مصرف برق وسایل منزل چقدر است؟ | با جدول کامل

تاریخ انتشار:
1400/08/12
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
3 دقیقه
راهنمای استفاده
اشتراک گذاری
توان مصرفی وسایل برقی منزل

وسایلی برقی که ما در منزل خود استفاده می‌کنیم، از کوچک و بزرگ دارای توان مصرفی خاصی هستند. این توان مصرفی در برخی وسایل مانند مایکروویو بیشتر و برخی مانند یخچال که باید همیشه روشن بماند، کمتر است. ما با دانستن توان مصرفی هر وسیله می‌توانیم استفاده از آن را کنترل کنیم. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی چیستی توان مصرفی و همچنین توان مصرفی لوازم برقی مختلف بپردازیم. با ما همراه باشید.

توان مصرفی چیست؟

همانطور که می‌دانید هر وسیله برقی، در یک ثانیه انرژی الکتریکی مشخصی را دریافت و مصرف می‌کند. به این میزان انرژی، آهنگ انرژی مصرفی یا توان مصرفی دستگاه گفته می‌شود و آن را با P نشان می‌دهند.

ولتاژ برق خانگی چقدر است؟

برق خانگی در ولتاژ متناوب (AC) مشخصی به تمامی مصرف کننده‌ها می‌رسد. استاندارد برق در ایران 220 ولت با فرکانس 50 هرتز است.به این “ولتاژ اسمی” می‌گویند. این ولتاژی است که در ترانسفورماتور برق خارج از خانه شما اندازه گیری می‌شود. ولتاژ اسمی در شرایط ایده آل حدود 5 درصد مثبت یا منفی متفاوت خواهد بود.

توان مصرفی وسایل برقی

در جدول زیر می‌خواهیم بیشترین و کمترین میزان توان مصرفی وسایل منزل را بررسی کنیم. این مقادیر بر حسب وات بر ساعت محاسبه شده‌اند. به این معنا که در یک ساعت، چه مقدار توان مصرفی دارند. بدیهی‌ست که هرچه توان مصرفی یک وسیله برقی در یک ساعت بیشتر باشد، هزینه بیشتری نیز دارد.

وسیله برقیبیشترین توان مصرفی (وات بر ساعت)کمترین توان مصرفی (وات بر ساعت)
کولر گازی با وزن یک تن۱۰۰۰۸۰۰
تلویزیون ۲۴ اینچ LCD۶۰۴۰
تلویزیون ۲۴ اینچ LED۵۰۳۰
تلویزیون ۳۲ اینچ LCD۸۰۶۰
تلویزیون ۳۲ اینچ LED۶۰۳۰
تلویزیون ۴۲ اینچ LCD۱۳۰۱۱۰
تلویزیون ۴۲ اینچ LED۹۰۷۰
تلویزیون ۵۰ اینچ LCD۱۷۰۱۴۰
تلویزیون ۵۰ اینچ LED۱۱۰۹۰
تستر نان دو تکه‌ای۱۰۰۰۷۰۰
تستر نان چهار تکه‌ای۲۵۰۰۱۲۰۰
پنکه سقفی۸۰۶۰
قهوه‌ساز۱۴۰۰۸۰۰
مانیتور کامپیوتر۳۰۲۵
اتوی مو۳۵۲۵
ماشین ظرفشویی۱۵۰۰‍۱۲۰۰
دی‌وی‌دی‌ پلیر۶۰۲۶
ریش‌تراش۲۰۱۵
اسپرسوساز۱۵۰۰۱۳۰۰
فریزر۵۰۳۰
یخچال-فریزر۴۰۰۱۵۰
کنسول بازی۱۷۰۱۲۰
کامپیوتر مخصوص بازی۶۰۰۳۰۰
درب بازکن برقی۴۰۰۳۰۰
تلفن منزل۵۳
سیستم صوتی خانگی۹۵۹۵
اتو۱۲۰۰۱۰۰۰
لپتاپ۱۲۰۴۰
پرینتر بزرگ اداری۲۰۰۰۶۰۰
پرینتر کوچک۳۰۲۰
چمن‌زن۱۴۰۰۱۰۰۰
لامپ LED۱۰۷
ماکروویو۲۵۰۰۱۰۰۰
فر۲۱۵۰۱۰۰۰
پلی‌استیشن 4۱۵۰۸۵
یخچال۲۰۰۱۰۰
اسکنر۱۸۱۰
چرخ خیاطی۸۰۷۰
اتوی بخار۲۵۰۰۲۲۰۰
تردمیل۹۰۰۲۸۰
جارو برقی۹۰۰۴۵۰
ماشین لباسشویی۵۰۰۵۰۰
موکاپات برقی۱۱۰۰۸۰۰
اجاق گاز برقی۲۰۰۰۲۰۰۰

قبض برق چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر یک از ما ممکن است با آن درگیر باشیم، نحوه محاسبه قبض برق است. در سال ۱۴۰۰، نرخ محاسبه هر کیلووات برق به صورت زیر محاسبه می‌شود:

  • ۰ تا ۱۰۰ کیلووات: ۶۰۰ ریال
  • ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلووات: ۷۰۰ ریال
  • ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات: ۱۵۰۰ ریال

در هنگام محاسبه قبض برق برای منزلتان، در ابتدا در قبض خود به دنبال تعداد روز دوره بگردید. دوره‌ها معمولا ۳۰ روزه هستند اما گاهی پیش می‌آید که تعداد روزهای یک دوره بیشتر می‌شود. مصرف برق شما در کل دوره به صورت یک عددد بالای جدولی در قبض شما نوشته شده است. در کنار این عدد، توان کل مصرفی شما در طول یک دوره ۳۰ روزه نیز قرار دارد. به عنوان مثال اگر تصور کنیم توان مصرفی شما در کل دوره ۵۰ روزه خود، ۳۵۴ کیلووات بوده و در یک دوره ۳۰ روزه نیز، ۲۵۴ کیلووات برق مصرف کرده‌اید، برای محاسبه مبلغ خالص قبل بدون در نظر گرفتن مالیات و امثال آن، در ابتدا باید مبلغ ۲۵۴ تومان را محاسبه کنید.

توان مصرفی وسایل برقی منزل
توان مصرفی وسایل برقی منزل

همانطور که گفته شد برای ۱۰۰ کیلووات اول، نرخ ۶۰۰ ریال در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تا اینجا ۶۰۰۰ تومان هزینه شده است. برای ۱۰۰ کیلووات دوم، مبلغ ۷۰۰۰ تومان محاسبه شده و برای ۵۴ کیلووات باقی مانده، مبلغ ۸۱۰۰ تومان را داریم. با جمع زدن این مبالغ، به ۲۱۱۰۰ تومان می‌رسیم. حال باید این مبلغ را بر عدد ۳۰ که تعداد روزهای ماه است، تقسیم کنیم و سپس در تعداد روزهای طول دوره، یعنی ۵۰ ضرب کنیم.

بنابراین این مبلغ مساوی است با ۳۵۱۰۰ تومان که هزینه کل برق مصرفی شما بدون در نظر گرفتن تخفیف‌ها، مالیات و سایر موارد است.

چطور مصرف برق را پایین بیاوریم؟

از آنجایی که یکی از اساسی‌ترین نیازهای ما در زندگی، برق است، باید برای مصرف بهینه آن نیز به دنبال راه‌حل‌هایی باشیم. امروزه به جای استفاده از ابزارهای روشنایی و تجهیزات قدیمی، خانه‌های مدرن را با تجهیزات هوشمند طراحی می‌کنند. خانه هوشمند علاوه بر افزایش آسایش و راحتی، مصرف برق را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. در ادامه چند راهکار آسان و ارزان را که می‌تواند موجب کاهش چشمگیر مصرف برق منزل شود، بررسی کرده‌ایم.

۱. سیستم‌ها را در هنگام شب، خاموش کنید

یکی از کارهایی که ممکن است بسیاری از ما انجام دهیم، روشن گذاشتن کامپیوتر یا لپتاپ در شب است. شاید کاری برای انجام دادن داشته باشید، اما باید توجه کنید که کامپیوتر و لپتاپ مصرف برق بالایی دارند! همچنین دستگاه‌هایی مانند تلویزیون، مایکروویو، پرینترها و… را نیز خاموش کرده یا از برق بکشید.

۲. از لامپ‌های ال‌ای‌دی و کم‌مصرف برای روشنایی منزل خود استفاده کنید

این روزها بیشتر منازل با لامپ‌های ال‌ای‌دی و کم‌مصرف روشن شده‌اند. در این میان لامپ‌های ال‌ای‌دی به دلیل داشتن تکنولوژی به‌روزتر، برای کاهش مصرف برق منازل بسیار کاربردی هستند. این دسته از لامپ‌ها عملکرد بهتر، بازدهی و بهره‌وری بالاتر و طول عمر بیشتری داشته و همچنین در پایین آوردن مصرف برق خانه، تاثیر زیادی می‌گذارند.

۳. در صورت امکان از لامپ‌های سنسوردار استفاده کنید

شما می‌توانید برای پارکینگ، راه‌پله‌ها، ورودی منزل و… از لامپ‌های سنسوردار استفاده کنید که بعد از زمان کوتاهی و به صورت خودکار خاموش می‌شوند. در این صورت اگر شما خاموش کردن لامپ را فراموش کنید، انرژی بیش‌از اندازه مصرف نمی‌شود.

۴. ماشین لباسشویی خود را دفعات کمتری روشن کنید

بسیاری از ما طبق عادت، دفعات زیادی در روز از ماشین لباسشویی خود استفاده می‌کنیم. بهترین کار این است که ماشین لباسشویی خود را تنها زمان‌هایی روشن کنید که کاملا پر شده باشد.

۵. به جای روشن کردن تمام وسایل گرمایشی در منزل، لباس‌های گرم بپوشید

استفاده از برخی وسایل گرمایشی مانند بخاری‌های برقی، باعث افزایش مصرف برق می‌شوند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است لباس‌های گرم‌تری پوشیده و زمان‌های کوتاه‌تری از وسایل گرمایشی استفاده کنید. به جای مدل‌های قدیمی نیز بهتر است از انواع بخاری برقی کم مصرف برای کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان وسایل برقی استفاده کنید.

۶. در هنگام روز از نور طبیعی استفاده کنید

اگر در منزل خود پنجره دارید، در هنگام روز پرده‌ها را کنار داده و به جای لامپ، از نور خورشید استفاده کنید. این موضوع علاوه بر تاثیر در کاهش مصرف برق، تاثیر زیادی در تامین ویتامین D بدن شما دارد.

سخن پایانی

دانستن توان مصرفی وسایل برقی، به ما کمک می‌کند تا میزان مصرف برق آن‌ها را تشخیص دهیم و در صورت نیاز، در مصرف آن صرفه‌جویی کنیم. امیدواریم مطالب این مقاله به شما کمک کرده باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

منابع:

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.