کدام رنگ نور برای آشپزخانه مناسب است؟

تاریخ انتشار:
1400/07/03
نویسنده:
آتنا سادات رضوی
مدت مطالعه: 
2 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
رنگ نور برای آشپزخانه

آشپزخانه یکی مهم‌ترین قسمت‌هایی در خانه است که ما زمان زیادی را در آن جا صرف می‌کنیم. زمانی که گرسنه می‌شویم، می‌خواهیم استراحت کنیم و زمان‌های پخت و پز، به آشپزخانه می‌رویم. فضای آشپزخانه به دلیل اهمیت زیادی که دارد، باید طراحی داخلی مناسبی نیز داشته باشد. به طور کلی نور موجود در یک، چه آشپزخانه و چه فضاهای اداری، می‌تواند بر روند کارهای ما تاثیرگذار باشد. نور موجود در آشپزخانه باید طوری باشد که ما بتوانیم متوجه کارهای مختلف خود باشیم.

نورپردازی مناسب نکته‌ی بسیار مهمی برای آشپزخانه است. ما برای درست کردن وعده‌های خوشمزه و انجام کارهای مربوط به آشپزی و شست و شو، نیاز به نور مناسبی داریم. دانشمندان و متخصصان این زمینه تحقیق زیادی کرده اند تا بتوانند رنگ مناسب برای محیط آشپزخانه را پیدا کنند. 

رنگ مناسب آشپزخانه

طبق نظرات متخصصان، نوری که می‌تواند نیازهای ما را در آشپزخانه برآورده کند و باعث ناراحتی چشمان ما نشود، نور سفید است. البته این نور سفید نیز باید هاله‌ای از رنگ زرد آفتابی داشته باشد. در کشور ما به این دسته از رنگ‌ها برای لامپ، رنگ صدفی می‌گویند. شاید تهیه‌ی لامپ صدفی برای هر قسمت از خانه کار نسبتا سختی باشد. 

اما شما می‌توانید از دو لامپ سفید و یک لامپ آفتابی استفاده کنید تا نوری مشابه نور صدفی را برای محیط آشپزخانه‌ی خود ایجاد کنید. به طور کلی نوری که برای فضای آشپزخانه استفاده می‌شود باید رنگ گرمی باشد. رنگ‌های گرم اشتها و تحرک شما را افزایش می‌دهد. مقدار شار نوری لامپ مورد نظر شما برای آشپزخانهٰ باید بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ لومن باشد.

رنگ نور برای آشپزخانه

چگونه رنگ نور بر فضا آشپزخانه تاثیر می‌گذارد؟

رنگ نوری که در آشپزخانه‌ی خود استفاده می‌کنید، می‌تواند بر طراحی داخلی و دکوراسیون فضا تاثیر زیادی داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از لامپ‌هایی با نور بیش از حد زرد، فضای آشپزخانه را به فضایی زننده تبدیل می‌کند. در مقابل استفاده‌ی زیاد از نور سفید، باعث ایجاد فضایی سرد و خسته‌ کننده میشود. بنابراین باید توجه داشته باشید که هر طیف رنگی را به مقدار کافی و مورد نیاز در آشپزخانه‌ی خود استفاده کنید.

از نظر عملکرد نیز، انتخاب کردن نوری که دید کافی برای پخت و پز، شست و شو و فعالیت‌های دیگر در آشپزخانه را برای شما فراهم کند، اهمیت زیادی دارد. برای قرار دادن لوستر یا چراغ آویز مناسب برای آشپزخانه نیز، باید توجه کنید که آن را در مرکز سقف قرار دهید تا به تمام قسمت‌های فضا نور مناسب و کافی برسد. بهترین نور برای فضای آشپزخانه، نوری است که هم سفید باشد و هم در عین حال زرد رنگ. این نور می‌تواند انرژی مورد نیاز شما را برای فعالیت‌های مختلف در آشپزخانه فراهم کرده و چشم شما را در برابر خستگی حفظ کند.

مقدار نور مناسب همان اندازه‌ای اهمیت دارد که انتخاب رنگ نور مهم است. برای میزان نور مناسب برای آشپزخانه، در ابتدا باید به ابعاد آشپزخانه‌ی خود توجه کنید. اگر آشپزخانه‌ی بزرگی دارید، احتمالا استفاده از یک لوستر با 3 تا 5 شعله، انتخاب مناسبی است. اما در آشپزخانه‌های کوچک‌تر استفاده از لوستر فضا را بیش از اندازه روشن نشان می‌دهد و همچنین به خاطر اندازه‌ی بزرگ لوستر، فضای زیادی را اشغال می‌کند.

رنگ نور مناسب آشپزخانه
رنگ نور مناسب آشپزخانه

آیا می‌توان از رنگ‌های فانتزی برای نورپردازی آشپزخانه استفاده کرد؟

شما مختار هستید برای آشپزخانه‌ی خود از هر رنگی استفاده کنید. اما بعد از مدتی از رنگ نور فانتزی خسته می‌شوید. در واقع این چشم شماست که به دلیل عادت نداشتن به این رنگ نور، بعد از مدتی با سوزش و درد، خستگی خودش را اعلام می‌کند! بنابراین بهتر است از ترکیب رنگ‌های زرد و سفید برای نورپردازی آشپزخانه خود استفاده کنید. البته از رنگ نور فانتزی، نه به عنوان نور اصلی، بلکه محدود و برای زیباسازی فضا و دیوارها می‌توانید بهره ببرید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.