معرفی کامل 12 مدل از انواع لوسترهای موجود در بازار!

تاریخ انتشار:
1401/06/05
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه:
5 دقیقه
راهنمای خرید
اشتراک گذاری
معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

تاثیر نورپردازی یا به طور ویژه “نور” بر سلامت روان بارها از نظر علمی ثابت شده است. به همان اندازه که سرگرمی‌های مختلف، دوستان مورد اعتماد و تغذیه خوب بر نشاط و احساس مثبت ما تاثیر می‌گذارند، فضایی با نور مناسب و صحیح نیز باعث ایجاد آرامش، کمک به تمرکز یا افزایش انرژی و بهره‌وری می‌شود. با این حال، چیزی که به راحتی در مطالعات و تحقیقات بررسی نشده و تشخیص داده نمی‌شود، تأثیری است که چراغ‌های روشنایی از نظر زیبایی‌ دارند. توجه به اینکه چقدر راحت می‌توان یک اتاق را با افزودن چراغ‌های مناسب تغییر داد، می‌تواند راهنمای ما برای ایجاد نورپردازی بهینه یک فضا باشد.

در این میان، لوسترها یکی از وسایلی هستند که بیشتری قدرت را در تغییر حس و حال محیط دارند.  بسته به سبک انتخابی شما، یک لوستر می تواند چشمگیری، لوکس بودن، ظرافت، سبک یکپارچه سازی با بقیه وسایل و یا راحتی را به هر اتاق اضافه کند. ما در این مقاله قصد داریم برای کمک به شما در مسیر یافتن لوستری مناسب برای فضا، کمک کنیم. با ما همراه باشید.

۱. لوستر سنتی یا معمولی

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

 به طور دقیق، در برخی منابع طراحی داخلی، بین لوسترها دو نوع تفاوت قائل می‌شوند: لوسترهای سنتی یا معمولی که آن‌ها را می‌شناسیم و در بیشتر محیط‌ها به کار می‌روند و لوسترهایی که طراحی طبقه‌ای دارند. لوسترهای سنتی ظاهر متداولی دارند و همچنین بدون در نظر گرفتن ابعاد و طرح، در محیط‌های مختلفی استفاده‌پذیر هستند. این دسته از لوسترها، دارای سرپیچ‌های متداول بوده و بسیاری از آن‌ها دارای تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند ال ای دی می‌باشند.

۲. لوستر طبقه‌ای

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

 برخلاف نوع سنتی، چراغ‌های لوستر پله‌ای در چند سطح قرار دارند. ابتدایی‌ترین نوع دارای دو سطح است اما هیچ محدودیتی برای تعداد شاخه‌ها در این دسته از لوسترها وجود ندارد. تا زمانی که ارتفاع فضای موردنظر به اندازه کافی بلند باشد، می‌توانید از انواع لوسترهای طبقه‌ای استفاده کنید. این نوع لوستر می‌تواند در هر سبکی عرضه شود، اگرچه به دلیل ابعاد بزرگی که دارد، نسخه‌های چندلایه‌تر به نسبت تعداد طبقات، ظرافت بیشتری پیدا می‌کنند. لوسترهای طبقه‌ای به اتاق ظرافت و تجمل می‌بخشند و نقطه کانونی بصری ایجاد می‌کنند که بازسازی آن به روش‌های دیگری دشوار است.

۳. لوستر کریستالی

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

لوستر کریستالی همان سبک لوستری است که با شنیدن کلمه “لوستر” فوراً به ذهن ما خطور می‌کند. به طور کلی این سبک، لوسترهایی را توصیف می‌کند که چراغ‌ها یا طبقات آن‌ها توسط کریستال‌های سنگی یا شیشه‌ای احاطه شده یا به آن متصل هستند.  کریستال‌ها به خودی خود زرق و برق خاصی به وسایل روشنایی می‌بخشند، اما هدف اصلی استفاده از آن‌ها در لوستر، شکستن نور ساطع‌شده و ایجاد انعکاس‌های رنگین کمانی زیبا در این فرآیند است.

 به دلیل ظرافت، لوسترهای کریستالی برای اتاق‌های مجلل مناسب‌تر هستند و به هر محیط رسمی، شکوه می‌بخشند. به دلیل داشتن سبک آراسته، حتی کوچک‌ترین لوسترهای کریستالی نیز چشم‌ها را به خود جلب کرده و بهترین کارایی دارند.  با این حال، اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند نقش مهمی را در زیبایی محل ایفا کنند. همچنین در بسیاری از مواقع به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شده و سایر وسایل محیط را بر اساس لوستر در محیط قرار می‌دهند.

۴. لوستر شیددار

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

همانطور که در تصویر می‌بینید، لوسترهای شیشه‌ای، سبک لوسترهایی هستند که با شید‌های شیشه‌ای در اطراف لامپ‌های جداگانه طراحی شده‌اند. لوسترهای شیددار معمولاً دارای کاسه‌های شیشه‌ای هستند که ممکن است مات یا شفاف باشند. این کاسه‌های شیشه‌ای به پخش بهتر نور کمک کرده و همچنین ظاهری جدید و ویژه را در لوستر ایجاد می‌کنند.

زیبایی لوسترهای شیشه‌ای یا شیددار، تنوع لوسترهای موجود در این سبک است. این سبک از لوستر انواع مختلفی دارد، از روستیک گرفته تا لوستر کریستالی. این موضوع باعث می‌شود شما بتوانید برای هر محیطی لوستر شیددار مناسب را انتخاب کنید. یکی دیگر از مزیت‌های این دسته از لوسترها، این است که می‌توانید به راحتی با انتخاب رنگ شید مطابق با مبل، رنگ دیوار، پرده‌ها و… سبک لوستر را طوری جلوه دهید که گویی مخصوص اتاق شما ساخته شده است

 لوسترهای شیشه‌ای واقعی با روکش‌های شفاف معمولاً در اتاق‌هایی که نور طبیعی در آن‌ها وجود داشته یا مکان‌هایی که به نور خوب و روشن نیاز دارید (مانند یک اتاق مطالعه یا یک فضای ناهار خوری با طرح باز آشپزخانه) مناسب‌تر هستند. از سوی دیگر، با لوسترهای شیددار، می‌توانید به طور موثر جلوه نوری مناسب‌تری ایجاد کنید.

۵. لوستر شمعی

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

 سبک شمعی می‌تواند یکی از این دو نوع باشد: یک لوستر با شاخه‌هایی که شبیه شمع هستند یا لوستری با استفاده از شمع‌های واقعی برای چراغ که البته این مدل در لوسترهای قدیمی استفاده می‌شد. معمولاً برای این نوع لوسترها باید لامپ‌هایی انتخاب کنید که ظاهری مانند شعله‌های شمع دارند، یعنی همان لامپ‌های اشکی و شمعی که دارای سرپیچ E14 هستند.

البته نوع دوم لوسترهای شمعی، به دلیل حالت قدیمی و نوستالژی‌ای که در فضا ایجاد می‌کند، در نیان مردم مختلف مورد توجه قرار گرفته است. هرچند این نوع لوستر برای نورپردازی محیط مناسب نیست و نور مناسبی را فراهم نمی‌کند، اما شما می‌تواند از آن برای محیط‌هایی که از نور طبیعی زیادی بهره می‌برند استفاده کنید تا کمبود نور لوستر جبران شود.

به طور کلی لوسترهای شمعی ظاهری رسمی داشته و بیشتر به صورت ترکیبی با لوسترهای کیستالی استفاده می‌شوند تا هم شکیل بودن لوسترهای کریستالی را داشته باشند و هم رسمیت لوسترهای شمعی! شما می‌توانید با توجه به محیط مورد نظر خود لوستر مناسب را انتخاب کنید. اگر فضای شما ابعاد کوچکی دارد، بهتر است از لوستر شمعی کوچک‌تری نیز استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بهترین ابعاد لوستر برای محیط‌های مختلف منزل خود را محاسبه کنید، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید!

۶. لوستر طبلی

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

لوسترهای درام که در ایران با نام لوسترهای طبلی شناخته می‌شود، دارای سبکی ظریف و ساده می‌باشد که با داشتن یک شید روی چراغ‌های لوستر، حالتی طبل‌گونه به خود می‌گیرد.

شید قرار گرفته روی شاخه‌های این سری لوستر ممکن است از جنس پارچه یا طلق باشد که با توجه به بافت آن‌، نور ملایمی ایجاد می‌کند. جنس بدنه این دسته از لوسترها به طور معمولی از فلزی مانند کروم، نیکل یا نقره است. به همین دلیل می‌تواند در محیط‌های مختلف به زیبایی نمایان شود

لوسترهای طبلی برای تمرکز روی نقطه‌ای خاص از فضا بسیار مناسب هستند و به همین دلیل می‌توانند در فضاهای اداری، حمام، اتاق خواب یا محل غذاخوری، قرار بگیرند.

۷. لوستر امپراتوری

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

لوستر امپراتوری در واقع سبکی کلاسیک و رسمی محسوب می‌شود که می‌تواند این سبک را به فضایی که در آن قرار می‌گیرد نیز نشان دهد. این دسته از لوسترها از طریق لامپ‌هایشان شناسایی می‌شوند. لوسترهای امپراتوری دارای دو قسمت هستند؛ قسمت بالایی که حالت مخروطی دارد و قسمت پایینی که شبیه کاسه است.

به طور معمول، لوستر امپراتوری شکلی فرعی از لوستر کریستالی است که در آن کریستال‌ها شکل کلی لوستر را تشکیل می‌دهند. این نوع لوستر در یک محیط مجلل و ترجیحاً در منازل قدیمی با سقف‌های بلند و تزئین‌شده، بهترین نما را دارند.

۸. لوستر آبشار

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

همانطور که می‌توان از نام این لوسترها حدس زد، لوسترهای آبشاری از کریستال‌های ریز آویزان تشکیل شده‌اند که ظاهری مانند آبشار را نمایان می‌کند. به همین می‌توان آن را در دسته لوسترهای کریستالی قرار داد که در آن کریستال‌ها به صورت رشته‌هایی از کریستال به کار رفته‌اند.

از نظر شکل، لوستر آبشاری می‌تواند در حالات مختلفی مانند گرد، مربع، هندسی، تزیینی و … باشد. این سبک در طیف وسیعی از طرح‌های اتاق، از طرح‌های کاملاً رسمی تا هندسی شیک، به کار می‌روند.

۹. لوستر اسپوتنیک

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

طراحی اسپوتنیک یا حبابی جزء اصلی دوران هنر دکو است. نام این سبک لوستر از کلمه ماهواره به زبان روسی گرفته شده و این ارتباط را در سبک خود نیز نشان می‌دهد. در طراحی این لوستر تعدادی از بازوها از یک نقطه مرکزی منشعب می‌شوند، در بعضی مواقع نیز شکل منظم یک دایره را تشکیل می‌دهند. همچنین می‌‌توانند به صورت الگوهای تصادفی که تداعی‌کننده یک الگوی ستاره‌ای هستند، عرضه شوند.‌

لوسترهای اسپوتنیک، چراغ‌آویزهای شیک و محللی محسوب می‌شوند که زیبایی خود را در محیط‌هایی مانند اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری یا اتاق خواب بهتر نشان می‌دهد. بسیاری از ما طبق عادت، از لوسترهای کلاسیک یا مدرن استفاده می‌کنیم. اما اگر دوست دارید کمی خلاقیت را به دکوراسیون داخلی منزل خود بیفزایید، ما به شما استفاده از لوسترهای اسپوتنیک را پیشنهاد می‌کنیم.

۱۰. لوستر روستیک

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین انواع لوستر موجود در بازار لوستر جهان، لوسترهای روستیک است که امروزه در محیط‌های مختلفی از جمله رستوران‌ها، کافه‌ها، منازل، فضاهای اداری، تجاری و… به کار می‌رود. این دسته از لوسترها دارای حالتی قدیمی بوده و معمولا از چوب و فلز ساخته می‌شود. اگر با سبک این لوستر آشنا نباشید، ممکن است برخی مدل‌های آن را با لوسترهای معاصر اشتباه بگیرید. اما به طور کلی لوسترهای روستیک به دلیل داشتن چوب در ساختار، حالتی نوستالژی و طبیعی به فضا می‌دهند.

لوسترهای روستیک می‌توانند در شکل‌های مختلفی اعم از دایره‌ای، چراغ‌آویز کوچک، مستطیلی و خطی ظاهر شوند که هر کدام برای محیط خاصی مناسب است. به عنوان مثال، لوستر روستیک خطی، برای قسمت‌هایی مانند بالای میز ناهارخوری مستطیم شکل یا بالای جزیره آشپزخانه استفاده می‌شود.

۱۱. لوستر کروی

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

این دسته از لوسترها با نام لوستر کره زمین هم شناخته می‌شوند. این لوستر در اصل به صورت مجموعه‌ای از چراغ‌ها طراحی می‌شود که بدنه‌ای از فلز، چوب یا مواد دیگر به شکل قفسی کروی‌شکل دارد.

از آنجایی که این لوستر در سبک‌ها و متریال‌های مختلفی عرضه می‌شود، می‌تواند برای فضاهای مختلف مناسب باشد. این دسته از لوسترها به دلیل ظاهر ساده‌ای که دارند، در کنار مبلمان سلطنتی یا اتاق ناهارخوری سلطنتی جلوه زیبایی ندارند. اما اگر بخواهید آن را در هال و پذیرایی مدرن یا روستیک خود نصب کنید، می‌توانید خاص بودن آن را بیشتر ببینید!

۱۲. لوستر معاصر

معرفی کامل 12 مدل از انواع لوستر در بازار

از دیگر انواع لوستر که امروزه در مکان‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به لوستر سبک معاصر اشاره کرد. لوسترهای معاصر دارای بدنه‌ای از جنس چوب و فلز هستند. در طراحی این لوستر، متریال‌ها را طوری در کنار یک‌دیگر قرار می‌دهند که ظاهری ساده و هندسی‌شکل داشته باشند.

این لوسترها به دلیل قیمت مناسب، سبک مدرن و ظاهری متفاوت و زیبایی که دارند، در کافه‌ها، رستوران‌ها، قسمت‌های مختلف منزل، فضاهای تجاری، عمومی و… استفاده‌پذیر هستند. اگر قصد تهیه این لوستر برای فضای خاصی را دارید، ابتدا سبک منزل خود را  بررسی کرده و در صورتی که لوستر معاصر برای سبک منزل مناسب است، از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

همانطور که دیدید، لوسترها انواع مختلفی دارند که ما در این مقاله به ۱۲ مورد اصلی آن‌ها اشاره کردیم. اگر قصد تهیه لوستر برای منزل، مغازه یا شرکت خود را دارید، بهتر است قبل از هر چیزی سبک منزل خود را به دقت بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

منبع:

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.