• عمومی
  • مهمترین نکاتی که در خرید چراغ مطالعه باید به آنها توجه کنید

مهمترین نکاتی که در خرید چراغ مطالعه باید به آنها توجه کنید

تاریخ انتشار:
1399/12/03
نویسنده:
مدیر سایت
مدت مطالعه: 
1 دقیقه
عمومی
اشتراک گذاری

خرید و انتخاب چراغ مطالعه و رومیزی ظاهراً آسان است، اما با توجه به اینکه زمانی طولانی، در فاصله کم و در هنگام کار، مطالعه و درس خواندن به کار می‌روند، نوع نور و فاصله‌ قرار گرفتن آنها اهمیت پیدا می‌کند. در ادامه ابتدا مهمترین فاکتورهایی که قبل از خرید چراغ مطالعه باید در نظر بگیرید، را بررسی و پس از آن ویژگی‌های یک لامپ مناسب را نام خواهیم برد.

قبل از خرید چراغ مطالعه به چه سوالاتی باید پاسخ داد؟

1- برای چه کاری قصد خرید چراغ مطالعه دارید؟

اگرچه هدف تمامی لامپها روشنایی است اما چراغ‌های مطالعه تخصصی‌تر هستند. انتخاب نوع مناسب چراغ مطالعه در افزایش بهره‌ وری و راندمان و جلوگیری از خستگی در زمان کار نقش مهمی دارد. اگر طراح یا نقشه کش هستید باید سراغ مدل‌هایی با پایه بلندتر و قابل تنظیم بروید، اما برای مطالعه و درس خواندن چراغی با پایه قابل انعطاف کار راه انداز است.

2- چراغ را در کجا قرار می‌دهید؟

هدف از خرید چراغ مطالعه، کاهش خستگی چشم و افزایش دقت است. بنابراین، باید آن را در موقعیت و فاصله مناسبی قرار دهید. چراغ بهتر است حدوداً 30 تا 100 سانتی متر با صفحه کتاب، لپتاپ، کاغذ نقشه کشی و … فاصله داشته باشد. نکته دیگری که درباره محل چراغ مطالعه باید در نظر بگیرید، قرار گرفتن آن سمت راست یا چپ است. اگر راست دست دهید، چراغ مطالعه را سمت چپ و اگر چپ دست دهید، چراغ را سمت راست قرار دهید تا سایه‌های ناخواسته کاهش یابند.

3- فاصله تا پریز چقدر است؟

قبل از خرید، طول کابل را بپرسید. البته امروزه کنار بیشتر میزها، یک چندراهی و سه راهی قرار دارد که وسایل الکتریکی مختلفی به آن وصل می‌شوند. اگر سیم چراغ کوتاه است، بهتر است از یک سه راهی استفاده کنید. برای خرید و مشاهده سه راهی و محافظ کلیک کنید. 

4- از چه جنسی است؟

چراغ مطالعه‌های موجود در بازار از متریال‌های مختلفی مانند پلاستیکی، فلزی، چوبی، شیشه‌ای، سرامیک و… ساخته شده‌اند. جنس چراغ مطالعه را با توجه به نوع میز و دیزاین اتاق انتخاب کنید، تا اتاقی با طراحی زیبا داشته باشید. چراغ مهندسی رومیزی مدل EN-111 با بدنه و حباب فلزی و پایه پلاستیکی، محصولی با کیفیت و دوام بالا، با طول قابل تنظیم مناسب برای مهندسان، آرایشگران، محیط‌های اداری، دانش آموزان و … است. 

5- چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟

بسیاری از چراغ‌های رومیزی ارزان جنس خوبی ندارند و زود خراب می‌شوند و یا کاربرد محدودی دارند و قابل تنظیم نیستند. در زمان خرید ابتدا مشخص کنید چه مقدار بودجه دارید و سپس با توجه به آن، مدل‌های مختلف و مشخصات آن‌ها را با هم مقایسه کنید. 

انتخاب لامپ مناسب برای مطالعه و درس خواندن

خرید یک لامپ برای چراغ مطالعه اگرچه آسان به نظر می‌رسد. اما نوع لامپ باعث ایجاد تفاوت در کیفیت مطالعه می‌شود. در خرید لامپ مناسب نکاتی را باید در نظر بگیرید که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت. 

ممکن است شنیده باشید که نور طبیعی بهترین نور برای مطالعه است، که معمولاً حرفی درست است. تا سال 1874 و قبل اختراع لامپ‌های رشته‌ای افراد در هنگام مطالعه از نور آفتاب یا شمع و… در زمان مطالعه استفاده می‌کردند که معمولاً کم و در ساعتهای محدودی در دسترس بود. 

اگر در نور کم مطالعه و کار کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

در نور کم درس نخوانید، فرقی ندارد نور طبیعی روز باشد یا یک چراغ ضعیف را روشن کرده‌اید. به 2 علت مهم باید از قرار دادن خود در چنین شرایطی خودداری کنید. 

1- نور کم باعث آسیب به چشم و ایجاد نزدیک بینی می‌شود

برخی مطالعات نشان داده‌اند که نداشتن چراغ مطالعه و درس خواندن و کار کردن در نور کم می‌تواند، احتمال نزدیک بینی را افزایش دهد. در نور کم، مردمک چشم باید بیشتر گشاد شود تا بتواند کلمات را بخواند. در چنین شرایطی اگر به بالا نگاه کنید، ممکن است اجسام و متون را برای مدتی تار مشاهده کنید. در مواردی ممکن است نور کم باعث ایجاد سردرد شود.

2- مطالعه در نور کم بازده را کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان داده است که نور مناسب باعث بهبود عملکرد می‌شود. زیرا نور کم می‌تواند توانایی پردازش و نگهداری اطلاعات در مغز را کاهش داده و احساس اضطراب را افزایش دهد. همچنین، نور شدید از تمرکز جلوگیری می‌کند. هنگامی که نور شدید به چشم می‌تابد، حواس را پرت می‌کند و به چشم آسیب می‌رساند. بنابراین برای افزایش بهره‌وری، باید لامپی با نور مناسب انتخاب کنید.

در زمان انتخاب لامپ مناسب باید دو آیتم را در نظر بگیرید:

1- دمای رنگ

دمای رنگ بیشتر در مورد لامپ‌های LED شنیده می‌شود. با کلوین (K) اندازه گیری می‌شود و با مقدار درخشش یک قطعه فولاد بعد از گرم شدن مقایسه می‌شود. 

2- روشنایی

روشنایی با لومن (lm) اندازه گیری می‌شود و نشان دهنده قدرت (توان) نور است. لامپ‌های LED و SMD با فناوری جدید، با توانی کمتر نور بیشتری تولید می‌کنند. معمولاً برای چراغ مطالعه یک لامپ 450 لومن حدوداً 6 تا 9 وات پیشنهاده می‌شود.

چه دمای رنگی مناسب مطالعه و درس خواندن است؟

کمتر از 2000 کلوین

لامپ‌های با دمای رنگ کمتر از 2000 کلوین نوری کم، مشابه با نور شمع دارند. این نوع مناسب برای اتاق‌های کوچک و مکان‌هایی است که نیاز به نور کمی در محیط است و مناسب مطالعه و کار کردن نیستند.

2000K-3000K

لامپ با این دمای رنگ، نور سفید نرمی می‌تاباند که بیشتر افراد آن را زرد می‌بینند، این دمای رنگ مناسب روشنایی در بیرون و داخل است. لامپ‌های با این دمای رنگ را در اتاق نشیمن، غذاخوری و اتاق خواب می‌توان به کار برد.

3100K-4500K

لامپ با این محدوده دمای رنگ اغلب در آشپزخانه، دفاتر اداری و محیط‌های کاری استفاده می‌شوند. نور سفید در این نوع روشن‌تر است.

4600K-6500K

این محدوده دمای رنگ بسیار مشابه با نور روز است و نوری سفید-آبی می‌تاباند. لامپ‌هایی با این دمای رنگ مناسب برای محیطهای کاری و مکان‌هایی هستند که نیاز به نوری روشن دارند. 

بیش از 6500K

این دمای رنگ بیشتر در محیط‌های تجاری مشاهده می‌شود و نوری آبی رنگ می‌تاباند. 

نتیجه

به طور کلی می‌توان گفت که لامپ روشن‌تر، با رنگ سفید تا محدوده رنگ طبیعی روز، برای مطالعه، درس خواندن و کار کردن بهتر است. که محدوده 4000K تا 6500K می‌شود. این محدوده دمای رنگ باعث می‌شود که بیشتر احساس هوشیاری کنید و آماده دریافت اطلاعات شوید. لامپ‌های LED عرضه شده در بازار توان، لومن، و دمای رنگ‌های متنوعی دارند.

منابع 

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.