روشنایی با لامپ ال ای دی LED چه فوایدی دارد؟

تاریخ انتشار:
1399/12/04
نویسنده:
مریم حیدری
مدت مطالعه: 
4 دقیقه
راهنمای استفاده
اشتراک گذاری
مزیت های لامپ ال ای دی

لامپ های LED  مستقیما باعث کاهش هزینه‌های شما می شوند، نه تنها به دلیل آن که روشنایی ایجاد شده 80 درصد انرژی بیشتر از لامپ های دیگر است، بلکه آن‌ها با انرژی ایجاد شده گرمای کمتری نسبت به لامپ‌های متال هالید، CFL ها و لامپ های رشته ای ایجاد می‌کنند که باعث جلوگیری از اتلاف انرژی خواهد شد. در حقیقت با استفاده از لامپ LED دیگر نگران گرم شدن محیط نیستید و مخصوصا در فصل تابستان از روشنایی ایجاد شده می‌توانید لذت ببرید. این لامپ‌ها جایگزینی با دوام و سازگار با محیط زیست هستند. آیا این نکته که لامپ‌های ال ای دی را می‌توان بازیافت کرد و تا یک سوم در حذف اثر کربن ایجاد شده را کاهش داد می‌دانید ؟ به طور قطع تکنولوژی LED تا حداقل 11 سال رقیبی نخواهد داشت و به صورت مداوم روشنایی ایجاد خواهد کرد.

رنگ های اصلی لامپ ال ای دی

مهمترین ویژگی لامپ ال ای دی، رنگ‌های بسیار مناسب آن است که فضای دلنشینی را برای شما می‌سازد. سه نوع رنگ اصلی در این لامپ‌ها وجود دارد. رنگ مهتابی که رنگ خنک و سفید و استفاده بسیار بالایی هم دارد. درجه دمایی این رنگ حدود 6000 کلوین می‌باشد که در مشخصه لامپ درج شده است. رنگ دوم زرد و یا آفتابی می‌باشد، درجه دمایی این رنگ در حدود 3000 کلوین است. رنگ سوم که بسیار زیبا بوده و استقبال بالایی از آن شده رنگ یخی یا به اصطلاح صدفی می‌باشد. این رنگ، رنگ طبیعی شناخته می‌شود چون نزدیکی بالایی به رنگ محیط اطراف ما در روشنایی روز دارد. دمای این رنگ نیز در حدود 4000 درجه کلوین می باشد. نور LED به عنوان یک شاخص تفسیر رنگ (CRI) عمل می کند و با نورپردازی های مختلف می تواند در ایجاد دکوراسیون ها، آثار هنری و بسیاری دیگر به کمک طراحان آمده و آثار زیبایی را ایجاد کند.

LED فناوری امیدوار کننده در تکنولوژی امروزه است

  • بدون نیاز به جیوه، جایگزینی پاک در محیط زیست برای لامپ های فلورسنت و CFL
  • طول عمر 20 برابر بیشتر از محصولات روشنایی قدیمی دارد
  • کمترین مصرف انرژی در صنعت تولید محصولات روشنایی
  • کیفیت نور بیشتر از محصولات روشنایی سنتی

ال ای دی یا فلورسنت، کدام کارآمدتر است ؟

در نگاه اول با بررسی میزان انرژی بهره وری، محصولات روشنایی لامپ های ال ای دی با اختلاف زیادی نسبت به لامپ های فلورسنت برنده خواهند بود. حتی آن ها در آب و هوای سرد بهتر کار می کنند و از نظر جنس بدنه استفاده از پلاستیک نسبت به شیشه مزیت بالایی محسوب می شود. با توجه به اشکال هندسی استاندارد لامپ های فلورسنت، برای تولید لامپ ال ای دی می توان با همان اشکال و اندازه های استاندارد و حتی امکانات بیشتر ساخته شوند. نکته قابل توجه هم این است که تولید این لامپ LED سازگار با قانون محدودیت مواد خطرناک RoHs (دستورالعمل منع استفاده مواد خطرناک در ساخت محصولات الکتریکی و الکترونیک) می باشد و این ادعاییست که در ساخت لامپ های فلورسنت امکان پذیر نیست.

اشکال مختلف لامپ ال ای دی

اشکال استاندارد A19 

طراحی لامپ در اندازه، شکل و ابعاد برابر با لامپ رشته ای استاندارد. با توجه به استانداردهای موجود لامپ ال ای دی در سوکت ها و جایگاه لامپ های فعلی مورد استفاده شما قرار می گیرند. این لامپ ها دارای سرپیچ های E14، E27، E40، سوکت های هالوژنی و … می باشند.

روشنایی LED سه حالته

لامپ های ال ای دی می توانند دارای سه حالته روشن ، نیمه روشن و خاموش باشد. و یا می توانند دارای سه رنگ مختلف در هر بار روشنایی داشته باشد.

رشته های LED فیلامنتی

لامپ های ساخته شده از رشته هایی از ال ای دی که فیلامنتی شناخته می شوند و برای طراحی ها در لامپ دکوراتیو استفاده می شوند. این لامپ دارای نور نارنجی گرم می باشد که سطح روشنایی کمتری به سبب سبک دکوراتیو بودن دارد. همچنین این لامپ ها در سبک بسیار زیبای لامپ ادیسونی و یا ویکتوریا بوده که می تواند گروه وسیعی از اشکال جذاب مختلف را ایجاد کند.

کاربرد LED در مکان های مرطوب

به این معنی می باشد که از این لامپ ها می توان در شرایط جوی مرطوب و یا محیط باز که امکان ریختن آب بر روی آن می باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

لامپ ال ای دی دکوراتیو

لامپ های LED قابلیت ساخت با انواع فرم ها را دارد و می تواند در مدل های مختلف از جمله کریستالی، الماسی، گرد، گلابی، شفاف، مات و… تولید شود پس به راحتی قابل استفاده در انواع مختلف دکوراتیو با ایده های مختلف و کاربردی مانند لوستر و… می باشد. عمر بالای لامپ نیز باعث کاهش اتلاف زمان در تعویض لامپ های سوخته بالای نردبان می شود.

لامپ LED لوله ای بلند تیوبی

لامپ های لوله ای بلند ال ای دی مناسب نورپردازی در مکان های تجاری و مسکونی می باشد. لامپ تیوبی در اندازه T5 تا T12 ساخته می شود و راه مناسبی برای روشنی های طولی می باشد. این لامپ ها همانند لامپ های فلورسنت T8 سنتی می باشند که بسیار پر استفاده بوده است ولی با تغییرات بسیار بالا در تکنولوژی آن. لامپ های لوله ای در مناطق سرد و یا داخل یخچال که لامپ های فلورسنت روشنایی کمی دارند بسیار خوب کار می کنند.

چراغ نواری LED ریسه شلنگی

این مدل چراغ به نام ریسه شلنگی معروف می باشد و به صورت یک نوار از نور در مدل های مختلف موجود است. ریسه شلنگی استفاده های بالا و جالبی دارد و چون به صورت نواری است می تواند برای مشخص کردن مسیرها و یا استفاده به عنوان نورهای مخفی کاربرد داشته باشد.

لامپ LED بازتابنده رفلکتور

از جمله چراغ های نقطه ای می باشد که به نام رفلکتور معروف می باشد و برای جهت دادن به نور و نورپردازی به نقطه خاص استفاده می شود. در این چراغ ها سیل نور با قدرت ایجاد شده و هدایت می شود. در این تکنولوژی LED نسبت به لامپ های رشته ای و هالوژنی گرمای کمتری ایجاد کرده و بهره وری بالاتری دارد. نکته جالب، این لامپ ها دارای CRI بالاتر نسبت به  رفلکتورهای فلورسنت، برای ایجاد رنگ های بهتر دارند.

برندهای لامپ LED

از برند های شناخته شده لامپ ال ای دی خرید کنید. برندهایی که محصولات خود را گارانتی می کنند و دارای ضمانت معتبر هستند. این لامپ ها چون طول عمر بالایی دارند معمولا دارای دوره ضمانت بالایی نیز می باشند. از خرید برندهای متفرقه اجتناب کنید زیرا امکان دارد هزینه های بالایی به شما متحمل شود. در حال حاظر برخی برندهای ایرانی نیز لامپ های ال ای دی با کیفیت بالایی را تولید کرده اند که می توانید از آن ها نیز استفاده نمایید. در پست دیگری از مجله آرتا الکتریک به معرفی بهترین برندهای لامپ ال‌ای‌دی موجود در بازار پرداخته ایم که می‌توانید قبل از خرید، این مقاله را مطالعه کنید.

مواردی که باید در هنگام خرید لامپ LED مورد توجه قرار داد

توان معدل

اگر تا به حال از لامپ های رشته ای استفاده می کردید نیز برای مقایسه می توان از میزان توان (وات) آن ها استفاده کنید و برای معادل سازی لامپ ال ای دی در حدود یک چهارم آن را از لامپ های ال ای دی انتخاب کنید که تقریبا معادل همان میزان روشنایی به شما خواهد داد.

میزان لومن

از آنجایی که میزان لومن لامپ ها (میزان روشنایی) یک معیار استاندارد می باشد و تمامی لامپ ها برایشان این مقدار تعریف شده است می تواند گزینه مناسبی برای اندازه گیری باشد. لومن به طور مستقیم میزان نوردهی لامپ را اندازه گیری می کند. به طور متوسط یک لامپ 60 وات میزان 800 لومن نور با میزان خطای 50 الی 100 لومن بالا یا پایینتر ایجاد خواهد کرد. این میزان خطا به سازنده و عمر لامپ بستگی دارد. لامپ های ال ای دی بر اساس ماکسیمم میزان لومن و طول عمر بدون کاهش نور امتیاز می گیرند.

دمای رنگ

راهنمایی مناسب برای نمایش رنگ ایجاد شده توسط لامپ می باشد. میزان پایین آن در حدود K2700 الی K3000 دارای رنگ گرم و زرد است، میزان دمای بالا در حدود K5000 نور سرد و سفید خواهد داشت. در صفحه راهنمای رنگ لامپ می توانید چگونگی پخش رنگ و تغییر انواع دمای رنگ در محیط آشپزخانه را ببینید.

درایور LED ولتاژ ورودی

به طور معمول و پایه تکنولوژی ال ای دی با ولتاژ DC کار می کند و بار اتصال به برق شهری AC نیاز به درایوری دارد که این جریان ورودی را تغییر دهد و متناسب با LED باشد. اکثر لامپ های ال ای دی دارای این درایور هستند ولی برای اطمینان اگر می خواهید لامپ به صورت مستقیم به برق وصل کنید حتما وجود درایور را چک کنید. اگر در مسیر لامپ ترانس قرار دادید می بایست از لامپ های بدون درایور و V12 استفاده کنید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.