شار نوری یا لومن چیست؟

تاریخ انتشار:
1400/10/05
نویسنده:
زهرا نعمتی یزدی
مدت مطالعه: 
2 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
شار نوری یا لومن چیست؟

واحد سنجش روشنایی در (سیستم بین المللی برای سنجش کمیت‌ها) که با حرف فی [Φ] نمایش داده می‌شود را شار نوری یا همان لومن می‌گویند. به بیان ساده‌تر شار نوری عبارت است از مقدار نوری که از یک منبع روشنایی در هر ثانیه خارج می‌شود یا به عبارتی دیگر تمام نور دریافتی توسط یک جسم در هر ثانیه را لومن می‌گویند. لومن جزئی از مشخصات تمامی منابع روشنایی و انواع لامپ‌ها (لامپ‌های کم‌مصرف، لامپ‌های ال ای دی و …) است. یعنی هر چقدر میزان شار نوری یک منبع نوری بیشتر باشد، مقدار نوری که از آن ساطع می‌شود، بیشتر است.

تفاوت لومن با وات چیست؟

حال فرض کنید لامپ آشپزخانه منزلتان سوخته و برای خرید لامپ به فروشگاه الکتریکی در نزدیکی محل زندگیتان رجوع می‌کنید. تفکر اشتباهی که درباره شار نوری یک لامپ در هنگام خرید در بین مردم رایج است این است که، هرچه توان یک لامپ بیشتر باشد، شار نوری آن نیز بیشتر پس این منبع نوری، روشنایی بیشتری را نیز تولید می‌کند.

این درحالی است که لامپ‌های ال ای دی با توان 9 وات وجود دارند که دارای 800 لومن هستند و لامپ‌هایی نیز در بازار موجود هستند با توان بیشتر از 6 برابر و 540 لومن!

وات و لومن یک لامپ هیچ رابطه‌ای باهم ندارند و یک لامپ می‌تواند دارای مقدار توان مصرفی زیادی باشد. اما مقدار روشنایی که ساطع می‌کند کمتر از حدانتظار باشد. گاها ممکن است یک لامپ ال ای دی با 14 وات توان مصرفی به اندازه یک لامپ رشته ای با توان مصرفی 100 وات، شار نوری هم اندازه‌ای را داشته باشند.

شار نوری یا لومن چیست؟
شار نوری یا لومن چیست؟

هر قسمت از خانه به چه مقدار لومن احتیاج دارد؟

این سوالی است که پس از خواندن مطالب بالا در ذهن افرادی که به استاندارد روشنایی منزل خود، محل کار، اتاق خواب، هال و آشپزخانه و یا … اهمیت می‌دهند شکل می‌گیرد. پاسخ به این سوال را به طور قطعی نمی‌توان بیان کرد زیرا متراژ محل مورد نظر، رنگ دیوارها، ارتفاع سقف، شکل آن اتاق، نوع لامپ و …. عوامل تاثیرگذار در مقدار روشنایی مورد نیاز یک اتاق هستند.

اما به عنوان یک راهنمای اساسی با استناد به منبع HouseLogic میزان لومن هر قسمت از خانه و یا محل کار در جدول زیر آمده است. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید خرید هوشمندانه‌ای برای تهییه لامپ محیط خانه یا محل کار خود داشته باشید.

اتاق منزل یا محل کارمیزان روشنایی و شار نوری مطلوب
آشپزخانه5000 تا 10000 لومن
حمام و سرویس‌های بهداشتی4000 تا 8000 لومن
اتاق خواب منزل2000 تا 4000 لومن
اتاق نشیمن1500 تا 3000 لومن
اتاق ناهار خوری3000 تا 6000 لومن
اتاق کار3000 تا 6000 لومن

شما می‌توانید با توجه به جدول برای تهیه نوع لامپ و میزان روشنایی منزل و یا محل کار خود تصمیم بگیرید. همچنین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یکی از طراحان نورپرداز نیز بخواهید با بررسی متراژ و شکل اتاق شما، استاندارد میزان روشنایی و طرح نورپردازی مورد نیاز برای اتاقتان را برای شما شرح دهد.

میزان شار نوری هر لامپ چقدر است؟

تمامی منابع روشنایی و نور دارای کاتالوگ محصول هستند که در آن اطلاعات محصول اعم از شار نوری و میزان توان مصرفی و کشور سازنده و … بر روی آن نوشته شده است. برای اینکه متوجه شوید میزان شار نوری هر لامپ چقدر است دو راه وجود دارد.

  • در هنگام خرید لامپ به کاتالوگ محصول دقت کنید و میزان شار نوری آن را بررسی کنید.
  • نام لامپی که قصد خرید آن را دارید در گوگل جستجو کنید و به فروشگاه‌های آنلاینی که در حال فروش این نوع لامپ هستند سر بزنید و در قسمت ویژگی‌های محصول از میزان شار نوری آن مطلع شوید.

سخن پایانی

اگر علاقه‌مند هستید درباره این واحد کاربردی بیشتر مطالعه کنید و تفاوت آن را با وات و لوکس (یکی دیگر از واحدهای مهم در نورپردازی) بدانید، می‌توانید به مقاله‌های “لومن چیست و چه تفاوتی با وات دارد؟” و “لوکس چیست و چه تفاوتی با لومن دارد؟” مراجعه کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاه های کاربران

2 دیدگاه ثبت شده است . در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.