله را بادقت انجام دهید:

مرحله 1: چراغ مناسب را انتخاب کنید

هنگام انتخاب چراغ، مهم است که زمان پروژه را در نظر بگیرید. چه قطعاتی باید تعویض شوند (مانند باتری)؟ در مورد اندازه استخر و میزان کار الکتریکی موردنیاز چطور؟ برای جلوگیری از تخلیه استخر و سوراخ کردن دیوار آن، بهتر است یک چراغ به‌صورت روکار را انتخاب کنید. برای نصب سریع و آسان و بدون کار الکتریکی، یک چراغ باطری‌دار روکار، بهترین راه‌حل خواهد بود.

بااین‌حال، باتری‌ها نیاز به تعویض منظم دارند و طول عمر لامپ، کوتاه‌تر از مدل‌های سیمی خواهد بود. چراغ‌های سیم‌دار را باتوجه‌به نوع دیوار استخر انتخاب کنید. چراغ را مطابق مشخصات سازنده مونتاژ کرده و تمام مهر و موم‌ها را از نظر آب‌بندی بررسی کنید. این کار را می‌توانید با فرو بردن چراغ در آب کم و تماشای حباب‌ها انجام داد.

مرحله 2: منبع تغذیه را تنظیم کنید

برای چراغی که با باتری کار می‌کند، باتری‌ها را نصب کنید و به مرحله سه بروید. برای یک چراغ سیمی، باید یک منبع تغذیه راه‌اندازی کنید. اگر یک خروجی GFCI نزدیک استخر وجود دارد که سیم چراغ به آن برسد، ترانسفورماتور نور را به دیوار کنار پریز نصب‌کرده و چراغ را به وصل کنید و به سراغ مرحله سه بروید. اگر پریز در دسترس نباشد، باید یک جعبه اتصال ضد آب روی یک خط برق موجود نصب‌کرده و ابتدا منبع تغذیه را در قطع‌کننده مدار قطع کنید.

خط برق پمپ یا فیلتر استخر را پیدا کنید. خط را با سیم‌چین، برش داده و هادی سیم را با استفاده از یک دم باریک برای برداشتن غلاف در معرض دید قرار دهید. جعبه اتصال خود را مطابق با مشخصات سازنده اجرا کنید. در صورت تمایل، جعبه اتصال را روی دیوار، پایه پمپ یا فیلتر نصب کنید. چراغ را به جعبه اتصال ببندید. تمام اتصالات را بررسی کرده تا در مورد نحوه آب‌بندی چراغ استخری مطمئن شوید. اگر چراغ، کلید مخصوص به خود را ندارد (برای روشن و خاموش کردن) باید یک کلید برای چراغ نیز نصب کنید. قبل از رفتن به مرحله سه، از سلامت تمام اتصالات مطمئن شوید.

راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما
راهنمای کامل نصب چراغ استخری و آب نما

مرحله 3: چراغ را نصب کنید

نصب چراغ استخری بسیار ساده است و تنها باید کابل قرار داده شده داخل دیوار را به کابل چراغ متصل کرده و آب بندی انجام شود تا آب به داخل چراغ نفوذ نکند. سپس باید چراغ را به دو پیچ در کناره خود به دیوار نصب کرد. قبل از نصب، چراغ را بر اساس مشخصات سازنده روی دیوار استخر نصب کنید.

اگر دیوار استخر مستحکم است و از چراغ سیمی استفاده می‌کنید، نواحی مورد نظر را با هیلتی باید سوراخ کنید تا به مدار اصلی برسید. برای این کار نیاز به این دارید که محوطه استخر را حفاری کنید تا سیم های هر چراغ را به مدار اصلی وصل کنید. اگر هم تازه در حال ساخت و ساز استخر هستید که کارتان راحت است زیرا قبل از نصب کاشی‌ها، سیم کشی را به راحتی انجام می‌دهید. در نهایت داخل استخر را پر از آب کنید تا استخر آب بندی شود و شما کل فرآیند نصب را تست کنید.

راهنمای تعویض لامپ چراغ استخری

اگر قصد نصب چراغ جدید ندارید و تنها به دنبال عوض کردن لامپ استخر هستید، در راهنمای تصویری زیر تمامی مراحل را می‌توانید مشاهده کنید. البته تعویض این لامپ‌ها بسیار آسان است اما باید توجه کنید که حتما جریان برق را قطع کنید و مراحل را به صورت کامل انجام دهید.

کلام آخر

چراغ استخری به دلایل زیبایی‌شناختی، کاربردی و ایمنی، یک مکمل فوق‌العاده برای هر استخر شنا است. با خرید چراغ استخری مناسب می‌توانید فضای محوطه خود را زیبا و جذاب نگه دارید. اما ضروری است در نحوه نصب چراغ استخری دقت فراوانی داشته باشید. همکاری با متخصصان محوطه‌سازی و نصب و اجرای استخر، راهکاری عالی برای اطمینان از داشتن یک استخری کاربردی و ایمن است.

دیدگاه های کاربران

2 دیدگاه ثبت شده است . در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید

 • برای نصب چند ال ای دی داخل استخر چگونه سیم کشی کنیم
  برای ۸ لامپ ۱۲ ولت چه ترانسی لازم است
  ایا هر لامپ جدا بترانس وصل کنیم یا به صورت سری

  • سلام وقت بخیر.
   برای سیم کشی داخل استخر توصیه میکنیم حتما ار سیم کشی توکار استفاده کنید.امکان سیم کشی بصورت روکار هم وجود داره اما حتما باید از وسایل IP65 به بالا استفاده کنید. که توصیخ نمی‌کینم.
   برای لامپ های 12 ولت حتما باید توان مصرفی لامپ ها مشخص بشه و بعد برای ترانس تصمیم گیری بشه. بعد از مشخص کردن توان لامپ‌ها هم میشه از ترانس بصورت تکی و هم بصورت جداگانه استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.