رنگ نور مناسب برای خواب کدام است؟

تاریخ انتشار:
1400/06/30
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
2 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
رنگ نور مناسب برای خواب

یکی از چیزهایی که همه‌ی ما در طول روز، بارها و بارها با آن در ارتباط هستیم، رنگ وسایل است. در دنیای روانشناسی، رنگ‌ها می‌توانند تاثیر زیادی بر روحیه، بازدهی کار و همچنین خواب ما داشته باشند. در طراحی داخلی یک فضا، رنگ و نور مهم‌ترین نقش را بر زیبایی و کاربردی بودن یک فضا ایفا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین وسایلی که می‌تواند بر نور و رنگ یک محیط تاثیر داشته باشد، لامپ و وسیله‌ی روشنایی آن است.

لامپ‌های وسایل مهمی برای هر خانه، اداره یا فضای تجاری هستند. با استفاده از این وسایل کاربردی، می‌توانیم محیط را روشن نگه داریم. شاید ندانید، اما نور مناسب در محیط‌های اداری می‌توانند تاثیر زیادی بر راندمان و بازدهی افراد داشته باشند. چرا که نبود نور مناسب، باعث ایجاد خستگی و ناراحتی در ناحیه‌ی چشم افراد می‌شود.

ما در خانه‌ی خود از لامپ‌های زیادی برای قسمت‌های مختلف استفاده می‌کنیم. در بعضی منازل، حتی داخل کابینت‌ها و زیر کابینت‌های دیواری نیز لامپ و وسایل روشنایی وجود دارد که دیدن داخل کابینت را برای ما راحت‌تر می‌کند. یکی از محیط‌هایی که باید توجه خاصی به رنگ نور آن داشته باشیم، اتاق خواب شماست.

اتاق خواب محلی است که شما بعد از داشتن یک روز سخت کاری به آن پناه می‌برید. بنابراین باید فضایی را برای خود در نظر بگیرید که از راحتی و آسایش شما را تامین کند. نور مهم‌ترین آیتم در طراحی داخلی محیط‌های مختلف از جمله اتاق خواب است. احتمالا این سوال برای شما پیش می‌آید که نور در هنگام خواب به چه درد ما می‌خورد؟ بسیاری از افراد در هنگام خواب عادت دارند، چراغی را روشن بگذارند تا بتوانند خواب راحت‌تری داشته باشند. اما واقعا چه رنگ نوری برای خوابیدن مناسب‌تر است؟

رنگ نور مناسب برای خواب

رنگ نور مناسب اتاق خواب

بسیاری از افراد تصور می‌کنند تهیه‌ی چراغ خواب‌هایی با نور روشن مانند سفید، آبی و رنگ‌هایی از این دسته می‌تواند برای خوابیدن بسیار مناسب باشد. اگر بخواهیم از نظر فیزیک و شیمی نور مناسب را بررسی کنیم، باید ببینیم کدام نور، انرژی کمتری دارد. چرا که لامپ‌ها و هر وسیله‌ی نور و روشنایی دیگری،‌ علاوه بر نورهایی از دسته‌ی مرئی، نورهای نامرئی نیز ساطع می‌کند که هر کدام انرژی خاصی دارند.

این نورها می‌توانند به مرور زمان بر نحوه‌ی خواب ما در طول شب، زمانی که طول می‌کشد تا به خواب برویم، کیفیت خواب و همچنین حال روحی ما در هنگام صبح، تاثیر می‌گذارد. نورهایی از قبیل آبی یا بنفش در دسته‌ی نورهای پر انرژی قرار می‌گیرند. برعکس تصور نور مناسب برای خوابیدن، قرمز است. نور قرمز برای اتاق خواب، از انرژی بسیار کمتری نسبت به نور آبی و بنفش برخوردار است. یکی از دلایلی که گفته می‌شود قبل از خواب با موبایل یا لوازم الکتریکی کار نکنید، این است که صفحه‌ی این وسایل از ال ای دی‌هایی تشکیل شده است که شامل نورهای سفید و آبی هستند.

در یکی از آزمایش‌هایی که برای پی بردن به این موضوع بر روی همسترها انجام شد، نشان داده شده است که همسترهایی که شب‌ها در معرض نور قرمز می‌خوابند، نسبت به آن‌هایی که هر شب زیر نور آبی یا سفید بودند، علائم افسردگی و تغییرات مغزی بسیار کمتری داشتند.

همچنین نور قرمز دمای نور بسیار کم‌تری نسبت به سایر نورها دارد، حتی بسیار کمتر از نور خورشید! اگر در اتاق خواب خود چراغ خوابی با نور قرمز داشته باشید، می‌توانید از کیفیت خواب خود مطمئن باشید. نور قرمز به بدن کمک می‌کند تا انرژی مورد نیاز خود در هنگام خواب تامین کند و در چرخه‌ی درست خواب قرار بگیرد. 

همان طور که گفتیم بسیاری از افراد تصور می‌کنند نور آبی یا سفید برای خواب مناسب است و هر شب خودشان را با این رنگ نور احاطه می‌کنند. در حالی که نور آبی انرژی و دمای نور بسیار بالایی دارد و باعث کاهش کیفیت خواب شما می‌شود. یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام انتخاب چراغ خواب به آن توجه داشته باشید، استفاده نوری با شدت پایین است. چرا که موقع خواب نور باید ملایم باشد تا مانع خواب شما نشود.

سخن پایانی

خوابیدن یکی از مهم‌ترین کارهایی است که ما در زندگی خود انجام می‌دهیم. ما حدود یک سوم عمرم خود را در خواب به سر می‌بریم. بنابراین فراهم کردن شرایط مناسب برای خوابیدن اهمیت زیادی دارد. امیدواریم این مقاله به شما برای انتخاب بهترین نور کمک کرده باشیم.

دیدگاه های کاربران

1 دیدگاه ثبت شده است . در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.