روش تعویض لامپ پنکه سقفی – چطور چراغ پنکه سقفی را عوض کنیم؟

تاریخ انتشار:
1402/03/03
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه:
4 دقیقه
راهنمای استفاده
اشتراک گذاری
تعویض لامپ پنکه سقفی

یکی از وسایل کاربردی و پرمصرف در زندگی روزمره ما، پنکه‌ها هستند. در این میان برخی از پنکه‌ها مانند نمونه‌های سقفی، جایگاه مخصوص لامپ نیز داشته و به عنوان تجهیزات نورپردازی نیز به کار می‌روند. زمانی که لامپ پنکه سقفی شما می‌سوزد، تعویض لامپ ساده‌ترین کار ممکن است. اما خارج کردن کاور و پوشش‌هایی که دور تا دور لامپ قرار می‌گیرد، می‌تواند کاری دشوار باشد!

ما در این مقاله قصد داریم ضمن آموزش تعویض لامپ در پنکه‌های سقفی، روش برداشتن کاور پنکه‌های سقفی مختلف را نیز بررسی می‌کنیم تا شما بتوانید با داشتن هر مدل پنکه، به راحتی لامپ را تعویض کنید.

۱. کاور لامپ پنکه‌های سقفی با قابلیت چرخاندن

یکی از متداول‌ترین انواع کاورهای لامپ در پنکه‌های سقفی، مدل‌های هستند که با چرخاندن، باز می‌شوند. برای تعویض لامپ در این مدل پنکه‌های سقفی، مراحل زیر را طی کنید.

۱. در ابتدا از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید

تعویض لامپ پنکه سقفی

شاید تصور کنید استفاده از عینک ایمنی تنها برای تعویض یک لامپ ساده، کار غیرمنطقی‌ای باشد. اما در برخی مواقع به دلیل داغ بودن جایگاه لامپ یا موارد دیگر، کاور لامپ شکسته و تکه‌های آن به صورت و چشمان افراد برخورد می‌کند. این موضوع می‌توان آسیب جدی‌ای به شما وارد کند. 

۲. کاور را بچرخانید تا از جایگاه خود خارج شود

تعویض لامپ پنکه سقفی

برای این کار، کاور لامپ را با انگشتان خود نگه داشته، آن را به آرامی به سمت بالا فشار داده و بچرخانید. هدف از نگه داشتن پوشش با استفاده از انگشت‌ها، جلوگیری از افتادن و آسیب دیدن کاور است. کاور لامپ‌ها در پنکه‌های سقفی، معمولا به صورت پادساعتگرد باز می‌شوند. زمانی که پوشش از جایگاه خود خارج شد و شروع به چرخیدن کرد، به کار خود ادامه دهید و حتما مراقب باشید تا کاور از دست شما خارج نشود. اگر به هر دلیل کاور در جایگاه خود تکان نمی‌خورد، می‌توانید به آرامی و با ضربه‌ای دقیق، آن را از جایگاه خارج کنید. در مرحله بعد این کار را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

۳. اگر کاور از جایگاه خود خارج نشد، به قسمت دور تا دور آن، ضربه‌ای آرام وارد کنید

تعویض لامپ پنکه سقفی

این ضربه آرام می‌تواند اتصالات بین رشته‌های کاور لامپ و محفظه را شل کند. برای وارد کردن این ضربه می‌توانید از قسمت سیلیکونی انبردست یا تجهیزاتی مانند آن استفاده کنید. برای این کار به آرامی به قسمت‌های دور تا دور کاور که با محفظه در تماس است، ضربه بزنید. در همین حین، کاور به با انگشتان خود به سمت بالا هل داده و سپس آن را بچرخانید.

برای ضربه زدن به کاور، به هیچ عنوان از وسایل فلزی استفاده نکنید. چرا که باعث آسیب دیدن، ترک خوردن یا حتی شکستن پوشش می‌شود. توجه کنید که ممکن است به دلیل بسته بودن طولانی مدت کاور، باز شدن آن کار دشواری بوده و به چندین بار ضربه زدن نیاز داشته باشد!

۴. لامپ قدیمی را باز کرده و لامپ مناسب را در جایگاه قرار دهید

تعویض لامپ پنکه سقفی

بهتر است قبل از باز کردن لامپ، ۱ تا ۲ دقیقه برای لامپ‌های LED و ۵ دقیقه برای لامپ‌های معمولی صبر کنید تا کمی خنک شود. لامپ قدیمی را از عریض‌تری قسمت آن گرفته و به آرامی بچرخانید تا از جایگاه به طور کامل خارج شود. سپس لامپ جدید را که دارای توان، سرپیچ، میزان روشنایی و فناوری مناسب است، در جایگاه پنکه سقفی قرار داده و آن را سفت کنید. اگر چراغ پنکه سقفی شما دارای قابلیت دیمر نیز هست، حتما از لامپ‌هایی با همین قابلیت استفاده کنید. در غیر این صورت قابلیت دیمر بر روی لامپ جدید اعمال نخواهد شد.

۵. کاور را به جای خود برگردانید

تعویض لامپ پنکه سقفی

به آرامی کاور لامپ را در جایگاه قرار داده و آن را ساعتگرد بچرخانید. برای این کار از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید. کاور را به میزان مناسب سفت کنید اما توجه داشته باشید که سفت کردن بیش از حد آن، شما را برای دفعه بعد به دردسر می‌اندازد!

۲. کاور‌های لامپ پیچی

برخی از کاور‌های لامپ در پنکه‌های سقفی، به وسیله دو تا چند پیچ به محفظه لامپ متصل هستند که به صورت زیر باز می‌شوند:

۱. جایگاه پیچ‌های کاور را بررسی کنید

تعویض لامپ پنکه سقفی

با استفاده از یک نردبان امن، به دقت نوع پیچ‌ها را بررسی کنید. معمولا پنکه‌های سقفی، دارای 3 تا 4 پیچ برای کاور لامپ هستند. هرچند این نوع پنکه‌های سقفی مدل‌های مربوط به بیش از 10 پیش هستند، اما بسیاری از افراد از کیفیت و عملکرد آن‌ها راضی هستند.

۲. سطح کره‌ای را با استفاده از یکی از دستان خود نگه دارید

تعویض لامپ پنکه سقفی

کاور را به آرامی به سمت بالا فشار دهید تا از افتادن ناگهانی آن جلوگیری کنید. در حین این کار با دست دیگر خود، پیچ‌های کاور را به آرامی دو دور بچرخانید. زمانی که همه پیچ‌ها دو دور باز شدند، شما می‌توانید با استفاده از دست و بدون نیاز به پیچ گوشتی، پیچ‌ها را باز کنید. 

۳. لامپ قدیمی را با یک لامپ جدید جایگزین کنید

تعویض لامپ پنکه سقفی

لامپ قبلی را به کمک عریض‌ترین قسمت آن بچرخانید تا از جایگاه خود خارج شود. سپس لامپی با توان و قابلیت‌های مناسب از جمله داشتن یا نداشتن قابلیت دیمر، جایگزین آن کنید. قبل از باز کردن چراغ حتما توجه داشته باشید که لامپ حداقل برای 10 دقیقه خاموش بوده و خنک شده است. 

۴. کاور کره‌ای شکل را به جایگاه خود بازگردانید

تعویض لامپ پنکه سقفی

کاور را به دقت در جایگاه خود قرار داده و آن را به میزان مناسب سفت کنید. 

۳. کاور لامپ با گیره نگهدارنده

در برخی از انواع پنکه‌های سقفی، برای نگه داشتن کاور لامپ از گیره‌های نگه‌دارنده‌ای استفاده شده است که به راحتی باز و بسته می‌شوند. برای باز کردن این کاورها می‌توانید مراحل زیر را طی کنید.

۱. جایگاه گیره‌ها را بررسی کنید

تعویض لامپ پنکه سقفی

از آنجایی که در بیشتر پنکه‌های سقفی، گیره‌های به کار رفته به رنگ استیل هستند، شناسایی آن‌ها نیز کار آسانی خواهد بود. ممکن است تعداد این گیره‌ها سه یا چهار عدد باشد. 

۲. گیره دارای فنر را بیابید

تعویض لامپ پنکه سقفی

در میان سه یا چهار گیره‌ای که در پنکه سقفی به کار رفته، یکی از آن‌ها دارای فنری‌ست که خارج شدن گیره را آسان می‌کند. دو یا سه گیره دیگر، کامل سفت بوده و تقریبا بدون شل کردن گیره اصلی، از جایگاه خود خارج نمی‌شوند. 

۳. گیره اصلی را از جایگاه دربیاورید.

تعویض لامپ پنکه سقفی

با یکی از دستان خود کاور را نگه داشته و با دست دیگر گیره‌ها یکی یکی باز کنید. 

۴. لامپ مناسب را در جایگاه قرار دهید

تعویض لامپ پنکه سقفی

به آرامی و به کمک هر دو دست خود لامپ را بچرخانید تا از جایگاه خارج شود. سپس لامپی با سرپیچ، توان و قابلیت‌های مناسب، در جایگاه لامپ پنکه سقفی قرار دهید. از جمله این قابلیت‌ها، قابلیت دیمر است. اگر پنکه سقفی شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، می‌بایست لامپی تهیه کنید که دارای تکنولوژی متناسب با دیمر نیز هست. در غیر این صورت لامپ یا پنکه سقفی شما در معرض آسیب قرار می‌گیرد. همچنین توجه داشته باشید که لامپ باید حداقل 10 دقیقه خاموش بوده باشد تا به دمای مناسب برای لمس شدن برسد.

۵. کاور را به جای خود برگردانید

تعویض لامپ پنکه سقفی

بعد از جایگذاری لامپ، به کمک هر دو دست خود، کاور را به جای خود برگردانده و گیره‌ها را به آرامی سفت کنید. 

۴. سایر کاورهای لامپ پنکه‌های سقفی

در ادامه به بررسی دو مورد دیگر از کاورهای پنکه سقفی می‌پردازیم.

۱. کاور لامپ کاسه‌ای با مهره مرکزی مرکزی

تعویض لامپ پنکه سقفی

شما معمولا این مدل کاورها را در چراغ‌های آویز و سقفی می‌بینید. اما در برخی مدل‌های پنکه سقفی نیز از این طرح استفاده شده است. برای جدا کردن کاور، با یک دست قسمت کاسه‌ای شکل را نگه داشته، آن را به سمت بالا فشار داده و کاور را بچرخانید تا از جایگاه خود خارج شود. بعد از تعویض لامپ نیز می‌توانید به راحتی و با چرخاندن ساعتگرد مهره روی کاور، آن را به جایگاه برگردانید.

۲.  کاور پنکه‌های سقفی LED

تعویض لامپ پنکه سقفی

در پنکه‌های سقفی جدید، به جای سرپیچ‌های E27 یا E14، از لامپ ال ای دی برای روشنایی استفاده شده است. متاسفانه وجود این فناوری با داشتن مزیت‌های بسیار، دارای عیبی نیز هست که اگر چراغ به هر دلیل خاموش شده و بسوزد، امکان تعویض لامپ در آن وجود ندارد. اما نگران نباشید. چراغ‌های ال ای دی دارای عمری بالای ۵۰۰۰۰ ساعت هستند که می‌تواند سال‌ها بدون مشکل و کم شدن نور برای شما کار کند!

سخن پایانی

استفاده از پنکه‌های سقفی با قابلیت نورپردازی محیط، می‌تواند زدن دو نشان با یک تیز باشد! اما بهتر آن است که در تهیه پنکه سقفی و لامپ مناسب برای آن توجه کنید. اگر فکر می‌کنید تعویض چراغ پنکه سقفی کاری دشوار برای شماست، می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

منبع:

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.