لومن چیست و چه تفاوتی با وات دارد؟

تاریخ انتشار:
1400/09/17
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
1 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
لومن چیست

احتمالا برای بسیاری ما پیش آمده است که برای تعویض لامپ سوخته به فروشگاه لوازم الکتریکی مراجعه کنیم. اگر ما به عنوان خریدار اطلاعات کافی درباره اطلاعات فنی کالای مدنظر نداشته باشیم، به‌احتمال زیاد دچار خطا می‌شویم. آیا تابه‌حال به دو لامپ، با توان و اندازه یکسان اما قیمت متفاوت برخورده‌اید؟ مهم‌ترین تفاوت این دو، میزان لومن آن است. اولین سوالی که احتمالا در ذهن شما شکل گرفته این است که لومن چیست، چه تفاوتی با وات دارد و چرا دانستن آن به ما کمک زیادی می‌کند. ما در این مقاله می‌خواهیم هر یک از این موارد را توضیح داده و تفاوت آن‌ها با یکدیگر را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

لومن چیست؟

مبحث نور و روشنایی به طور کامل به لومن مربوط می‌شود. اما لومن چیست و از کجا باید مقدار آن را در دستگاه‌های مختلف محاسبه کنیم؟ لومن واحد شار نوری است که برای وسایل نور و روشنایی کاربرد دارد. شار نوری به معنای میزان و مقدار نور خارج شده از یک منبع نور در یک ثانیه است. 

وات چیست؟

در دنیای فیزیک، به کاری که در مدت یک ثانیه انجام می‌شود توان می‌گویند که واحد آن وات است. هنگام خرید یک وسیله‌ی الکتریکی یا نورانی، باید میزان وات یا توان آن توجه کنیم. در واقع واحد وات همان ژول بر ثانیه است.

لومن چیست

تفاوت وات و لومن

حال که با مفهوم توان و شار نوری و واحد هر یک آشنا شدیم، می‌خواهیم ببینیم تفاوت آن‌ها با هم در چه چیزی است؟ آیا می‌توان توان یک وسیله را برحسب لومن نیز محاسبه کرد؟ اگر بله،‌ چند وات مساوی یک لومن است؟

لومن به میزان نور ساطع شده توسط یک لامپ یا هر وسیله‌ی نور و روشنایی دیگری گفته می‌شود. در حالی وات یعنی انرژی مصرف شده توسط آن لامپ یا وسیله. توان یا وات یک لامپ به شما اطلاعاتی در مورد میزان روشنایی و مقدار نور لامپ نمی‌دهد. در حالی لومن این مقدار را با یک عدد برای شما مشخص می‌کند. البته در میان لومن و وات رابطه‌ای وجود دارد. اگر توان یا وات یک لامپ بالاتر باشد، شار نوری، میزان روشنایی یا لومن آن نیز بالاتر خواهد بود که این موضوع نشان دهنده‌ی روشنایی بیشتر لامپ است. در قسمت زیر سعی کرده ایم مقایسه‌ی لومن و وات را با مثال و اعداد به شما نشان دهیم.

  • 40W = 450 lumens
  • 60W = 800 lumens
  • 75W = 1100 lumens
  • 100W = 1600 lumens
  • 150W = 2600 lumens

در مورد اول منظور این است که اگر یک لامپ دارای توان ۴۰ وات باشد، به اندازه‌ی ۴۵۰ لومن نور تولید می‌کند.

لومن بر وات

یکی دیگر از واحد‌هایی که از ترکیب دو واحد لومن و وات ایجاد می‌شود، میزان بهره‌وری نوری است. این واحد به ما نشان می‌دهد که یک لامپ به نسبت میزان انرژی الکتریکی که می‌گیرد، چقدر روشنایی تولید می‌کند. در واقع میزان نور قابل مشاهده برای مقدار مشخصی از برق. به عنوان مثال یک لامپ معمولی ۶۰ وات، در حدود ۸۶۰ لومن نور تولید می‌کند که میزان بهره‌وری نوری آن در حدود ۱۴ لومن بر وات خواهد بود.

سخن پایانی

با خواندن این مقاله دانستیم چرا دانستن میزان لومن و وات در خرید ما تاثیرگذار است و این دو واحد واقعا به چه دلیل استفاده می‌شوند. امیدواریم با دانستن این نکات، بتوانید بهترین خرید را انجام دهید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.