20 ایده ناب و جدید برای نورپردازی سقف خانه

تاریخ انتشار:
1401/02/18
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه:
4 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
نورپردازی سقف خانه

یکی از مهم‌ترین موضوعات در زیبایی طراحی داخلی هر فضا، نورپردازی آن است. زمانی که شما وارد محیطی می‌شوید،ِ اجزای تشکیل‌دهنده آن را به واسطه نور محیط مشاهده می‌کنید. همچنین اولین احساسی که شما از هر محیط می‌گیرید، با میزان تناسب نورپردازی با محیط، رابطه مستقیمی دارد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های موجود در هر فضا، سقف آن است. نورپردازی سقف خانه از جمله ایده‌های جذاب در طراحی داخلی محسوب می‌شود که می‌تواند حسی متفاوت به فضای منزل شما ببخشد.

شما می‌توانید ایده‌های مختلفی را برای نورپردازی این بخش از فضای منزل خود به کار ببندید. ما نیز در این مقاله قصد داریم ایده‌هایی ناب و جدید برای نورپردازی سقف خانه را به شما نشان دهیم. با ما همراه باشید.

ایده‌های متنوع برای نورپردازی سقف خانه

همانطور که می‌دانید اصلی‌ترین تجهیزات برای نورپردازی سقف منزل، لوستر و چراغ‌آویز است. اما شما می‌توانید به جای استفاده از لوسترها و چراغ آویزهای تکراری، از وسایل نو و ترند استفاده کنید!

1. از لوسترهای جواهر آویز برای سقف استفاده کنید.

نورپردازی سقف خانه

این دسته از لوسترها، نمونه‌های جدیدی هستند که در سال 2022 وارد عرصه طراحی داخلی شده‌اند. لوسترهای جواهر آویز، ظاهر منعطفی دارند و شما می‌توانید از آن‌ها برای هر محیطی با ابعاد و طراحی‌های مختلف استفاده کنید. بسیاری از این لوسترها از سه نوار تشکیل شده‌اند که هر سر نوارها به سقف نصب گردیده و لوستر را آویزان می‌کند. جنس این لوسترهای سبک، نیز می‌تواند جوب یا شیشه باشد.

2. با استفاده از لوسترهای خاص، به فضای خود بافت القا کنید.

نورپردازی سقف خانه

آيا تابه‌حال به خانه‌ای رفته‌اید که بافت مشخصی در آن محسوس باشد؟ شاید تصور کنید بافت، تنها متعلق به اجزای پارچه‌ای خانه مانند فرش، مبلمان یا پرده است. در حالی که شما می‌توانید بافت متناسب با منزل خود را در هر جزئی به نمایش بگذارید. استفاده از لوسترهایی با بافت خاص، می‌تواند بخشی از این فرایند باشد!

3. اتمسفر فضا را با استفاده از لوسترهای خاص، تغییر دهید.

نورپردازی سقف خانه

یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین اتمسفر یک فضا، تجهیزات و نوع نورپردازی آن است. برای فضایی مانند هال و پذیرایی که محیطی برای کسب آرامش و جمع شدن در کنار یکدیگر است، می‌توانید از لوسترها و چراغ آویزهایی استفاده کنید که این احساس راحتی و آسایش را در فضا ایجاد کنند.

4. از چراغ‌های نامحسوس استفاده کنید.

نورپردازی سقف خانه

یکی دیگر از ایده‌های نورپردازی سقف خانه، استفاده از چراغ‌های نامحسوس و پنهان است. این دسته از چراغ‌ها نوری ملایم و نرم را به محیط می‌بخشند و همچنین فضاهای کوچک را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. اگر هال و پذیرایی شما اندازه کوچکی دارد یا به اندازه کافی با وسایل دیگر پر شده است، می‌توانید از چراغ‌های دیواری نامحسوس استفاده کنید. 

5. روی نورپردازی سقف، تاکید بیشتری داشته باشید.

نورپردازی سقف خانه

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند نورپردازی منزل را در قسمت دیوارهای جانبی انجام دهند. اما اگر دوست دارید تنها سقف منزل را نورپردازی کنید، می‌توانید از تکنیک‌های دیگری نیز برای به نمایش گذاشتن سقف استفاده کنید. از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به استفاده از لوسترهایی با اندازه کمی بزرگ‌تر از حد معمول و همچنین استفاده از پتینه‌کاری و کناف، اشاره کرد.

6. از وسایل نورپردازی عجیب استفاده کنید.

نورپردازی سقف خانه

امروزه در همه منازل لوسترهای مدرن، چوبی یا کلاسیک دیده می‌شود. افراد مختلف ترجیح می‌دهند از ترندهای ثابت‌شده در این عرصه استفاده کنند. اما اگر می‌خواهید سبک منزل خود را به طرزی متفاوت به نمایش بگذارید، از لوسترها و چراغ‌آویزهای جدید استفاده کنید. این دسته از لوسترها می‌توانند احساس متفاوتی را به افراد حاضر در محیط منتقل کنند و همچنین خلاقیت شما در طراحی داخلی منزل را نشان می‌دهند!

7. از تجهیزات بلد و بزرگ استفاده کنید.

نورپردازی سقف خانه

یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌ها در طراحی داخلی و نورپردازی، استفاده از وسایل بزرگ‌تر از حد معمول است. این نوع طراحی که در خانه‌های بزرگ، کاربرد بیشتری دارد، از جمله روش‌های پرطرفدار برای دیزاین منزل است. با توجه به این روش، شما می‌توانید از تجهیزات نورپردازی بزرگ و بلد استفاده کنید.

8. از چراغ‌آویزی بهره ببرید که سبک منزل شما را به نمایش بگذارد.

نورپردازی سقف خانه

یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب تجهیزات نورپردازی برای هر فضا، انتخاب وسایل متناسب با سبک است. اگر چیدمان منزل و وسایل خود را کلاسیک انتخاب کرده‌اید، لوستر کلاسیک برای نورپردازی انتخاب هوشمندانه‌ای است و استفاده از لوستر مدرن برای چنین فضایی اشتباه‌ترین انتخاب ممکن است! شما می‌بایست از تجهیزاتی برای نورپردازی سقف خانه خود استفاده کنید که با سایر قسمت‌های منزل نیز هماهنگی داشته باشد.

9. از چراغ‌آویزهای مختلف برای جدا کردن فضاها استفاده کنید.

نورپردازی سقف خانه

یکی از روش‌های موثر برای جدا کردن فضایی مانند هال از پذیرایی یا قسمت غذاخوری از آشپزخانه، استفاده از تجهیزات جداگانه برای نورپردازی سقف خانه است. برای این کار می‌توانید از دو چراغ‌آویز جدا اما با سبک‌های مشابه استفاده کنید. همچنین استفاده از نور متمرکز برای یک فضای خاص نیز، توصیه می‌شود.

10. از سبک معاصر برای لوستر بهره‌برداری کنید.

نورپردازی سقف خانه

یکی از سبک‌های محبوب و کاربردی برای دکوراسیون منزل، سبک معاصر یا CONTEMPORARY است که امروزه مورد توجه طراحان بسیاری قرار گرفته است. لوسترهایی با سبک معاصر، معمولا از جنس فلز و به رنگ مشکی بوده و برای فضاهایی با اندازه‌های مختلف مناسب هستند.

11. بین سبک‌ها، تعادل ایجاد کنید.

نورپردازی سقف خانه

منزل بسیاری از ما ایرانی‌ها، دارای دیوارهای سفید و فرش‌های ایرانی‌ست؛ یعنی ترکیبی از مدرن و کلاسیک! بهترین کار انتخاب لوسترهایی است که تعادل بین سبک‌ها را به خوبی حفظ کند.

12. از تجهیزات نورپردازی با متریال طبیعی استفاده کنید.

نورپردازی سقف خانه

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای هر فضایی، استفاده از لوسترها یا چراغ آویزهای چوبی یا فلزی است که حس طبیعی بودن را به فضا القا کند. خوشبختانه به دلیل استقبال افراد مخلتف از لوسترهای چوبی با سبک‌های مدرن، کلاسیک، روستیک و… این دسته از لوسترها در تنوع بسیار بالایی در فروشگاه‌های سراسر کشور قابل‌تهیه است.

13. چراغ آویزهای مدرن و بزرگ خود را پایین‌تر بیاورید!

نورپردازی سقف خانه

یکی از ترندهایی که در سال‌های اخیر در میان طراحان داخلی جای خوبی پیدا کرده است، قرار دادن تجهیزات نورپردازی خاص، در ارتفاع پایین و نزدیک به زمین است. شاید تابه‌حال چنین کاری نکرده باشید اما امتحان آن ضرری ندارد! برای این کار از لوسترهای ساده و مدرن استفاده کرده و آن‌ها در ارتفاع پایین‌تری نصب کنید.

14. از لوسترهای مدرن و ال‌ای‌دی استفاده کنید.

نورپردازی سقف خانه

استفاده از لوسترهای ال ای دی، علاوه بر زیبایی، باعث کاهش مصرف انرژی، بالاتر رفتن طول عمر تجهیزات و افزایش بازدهی آن می‌شود. لوسترهای مدرن و معاصری که دارای تکنولوژی ال ای دی باشند، در فروشگاه‌های مختلف موجود هستند که شما می‌توانید با توجه به سبک منزل و سلیقه خود، هر یک را انتخاب کنید.

15. از چراغ آویزهای ساده بهره ببرید.

نورپردازی سقف خانه

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در زیبایی یک محیط، سادگی آن است. سبک‌هایی مانند کلاسیک، روستیک یا بوهو، طرفداران خاص خود را دارند. اما با گذشت زمان، طراحان داخلی زیبایی را در سادگی تشخیص داده و مردم را به دوری از تجمل‌گرایی دعوت می‌کنند. استفاده چراغ‌آویزها و لوسترهای ساده و تک‌رنگ، می‌تواند فضای مورد نظر شما را بزرگ‌تر نشان دهد.

16. لوسترهایی با اشکال هندسی مختلف انتخاب جالبی هستند!

نورپردازی سقف خانه

یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای نورپردازی سقف خانه، استفاده از لوسترهایی با اشکال هندسی متنوع مانند مربع، مستطیل، دایره یا چندضلعی‌هاست. یکی از دلایل جذابیت این ایده، کمیاب بودن آن است. چرا که بسیاری از افراد از استفاده تجهیزات خاص و عجیب نورپردازی سقف خانه، هراس دارند. شما با انجام این کار احساس تازه‌ای به طراحی منزل خود می‌بخشید.

17. از لوسترهای حبابی یا نقطه‌ای استفاده کنید.

از جمله لوسترهای زیبایی که امروزه در بسیاری از فروشگاه‌ها قابل‌مشاهده هستند، لوسترهای حبابی یا نقطه‌ای می‌باشند که به دلیل سبک خاصی که دارند مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته است. این لوسترها برای فضاهای بزرگ و کوچک به سبک مدرن مناسب هستند و حالتی ساده و خلوت را به محیط شما می‌بخشند.

18. از چراغ‌های هالوژنی برای نورپردازی سقف خانه بهره ببرید.

نورپردازی سقف خانه

یکی دیگر از تجهیزات مناسب برای نورپردازی سقف خانه، چراغ‌ هالوژن است که شما می‌توانید در رنگ‌ها و ابعاد مختلف آن‌ها را تهیه کنید. این دسته از چراغ‌ها برای نورپردازی اصلی استفاده نمی‌شوند و صرفا برای تاکید بیشتر بر نور محیط، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

19. چند چراغ‌‌آویز کوچک و همسان در فضای موردنظر نصب کنید.

نورپردازی سقف خانه

یکی دیگر از ایده‌های جذاب و امروزی که می‌تواند زیبایی محیط شما را دوچندان کند، استفاده از چند چراغ آویز کوچک و همسان است. با این کار می‌توانید سبک خاصی را به محیط خود ببخشید و همچنین نورپردازی سقف خانه را در هر کجای محیط که دوست داشتید، انجام دهید.

20. از لوسترهای فقس‌دار بهره‌مند شوید.

نورپردازی سقف خانه

لوسترهای قفسی یا قفس‌دار، از نمونه‌های نوین لوستر هستند که در انواع سبک‌ها و رنگ‌ها تولید می‌شوند. این لوسترها نور را به حالت سایه‌ای زیبا در محیط می‌تابانند و زیبایی خاص خود را دارند. نکته مهم در استفاده از این لوسترها، به کار بردن آن‌ها در فضاهای کوچک‌تر است.

سخن پایانی

نورپردازی سقف خانه، یکی از عرصه‌های جذاب در طراحی داخلی و دکوراسیون منزل است که امروزه روش‌ها و ایده‌های بسیار زیادی برای آن ارائه شده است. شما نیز می‌توانید با توجه به سلیقه و سبک منزل خود، نورپردازی خاصی را در سقف خانه پیاده‌سازی کنید و به منزل خود روح تازه‌ای ببخشید. به نظر شما کدام یک از ایده‌ها جذاب‌تر است؟ با ما در میان بگذارید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.