راهنمای کامل انتخاب و خرید لامپ چراغ مطالعه

تاریخ انتشار:
1399/12/02
نویسنده:
مریم حیدری
مدت مطالعه: 
4 دقیقه
راهنمای خرید
اشتراک گذاری
راهنمای کامل انتخاب و خرید لامپ چراغ مطالعه

خرید لامپ چراغ مطالعه در دید افراد بسیاری ساده به نظر می‌رسد اما نوع لامپ و رنگ نور آن در عملکرد افراد تاثیر دارد. چراغ مطالعه تنها برای دانش آموزان یا دانشجوها و یا زمان مطالعه و درس خواندن استفاده نمی‌شود. بسیاری از مهندسان، نقاشان، عکاسان، آرایشگران، طراحان و افراد بسیار دیگری از این چراغ‌ها در زمان کار استفاده می‌کنند که هر کدام از این افراد نیاز به نوری خاصی دارند. اگر در زمان کار یا مطالعه از نور مناسب و کافی استفاده شود، چشم خسته نمی‌شود و تمرکز افزایش می‌یابد. در این مقاله ابتدا مشخصات بهترین نوع نور و لامپ برای زمان مطالعه و کار را معرفی خواهیم کرد، سپس انواع لامپ مناسب چراغ مطالعه دانش آموزی، اداری، مهندسی، نقاشی و عکاسی را بررسی خواهیم کرد.

بهترین نور برای مطالعه کدام است؟

پاسخ به این پرسش بسیار آسان است، اولین و بهترین نور برای زمان مطالعه و کار، نور طبیعی خورشید است. یک اتاق پرنور با پنجره‌های بزرگ، بهترین نقطه برای مطالعه و کار است. البته نباید میز کار و مطالعه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داد، زیرا نور زیاد باعث حواس پرتی می‌شود.

بزرگترین مشکل نور طبیعی، در دسترس نبودن همیشگی و یکنواخت نبودن شدت آن در تمامی ساعت‌های شبانه روز است، بنابراین استفاده از منابع نور مصنوعی یک ضرورت است. برای جلوگیری از ایجاد سایه، نور در زمان مطالعه نباید تنها از یک جهت بتابد. بنابراین بهتر است میز کار و مطالعه در مقابل پنجره با آفتاب مستقیم باشد و اگر از چراغ برای نورپردازی استفاده می‌شود، به گونه‌ای نور تابانده شود که سایه به وجود نیاید.

محیط باید به گونه‌ای نورپردازی شود که بیشترین تشابه را با نور طبیعی داشته باشد. مناسب‌ترین رنگ نور برای زمان مطالعه، سفید طبیعی است. دمای رنگ نور سفید طبیعی تقریباً معادل محدوده دمای 4000 تا 5000 درجه کلوین است و باعث افزایش تمرکز می‌شود.

مطالعه در نور مناسب چه فوایدی دارد؟

مهمترین مزیت نور مناسب، کاهش خستگی چشم است. اگر نور کافی و مناسب باشد، مردمک‌های چشم دیگر مجبور به گشاد شدن نیستند تا نور بیشتری دریافت کنند و در نتیجه احتمال خستگی چشم کاهش می‌یابد و راندمان افزایش پیدا می‌کند.

نور مناسب یک فضای آرام و کارآمد برای یادگیری ایجاد می‌کند. نورپردازی صحیح اتاق کار و مطالعه، سطح حواس پرتی‌های خارجی را کاهش می‌دهد. مغز در یک فضای آرام، بر روی داده‌هایی که می‌خواند تمرکز بیشتری دارد و به احتمال زیاد آنچه را که می‌خواند را بهتر یاد می‌گیرد و به یاد می‌آورد.

آیا لامپ ال ای دی برای مطالعه مناسب است؟

لامپ ال ای دی مزیت‌های بسیاری در مقایسه با مدل‌های قدیمی مانند رشته‌ای دارد. ال ای دی اثر حرارتی ندارد و دما را افزایش نمی‌دهد، مصرف انرژی کمتر، طول عمر بالاتر (20000 تا 50000 ساعت) و ساختار مقاوم‌تر (بدون فیلامنت و شیشه شکننده) در مقایسه با انواع قدیمی‌تر دارد. یکی از مزایای لامپ ال ای دی، امکان تنظیم رنگ نور است. بنابراین با توجه به کاربرد و سلیقه می‌توان رنگ‌های متفاوتی را انتخاب کرد. LED طول موج رنگ آبی دارد که باعث هوشیاری افراد و مانع از خواب آلودگی می‌شود. یک لامپ ال ای دی با رنگ نور سفید طبیعی بهترین انتخاب برای چراغ مطالعه و اداری است.

مشخصات لامپ چراغ مطالعه با توجه به نوع کاربرد

 چراغ مطالعه یک نوع چراغ رومیزی است و معمولاً زمان کار و درس خواندن کاربرد دارد. نوع لامپ چراغ مطالعه، با توجه به نوع کاربری و سن افراد تغییر می‌کند. در ادامه لامپ مناسب چراغ مطالعه‌های پرکاربردتر را معرفی می‌کنیم. 

1- لامپ چراغ مطالعه دانش آموزی

چراغ مطالعه بر روی میز هر دانش آموزی واجب است. دانش آموزان زمان زیادی از روز را صرف مطالعه دروس و انجام تمرین می‌کنند، بنابراین انتخاب نور مناسب برای جلوگیری از آسیب به چشم (ضعیف شدن) یا خستگی زود هنگام آنها ضروری است. عموماً چراغ مطالعه‌های دانش آموزی، طراحی فانتزی‌تری دارند و ابعاد کلاهک آنها کوچکتر است. لامپ انتخابی نباید از کلاهک چراغ بزرگتر باشد و باید کاملاً داخل کلاهک قرار گیرد.

مقدار روشنایی لامپ ماکسیمم باید 540 لومن باشد که معادل یک لامپ ال ای دی با توان 6.5 تا 8.5 وات است. بهتر است نور لامپ رنگ طبیعی یا سفید داشته باشد. استفاده از لامپی که شدت نور آن بیشتر است، باعث حواس پرتی، سردرد و خستگی چشم می‌شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر فاصله چراغ از میز بیشتر شود، توان بیشتری (لومن زیادتر) نیاز است.
اگر کلاهک چراغ کوچک است، لامپ با ابعاد کوچکتری انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر یک چراغ مطالعه کوچک دارید، از لامپ با توان کمتر هم می‌توانید استفاده کنید.

چراغ مطالعه دانش آموزی

2- لامپ چراغ مطالعه اداری

افراد در هنگام کار زمان زیادی را به مانیتور لپ تاپ، گوشی، کامپیوتر و… نگاه می‌کنند. چراغ مطالعه اداری بهتر است که ارتفاع بلندتری داشته باشد و تنها به یک نقطه از میز نور متمرکز نتاباند. لامپ به کار رفته در چراغ مطالعه اداری لازم است شدت نور بیشتری از دانش آموزی داشته باشد. عموماً از لامپ ال ای دی با توان تقریبی 9 تا 12 وات استفاده می‌شود.

بسیاری از آرایشگران، تاتو کاران و… نیز در زمان کار از چراغ مطالعه استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه این افراد نیاز به تاباندن نور سفید و زیاد به سوژه برای از دست ندادن جزئیات دارند، لامپ با توان تقریبی حداقل 9 وات ال ای دی نیاز دارند. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر پایه چراغ مطالعه بلند است و در فاصله دورتری قرار دارد، باید از لامپ با توان بیشتری نیز استفاده کنید.

چراغ مطالعه اداری مدرن

3- لامپ چراغ مطالعه مهندسی

در هنگام نقشه کشی، طراحی طلا و جواهرات و موارد بسیار دیگری استفاده از یک چراغ مطالعه مهندسی ضروری است. هر چقدر که جزئیات اهمیت بیشتری داشته باشد، شدت نور زیادتری نیاز است. در چراغ مطالعه‌های مهندسی مانند اداری از لامپ با محدوده توان 9 تا 12 وات استفاده می‌شود.

4- لامپ چراغ مطالعه عکاسی

اگر از چراغ مطالعه برای نورپردازی سوژه در زمان عکاسی و فیلمبرداری استفاده می‌کنید، باید به گونه‌ای نور را بتابانید که سایه‌های اضافی اطراف سوژه ایجاد نشود، در این حالت بهتر است حداقل از دو چراغ مطالعه که در مقابل یکدیگر قرار دارند، برای نورپردازی سوژه به کار برده شود. توان لامپ با توجه به فاصله چراغ از سوژه و نور محیط باید انتخاب شود. برای عکاسی معمولاً از لامپ با محدوده توان 12 تا 30 وات استفاده می‌شود و با توجه به رنگ محیط، رنگ نور لامپ باید انتخاب شود.

5- لامپ چراغ مطالعه نقاشی

برای نقاشان بعد از رنگ و قلم، نور بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد. زمان نقاشی توصیه می‌شود که حداقل از دو منبع نور برای از بین بردن سایه‌های اضافی استفاده شود. نور مناسب نقاشی، سفید و دمای رنگ نور آن محدوده 5000 تا 6000 درجه کلوین است. توان لامپ باید با توجه به فاصله چراغ انتخاب شود. اگر قصد خرید لامپ برای نورپردازی میز نقاشی دارید، بهتر است حداقل از لامپی با توان 9 الی 12 وات ال ای دی استفاده و چراغی خریداری کنید که کلاهک آن قابل تنظیم در ارتفاع و جهت‌های مختلف باشد.

برای نوشتن این مقاله از چه منابعی استفاده شده است

برای نوشتن این مقاله از مطالب درج شده در سایت‌های زیر استفاده شده است، البته علاوه بر مطالب این سایت‌ها از دانش فنی و تجربه تیم آرتا الکتریک برای بهبود مطالب استفاده شده است. اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می‌توانید بپرسید تا در این مقاله و یا مقاله‌های بعدی به آن پاسخ دهیم. اگر در خرید چراغ مطالعه با ابهام مواجه هستید، می‌توانید به مقاله راهنمای خرید چراغ مطالعه مراجعه کنید. همچنین با به اشتراک گذاری نظرات، پیشنهادات، انتقادات و تجربیاتتان به بهبود مطلب درج شده و راهنمایی بهتر سایر افراد در انتخاب درست لامپ چراغ مطالعه کمک کنید.

دیدگاه های کاربران

6 دیدگاه ثبت شده است . در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید

 • سپاس از مطالب صحیح و کامل که در اختیار گذاشتید🙏

  • مهدی عزیز
   سلام، خوشحالیم که براتون مفید بوده و ممنون که نظرتونو به اشتراک گذاشتید.

 • برای نقاشان که میخانه از نقاشی‌شان فیلم بگیرم چه نوری باید استفاده کرد همین دو تا چراغ مطالعه در دو جهت ؟

  • سلام، خیلی بستگی به نور محیط داره. بهترین حالت برای نورپردازی عکاسی استفاده از سه تا منبع نور هست. یک نور از بالا تابیده بشه و دو نور هم از کنار. عکسش داخل همین مقاله قرار داره. اما در کل با دو تا چراغ مطالعه میشه یه نورپردازی خوب داشت.

 • سلام دانشجو هستم
  برای مطالعه در شب (حدودا 2 ساعت در تاریکی کامل مجبور به مطالعه خواهم بود) چندتا منبع نوری نیاز دارم به نظر شما؟

  • سلام محمد عزیز وقت بخیر
   با توجه به این موضوع که برای مطالعه نیاز به تمرکز داریم حتما نیاز داریم از لامپی استفاده کنیم که نور سفیدی با طیف آبی داشته باشه تا سنسورهای موجود در چشم فعال بشن و هورمونی ترشح کنن که باعث بشه بیشتر بیدار بمونیم.
   مسئله بعدی شدت نور ساطع شده از منبع نور هستش، اگر منبع نور، شدت نور بالایی رو ساطع کنه چشم به زودی خسته می‌شه و این خستگی تمرکز رو کم می‌کنه؛ پس نی‌میتونیم از لامپهایی با شدت نور بالا یا توان‌های بالاتر استفاده کنیم.
   با توجه با این موضوع که میخوایین دو ساعت مطالعه داشته باشین می‌تونید از چراغ مطالعه های ال ای دی تا 8وات استفاده کنید.
   استفاده از چراغ مطالعه ای که نور قابل قبولی ارائه بده و بتونه در جهات مختلف تنظیم بشه هم میتونه بعنوان یک منبع نوری خوب استفاده بشه در واقع یک چراغ مطالعه بعنوان منبع نوری کافیه.
   برای خرید چراغ مطالعه می‌تونید وارد دسته بندی چراغ مطالعه بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.