راهنمای دمای رنگ لامپ ال ای دی

تاریخ انتشار:
1399/12/04
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
2 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
راهنمای دمای رنگ لامپ ال ای دی

اندازه گیری دمای رنگ اصلا شبیه اندازه گیری دمای سرد و یا گرم محیط اطراف نیست. در حقیقت مقیاس درجه کلوین برعکس و به این صورت است که در دمای رنگ بالا نور سرد و در دمای رنگ پایین نور گرم ایجاد می کند. بازه دمای رنگ نور گرم در حدود 2000 الی 3500 درجه کلوین (نور کاملا زرد) می باشد. این رنگ بیشتر به دلیل ایجاد محیط گرم و دلنشین در دکور منازل استفاده می شود و مردم در این نور راحت تر می بینند، چشم ها کمتر خسته می شود. دمای رنگ متعادل که در حدود 3500 الی 4100 درجه کلوین می باشد که نور روشن تر و تمیزتری دارد. در بسیاری از منازل با ترکیب نور گرم و سرد به این نور می رسند که حالت بهتری از نور لامپ ال ای دی را در این دما می بینیم. در بالاترین دمای رنگ حدود 5000 الی 6500 درجه کلوین نور سرد را خواهیم داشت که به طور کامل سفید رنگ می باشد. این نور بسیار روشن و حتی واضح است. از این نور اکثرا در اداره ها، اماکن عمومی و یا فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد چون نمایش بهتری از اجسام به ما می دهد.

کدام دمای رنگ لامپ ال ای دی را باید انتخاب کنیم؟

انتخاب نوع رنگ لامپ LED از موارد مهم در دکوراسیون محیط می باشد. رنگ انتخاب شده می تواند در ایجاد فضای مطلوب و پیشبرد اهداف شما در محیط کمک کند. به طور کلی، دمای رنگ نور LED از 2300 K تا 6000K  متغیر است که به شرح زیر می باشد.

دمای رنگ 2700 درجه کلوین

رنگ ایجاد شده در این دما در اصطلاح نرم و گرم می باشد، بیشتر استفاده این رنگ لامپ ال ای دی در اتاق های خواب و یا حال برای ایجاد جو آرام می باشد. مناسب محیط هایی با رنگ های تیره و تاریک می باشد. این رنگ با رنگ های قهوه ای و چوب نیز سازگاری دارد. این درجه حرارت لامپ نارنجی و زرد آرامش بخش می باشد که یک محیط آرامی را فراهم می آورد.

دمای رنگ 3500 درجه کلوین

مقداری سردتر از نور در دمای رنگ 2700K می باشد که انتخاب خوبی برای خانه و کسب و کار می باشد. این دما رنگ جذاب و دلپذیری را در اتاق های خواب، نشیمن، نهار خوری، کافه ها، رستوران ها، سالن ها و کافه ها ایجاد می کند. همچنین مناسب فضاهایی که دارای وسایل با توناژ رنگ قرمز، نارنجی و یا زرد می باشد.

دمای رنگ 4100 درجه کلوین

درجه دمایی رنگ سردتر می باشد و نزدیک به رنگ طبیعی است. بهترین رنگ برای دکورهای مینیمالیستی می باشد. این رنگ مناسب فضای کار مانند دفتر، سالن های سرگرمی، مدارس، آشپزخانه، حتی توالت و حمام یا اتاق هایی که از رنگ سفید، آبی و سبز استفاده شده می باشد.

دمای رنگ 5000 درجه کلوین

دمایی رنگی برای معادل سازی یک روز پر نور در محل می باشد. این نور طیف کامل رنگ سفید است، رنگی که حتی به آبی هم می زند. از این رنگ بیشتر در فضاهای اداری، فضای باز و محیط های با دقت کار بالا مانند کارگاه ها، کارخانه ها و بیمارستان برای بالا بردن میزان بهره وری استفاده می شود.

دمای رنگ 6000 درجه کلوین

نور سفید خالص که بسیار به آبی تمایل دارد و طیف ایجاد شده باعث خستگی چشم شده و نور تندی را ایجاد می کند. به همین امر به طور معمول مورد استفاده قرار نمی گیرد ولی در این دمای رنگ به دلیل روشن بودن درخشش های متنوعی را ایجاد می کند و مطالعات انجام شده نشان داده باعث نمایش بهتر محصولات و اجناس خواهد شد و استفاده های مناسبی در فروشگاه ها خواهد داشت. این رنگ LED می بایست در مناطق تجاری، صنعتی و انبارها که نیاز به روشنایی بالا دارند استفاده شود.

دیدگاه های کاربران

2 دیدگاه ثبت شده است . در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.