دریافت قبض برق از طریق شماره کنتور + پرداخت قبض با شماره کنتور

تاریخ انتشار:
1401/05/25
نویسنده:
زهرا نعمتی یزدی
مدت مطالعه:
3 دقیقه
راهنمای استفاده
اشتراک گذاری
دریافت قبض برق از طریق شماره کنتور + پرداخت قبض برق با شماره کنتور

با تایید طرح توزیع قبض سبز از طرف معاون امور توزیع شرکت برق کشور، ارسال قبض‌های کاغذی متوقف شد. یکی از مشکلاتی که پس از عدم دریافت قبوض کاغذی برای سراسر مردم کشور ایجاد شد، دسترسی نداشتن به شناسه قبض برای پرداخت صورتحساب بدهی برق و تغییر نام قبض برق بود. در پی رفع این مشکل، روش‌های متعددی در نظر گرفته شده که بهترین روش، دریافت قبض برق از طریق شماره کنتور است. پرداخت قبض با شماره کنتور اگرچه مستقیماً امکان پذیر نیست، اما راه‌حل‌های بسیاری برای آن وجود دارد.

حال اگر به شناسه قبض انشعابات برق خود دسترسی ندارید و نمی‌دانید چگونه می‌توانید از طریق شماره بدنه کنتور، آن را پیدا کنید، این مطلب دقیقا برای رفع مشکل شما گردآوری شده است.

دسترسی به شناسه قبض برق از طریق شماره کنتور

شاید این سوال برای شما پیش بی‌آید که پس از حذف صدور کاغذی قبض، چگونه می‌توان به همه اطلاعات قبض دسترسی داشت؟ پاسخ این مسئله ساده است. با الکترونیکی شدن قبوض، تنها راه دسترسی به اطلاعات قبض و پرداخت بدهی دوره‌ای به شرکت برق استان، در دست داشتن شناسه قبض است. برای اینکه بتوانید شناسه قبض را از طریق شماره کنتور پیدا کنید ابتدا لازم است شماره کنتور را از روی اطلاعات نوشته شده بر روی آن پیدا کنید. پس از آن می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه بررسی می‌شوند، برای دسترسی به شناسه قبض برق اقدام کنید. همچنین در نظر داشته باشید پس از دریافت شناسه قبض، از طریق روش‌های زیر با استفاده از کارت بانکی که رمز دوم آن فعال است بدهی خود را پرداخت کنید.

پیدا کردن شماره کنتور برق

به کنتور انشعابات برق مورد نظر مراجعه کنید. با کمی دقت روی اطلاعات کنتور، متوجه یک رشته عدد که معمولا در قسمت پایینی بارکد کنتور است، می‌شوید. به این نکته توجه کنید که در کنتورهای قدیمی بارکد وجود ندارد. لذا این رشته عدد که معمولا هشت رقم یا بیشتر از آن است، می‌تواند به صورت عمودی یا افقی در هر کجای کنتور نوشته شده باشد.

پیدا کردن شماره کنتور برق

دریافت شناسه قبض برق با مراجعه به سایت شرکت توزیع نیروی برق

مراجعه به “سایت اصلی شرکت توزیع نیروی برق استان” در گوگل یکی از روش‌هایی است که می‌توانید قبض برق را از طریق شماره کنتور دریافت کنید. پس از مراجعه به سایت با انتخاب بخش “خدمات صورت حساب قبض” می‌توانید با وارد کردن شماره بدنه کنتور علاوه بر شناسه قبض انشعابات برق مورد نظر به تمام اطلاعات قبض دسترسی پیدا کنید.

دریافت شناسه قبض برق با اپلیکیشن برق من

برق من، نام اپلیکیشن رسمی شرکت توزیع نیرو برق است که با مراجعه به سایت رسمی شرکت برق می‌توانید آن را دریافت و بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. این اپلیکیشن در حال حاضر دارای نسخه اندرویدی است و در دستگاه‌های IOS می‌توان از نسخه تحت وب برق من استفاده کرد. پس از اجرا اپلیکیشن و ایجاد حساب کاربری، نماد قبض را لمس کنید. سپس با کلیک بر روی دکمه “ایجاد شناسه قبض جدید” می‌توانید با وارد کردن شماره بدنه کنتور و انتخاب استان و شهر مورد نظر علاوه بر دریافت شناسه قبض، صورتحساب بدهی خود را نیز دریافت کنید.

دریافت شناسه قبض برق با تلفن گویا

اگر به هر دلیلی نتوانستید از اپلیکیشن برق من برای دریافت شناسه قبض برق اقدام کنید، نگران نباشید. استفاده از تلفن گویا فوریت‌های برق یکی دیگر از راه‌های دریافت قبض برق از طریق شماره کنتور است. پس از آنکه با تلفن گویا فوریت‌های برق شهر خود تماس گرفتید، با راهنمایی‌های گوینده به بخش خدمات مشترکین متصل شوید. در این بخش می‌توانید با رعایت قوانینی که اپراتور به شما می‌گوید، شماره بدنه کنتور را شماره گیری کنید. پس از آن، شناسه قبض انشعابات برق مورد نظر برای شما بازخوانی می‌شود.

دریافت شناسه قبض برق با مراجعه حضوری

امروزه کمتر کسی برای دریافت شناسه قبض یا پرداخت قبوض به دفاتر پیشخوان سطح شهر یا شرکت برق توزیع برق مراجعه می‌کند. با این حال افرادی مانند سالمندان که نتوانسته‌اند با تکنولوژی عصر نوین همپای شوند به فراموشی سپرده نشده‌‌اند. اگر به هر دلیلی نتوانستید از سه روش بالا، با استفاده از شماره کنتور، شناسه قبض برق را پیدا کنید، تنها کافی است از اطلاعات بر روی بدنه کنتور عکس بگیرید. سپس پس از مراجعه به شرکت توزیع برق محله‌، کارشناسان مربوطه پس از بررسی عکس اطلاعات قبض را در اختیارتان قرار می‌دهند. لازم به ذکر است که دفاتر پیشخوان قابلیت دسترسی به شناسه قبض از طریق شماره کنتور را ندارد.

پرداخت قبض برق با شناسه قبض

از آنجایی که شرکت توزیع نیروی برق، برای پرداخت بدهی تنها شناسه قبض برق را به رسمیت می‌شناسد، پیش‌تر گزینه‌های دریافت شناسه قبض با شماره بدنه کنتور بررسی شد. همچنین برای اینکه بتوانید قبض برق را دوره‌ای دریافت کنید بهتر است شماره همراه خود را از طریق ارسال شناسه قبض در سامانه پیامکی دریافت قبض سبز ثبت کنید. برای استفاده از این امکان کافی است به مطلب چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم، مراجعه کنیم. برای پرداخت قبض برق با شماره کنتور یکی از مسیرهای زیر را امتحان کنید:

 • استفاده از اپلیکیشن اندرویدی برق من
 • استفاده از تلفن گویا 1521 غیر رایگان
 • استفاده از دستگاه‌های خودپرداز و کارتخوان‌های فروشگاهی
 • مراجعه به سایت رسمی شرکت برق

کلام آخر

گفتیم چندسالی است که دریافت صورتحساب قبض برق و تغییر مالک قبض برق تنها با شناسه قبض امکان پذیر است. لذا در این مطلب تمامی روش‌های دریافت شناسه قبض و پرداخت آن از طریق شماره کنتور بررسی کردیم. همچنین به شیوه‌های پرداخت الکترونیکی قبض برق با استفاده از شناسه قبض پرداختیم. در انتها امیدواریم این مطلب، به تمامی سوالات شما، درباره دریافت قبض برق از طریق شماره کنتور، پاسخ مناسب بدهد. اگر روش مناسب دیگری وجود دارد، لطفاً برای ما بنویسید.

دیدگاه های کاربران

21 دیدگاه ثبت شده است . در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید

 • عالی
  تو برنامه برق من قسمت اضافه کردن شناسه یک قسمت هست که از شماره کنتور میاره اطلاعات رو
  با تشکر از شما

 • سلام،عددی که روی کنتور هک شده را وقتی ارسال میکنم پیام میده که اطلاعات اشتباه است راهنمایی میخواستم

  • سلام، این مطلب برای آموزش درج شده. اما احتمالاً شماره رو اشتباه وارد کردید، اگر از صحت اطلاعات اطمینان دارید، با شماره شرکت برق تماس بگیرید تا بهتر راهنمایی‌تون کنند. در لینک تماس با ما شرکت برق https://tbtb.ir/servicecontact اطلاعات تماس ثبت شده. امیدواریم که مشکتون حل بشه.

 • با ارسال شماره بدنه کنتور برق موفق به ثبت برای دریافت شناسه نشدم . بارکد ۱۲۰۷۰۰۲۰۰۸۲۸۴۹

 • سلام علیکم بنده دریک اپارتمان ۴واحد ولی قبض برق چند ماه پیام به صاحب اپارتمان میات ولی من نمیدونم چندبار بهشون گفتم ولی جواب ندادبه ما کنتور برق بنده تو اپارتمان کنتوربرق قدیمی چطور از شماره ای بدنه کنتور قدیمی قبض وشناسه قبض پیدا کنم خواهشن یک جواب به ما بدید

  • سلام این مطلب صرفاً برای آموزش در سایت درج شده. برای دریافت اشتراک باید به خود شرکت برق منطقه مراجعه کنید.

  • سلام
   با شماره كنتور
   ٢١٣٠٩٥٥٣
   موفق به دریافت شناسه قبض نشدم لطفا راهنمایی فرمایید.
   كنتور B (رديف بالا دومي )
   عدد كنتور
   ٧٤٢٨٥٣

  • سلام این مطلب آموزشی هست و با توجه به مراحل گفته شده باید پیش برید.
   اگه مشکل دریافت قبض برق دارید، بهتره که با شماره‌های شرکت برق تماس حاصل فرمایید.

 • سلام، مسئول محترم اصلا” این سیستم پرداخت قبض برق کار نمی کند و همیشه اشتباه عمل می کند، لطفا” عوض کنید این سیستم را موفق باشید،

  • سلام.
   انتقادتون رو در وبسایت های مرتبط با ” شرکت توزیع نیروی برق ” مطرح کنید تا ببینند آقای زمانی.
   ما فروشگاه اینترنتی محصولات برق و روشنایی هستیم که برای سهولت کار مخاطبان عزیزی چون شما، این متن راهنما رو نوشته و منتشر کردیم.
   ممنون از شما

 • سلام
  بنده ساختمان نوسان خرید کردم و شماره قبض نداره ولی شماره کنتر دارم چگونه می‌توانم شماره تماس ثبت کنم که بتونم قبض دریافت کنم؟؟؟

  • سلام و وقت بخیر
   مراجعه به “سایت اصلی شرکت توزیع نیروی برق استان” در گوگل یکی از روش‌هایی است که می‌توانید قبض برق را از طریق شماره کنتور دریافت کنید. پس از مراجعه به سایت با انتخاب بخش “خدمات صورت حساب قبض” می‌توانید با وارد کردن شماره بدنه کنتور علاوه بر شناسه قبض انشعابات برق مورد نظر به تمام اطلاعات قبض دسترسی پیدا کنید.

   باید وارد لینک زیر بشید و مراحل بالا رو طی کنید.
   https://tbtb.ir/

 • سلام
  چطور میتونم باشماره کنتر و بدون شناسه قبض ثبت شماره تماس کنم برای ارسال قبض برق روی خط تلفن همراه

  • سلام و وقت بخیر
   مراجعه به “سایت اصلی شرکت توزیع نیروی برق استان” در گوگل یکی از روش‌هایی است که می‌توانید قبض برق را از طریق شماره کنتور دریافت کنید. پس از مراجعه به سایت با انتخاب بخش “خدمات صورت حساب قبض” می‌توانید با وارد کردن شماره بدنه کنتور علاوه بر شناسه قبض انشعابات برق مورد نظر به تمام اطلاعات قبض دسترسی پیدا کنید.

   باید وارد لینک زیر بشید و مراحل بالا رو طی کنید.
   https://tbtb.ir/

 • سلام وقت بخیر من چند ماهی هست در منزلی مستاجرم
  و نه پیامک و نه قبضی نیومده
  چطور میتونم قبض هامو پرداخت کنم؟!

  • سلام
   وقت بخیر
   بهترین راه اینه که به مالک پیام بدید تا براتون شناسه قبض رو ارسال کنه.

 • سلام من خونه رو تازه خریدم چطوری باید بفهم پول برق چقدر امده شناسه اینا هم ندارم

  • سلام و وقت بخیر
   طبق مراحل بررسی شده داخل همین مقاله، لطفا اقدام به دریافت قبض برق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.