• راهنمای استفاده
 • چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟| روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق

چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟| روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق

تاریخ انتشار:
1401/05/17
نویسنده:
زهرا نعمتی یزدی
مدت مطالعه:
3 دقیقه
راهنمای استفاده
اشتراک گذاری
چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟| روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق

چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟ روش‌های آنلاین پرداخت برق چیست؟ پاسخ به این سوالات برای کسانی که می‌خواهند به طرح ملی قبض سبز بپیوندند، ضرورت دارد. به گفته مدیر کل مصرف و امور مشترکین توانیر، سامانه حذف قبوض کاغذی به منظور جلوگیری از قطع حدود 12 هزار درخت در سال، ایجاد و اجرا شده است. پس از پیوستن به این طرح، در ازای قبوض کاغذی، قبض‌های آنلاین دریافت می‌کنید.

برای دریافت پیامکی قبض برق و دیگر روش‌های آگاهی از بدهی برق به صورت آنلاین، باید شماره همراه خود را در این سامانه ثبت کنید. نخستین روش برای ثبت نام در سامانه، ثبت شماره همراه توسط مامور کنتور برق است. اگر تا بحال توسط مامور کنتور برق، شماره تلفن شما در سامانه ثبت نشده است نگران نباشید. چرا که با پیشبرد هر یک از شیوه‌های زیر شماره همراه شما در سامانه بصورت خودکار ثبت می‌شود. در ادامه برای آگاهی از مبلغ بدهی و استفاده از روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق، کافی است به یکی از قبض‌های برق کاغذی دارای شماره شناسه قبض، که قبلا برای شما ارسال شده، دسترسی داشته باشید.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که تنها دو روش‌ برای دریافت قبض برق به صورت پیامکی وجود دارد. اما با سه روش دیگر که در ادامه به آن پرداخته‌ایم می‌توانید همزمان پس از ثبت نام در این طرح ملی، صورتحساب قبض را دریافت و سپس آن را به‌ طور آنلاین پرداخت کنید.

ارسال پیامک به شرکت برق

اولین راه برای اینکه قبض برق خود را پیامکی دریافت کنید، ارسال شماره شناسه قبض به شرکت برق است. در این روش، تنها کافی است “1*شماره شناسه قبض” را، به سرشماره 10001521 (برای مشترکین تهرانی) و سرشماره 20001521 (برای مشترکین سراسر کشور)، که به شرکت برق تعلق دارد، پیامک کنید؛ برای مثال 689545141357*1. این نکته را بخاطر بسپارید، شماره‌ای که با آن شناسه قبض را ارسال می‌کنید، در سامانه ثبت شده و مسئولیت پرداخت صورت حساب بر عهده او است. همچنین باید اعداد در متن پیامک به لاتین (انگلیسی) نوشته شده و ارسال شود. اگر مراحل گفته شده را به درستی انجام دهید، پس از ارسال شناسه، به زودی پیامکی حاوی فعال سازی از سمت شرکت برق دریافت خواهید کرد.

متن پیامک حاوی صورتحساب بدهی برق

یکی از راه‌های سرقت اینترنتی و هک کردن حساب اشخاص، ارسال پیامک حاوی لینک‌های غیر رسمی است. پس حتما به این نکته توجه کنید که متن پیامک صورتحساب حاوی اطلاعات زیر بوده و باید آن را از سمت سرشماره‌هایی که در بالا به آن اشاره شده است دریافت کنید.

 • نام مشترک
 •  شماره بدنه کنتور
 • مبلغ بدهی/بستانکاری گذشته
 •  شناسه قبض
 •  شناسه پرداخت
 • مهلت پرداخت
 • مبلغ صورتحساب بدهی

مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت

اگر با ارسال پیامک به شرکت برق نتوانستید قبض برق خود را پیامکی دریافت کنید، نگران نباشید. می‌توانید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و قبض کاغذی برق را به متصدی باجه تحویل دهید. سپس از او بخواهید، شماره همراه‌تان را در سامانه صدور قبض آنلاین ثبت کند. پس از طی کردن این مراحل و دریافت پیامک تایید از سمت شرکت برق، زین پس شما قبض برق را پیامکی دریافت می‌کنید.

نمونه قبض برق در سامانه برق من
نمونه قبض برق در سامانه برق من

روش‌های دریافت صورتحساب و پرداخت قبض برق آنلاین

حال اگر به هر دلیلی نتوانستید قبض برق را پیامکی دریافت کنید، دیگر روش‌های دریافت قبض برق به شرح زیر است. همچنین در صورت تمایل می‌توانید از روش های زیر، هزینه‌ برق را به صورت دوره‌ای یا لحظه‌ای پرداخت کنید. به این مسئله توجه کنید که برای پرداخت، حتما باید کارت بانکی شما دارای رمز دوم باشد.

تماس با مرکز خدمات تلفنی شرکت برق اپلیکیشن برق من

شما می‌توانید با شماره ثابت منزل یا گوشی همراه خود، 1521 را شماره‌گیری کرده و از خدمات تلفنی غیر رایگان شرکت برق استفاده کنید. پس از ارتباط با تلفن گویا شرکت برق، شناسه قبض را وارد و سپس کلید مربع را بزنید. مبلغ آخرین صورتحساب، توسط اپراتور برای شما بازگو می‌شود. در ادامه با راهنمایی‌های تلفن گویا می‌توانید برای پرداخت صورتحساب اقدام کنید.

راهنمای کار با سامانه برق من

دریافت قبض از سایت اداره برق

کلمه اداره برق را با پسوند نام استانی که در آن زندگی می‌کنید، در گوگل جستجو کنید. وارد سایت رسمی شرکت برق شده و بر روی گزینه خدمات صورتحساب کلیک کنید. سپس پس از وارد کردن شماره تلفن همراه، شناسه قبض برق و کد امنیتی و صورتحساب پرداختی برای شما نمایش داده می‌شود. پس از دریافت صورتحساب بدهی، می‌توانید بر روی گزینه پرداخت کلیک کرده و بدهی خود را به شرکت برق پرداخت کنید.

پنل کاربری سامانه برق من
پنل کاربری سامانه برق من

دریافت قبض از اپلیکیشن همراه برق (برای اندروید)

از آنجایی که در حال حاضر اپلیکیشن همراه برق تنها برای گوشی‌های اندرویدی کاربرد دارد، در صورتی می‌توانید از این روش استفاده کنید که دارای تلفن همراه با سیستم عامل اندروید باشید. اپلیکیشن همراه برق را از سایت اداره برق استان محل سکونت، دانلود و بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. پس از تایید شماره تلفن همراه خود می‌توانید از خدمات همراه برق استفاده کنید. با کلیک کردن بر روی کلمه پرداخت قبوض و وارد کردن شناسه قبض، هزینه پرداختی براش شما نمایش داده می‌شود. در این شیوه دریافت صورتحساب نیز مانند دو روش قبلی، می‌توانید با کارت بانکی بدهی خود را تسویه کنید.

آیا می‌توان با ثبت یک شماره همراه، چند قبض را دریافت کرد؟

این سوالی است که در ذهن اکثر شهروندان بخصوص کسانی که دارای املاک متعددی هستند، وجود دارد. سامانه ثبت شماره همراه برای دریافت قبض برق بگونه‌ای طراحی شده است و شما می‌توانید با یک شماره همراه چندین قبض برق مختلف را از طریق پیامک دریافت کنید. تنها کافی است “1*شماره شناسه قبض به لاتین” را به سرشماره‌ای که در بالا ذکر کرده‌ایم، پیامک کنید. این مراحل را با یک شماره همراه و شناسه قبض‌های متعدد می‌توانید انجام دهید.

اگر مستاجر ملکی بوده‌اید و محله خود را تعویض کرده‌اید یا می‌خواهید قبض برق را به نام خود تغییر دهید، پیشنهاد می‌کنیم به مطلب “چگونه قبض برق را به نام خود کنیم” مراجعه کنید.

در پایان

همانطور که گفتیم به منظور حفظ منابع طبیعی، هیئت دولت تصمیم گرفت که سامانه دریافت بدهی برق و پرداخت آن را، به صورت آنلاین راه اندازی کند. با توجه به استقبال مردمی و ثبت نام در این سامانه، طرح ملی قبض سبز با موفقیت زیادی روبرو شد. برای کسانی که تا به حال از روش‌های آنلاین، مبلغ بدهی برق خود را دریافت نکرده‌اند، در این مطلب، به توضیحات کاملی پرداختیم. تنها کافی است برای دریافت و پرداخت قبوض از طریق یکی از روش‌های گفته شده اقدام کنید. همچنین در ادامه با دو روش حضوری و آنلاین به سوال “چگونه قبض برق را پیامکی کنیم؟” پاسخ دادیم. 

دیدگاه های کاربران

22 دیدگاه ثبت شده است . در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید

 • با سلام
  اینجانب مدت پنج سال است که منزل استیجاری به شماره اشتراک ‎24547395 را تخلیه و به صاحب منزل آقای پاسالاری تحویل نموده ام ولی هنوز هم قبض برق برای اینجانب ارسال میگردد لطفا قبض را به شماره تلفن صاحب مسکن ارسال نمائید
  با تشکر

  • سلام وقت بخیر
   وزارت نیرو چنین پاسخی به سوال شما داده

   اگر شخصی اجاره نشین است و مالک واقعی خانه نیست، بعد از آنکه از محل مورد نظر خارج شد، باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض خانه جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می‌تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند.

 • باسلام اگرتازه ملکی روخریدیم وشناسه قبض رونداشتیم بایدچیکاربکنیم

  • سلام، بهترین راه اینه که با مالک قبلی ارتباط بگیرید، چون حتماً به شناسه دسترسی دارند. در غیراین‌صورت باید به دفتر پیشخوان یا شرکت برق منطقه مراجعه کنید.

 • از صبح دو ساعت تمام است در سایت اداره برق استانم آذربایجان غربی کار میکنم.هیچ یک از گزینه هایش کار نمی کند و مدام خطای اتصال به سرور و یا دوباره تلاش نمایید میدهد.وقتی زیرساخت درست نیست چرا مردم را سرگردان می کنید؟ خودتون یکبار برید ببینید داخل سایت چه خبره.همش تبلیغات دروغین

  • سلام وقت بخیر.
   آرتا الکتریک، یک فروشگاه اینترنتی است.
   ما برای راهنمایی کاربران برای دریافت قبض پیامکی این مطلب را نوشته و منتشر کردیم.
   وبسایت ما هیچ ارتباطی به اداره برق و یا سایر سازمان های دولتی ندارد.

 • سلام، من اتباع هستم و تازه یک خانه را در آپارتمان رهن کامل گرفتم، حالا چیکار کنن تا پیامک قبض برق و گاز در گوشی من بیاید

  • ارسال پیامک به شرکت برق
   اولین راه برای اینکه قبض برق خود را پیامکی دریافت کنید، ارسال شماره شناسه قبض به شرکت برق است. در این روش، تنها کافی است “1*شماره شناسه قبض” را، به سرشماره 10001521 (برای مشترکین تهرانی) و سرشماره 20001521 (برای مشترکین سراسر کشور)، که به شرکت برق تعلق دارد، پیامک کنید؛ برای مثال 689545141357*1. این نکته را بخاطر بسپارید، شماره‌ای که با آن شناسه قبض را ارسال می‌کنید، در سامانه ثبت شده و مسئولیت پرداخت صورت حساب بر عهده او است. همچنین باید اعداد در متن پیامک به لاتین (انگلیسی) نوشته شده و ارسال شود. اگر مراحل گفته شده را به درستی انجام دهید، پس از ارسال شناسه، به زودی پیامکی حاوی فعال سازی از سمت شرکت برق دریافت خواهید کرد.

 • سلام. ببخشید من تازگی در تهران خونه ای خریدم. قبضی ندارم که شماره قبض بفرستم. فقط شماره کنتور دارم باید چکار کنم؟

  • سلام مبارکتون باشه. امیدوارم با خوندن مقاله بتونید مشکل رو حل کنید.

 • من ملکی را خریداری کرده ام، همچنان بعد از گذشت 5 سال، مالک قبلی بعضی اوقات شناسه قبض را با شماره خودش ثبت می کند در نتیجه شماره من ظاهرا از سیستم پاک می شود و برای من قبض ارسال نمی شود و بعد یکی دو دوره ایشان عذاب وجدان می گیرد و به من زنگ می زند و می گوید که قبض را پرداخت کنم و من مجدد شماره ام را در سامانه ثبت می کنم. راهی برای جلوگیری از این شیوه مردم آزاری وجود ندارد؟

  • سلام معمولاً بعد از ثبت شماره دیگه این مشکل نباید ایجاد بشه و خیر برای این مسئله راه کاری نیست. اما در برنامه‌های پرداخت شناسه قبض رو ثبت کنید، هر وقت که برنامه رو چک کنید، اگر قبض پرداخت نشده داشته باشید، اعلام می‌کنند.

 • سلام متاسفانه مامور قرائت به خواست مستاجر من شماره همراه را تغییر داده و پیامک برق به من ارسال نمی‌شود
  چرا مامور قرائت باید چنین خطایی انجام دهد
  حال چه کنم

  • سلام و وقت بخیر، دست ایشون نیست. تو برنامه برق من می‌تونید شماره خودتون رو مجدد قرار بدید.

 • با سلام
  وقت بخیر
  بنده مستاجر واحد جدیدی در تهران هستم و هم از طریق خود سایت برق من و هم از طریق پیامک شماره خود را ثبت کردم برای دریافت قبض برق خود،،،، پیامک ثبت هم از طرف اداره برق ارسال گردیده ولی همچنان در خود سایت برق من و یا دیگر اپلیکیشن ها مثل برنامه تاپ وقتی رجوع میکنم به جزئیات قبض، مشاهده میکنم که شماره ستاجر قبلی همچنان پا برجاست،، واسه این مورد راهکاری هم هست و یا امکان حذف کردن شماره مستاجر قبلی هست،،،، چون وقتی حذف شماره قبل رو میزنم کد ارسالی به شماره اون مستاجر میره که ایشونم هیچگونه اقدامی نمیکنند

 • باسلام ما۳خانواردر اپاتمانی زندگی میکنیم یکی ازساکنین کنتورمشترک را اقدام به پیامکی قبض مشترک نموده که اداره برق قبض کنتور مشرک رابرای ایشان ارسال میکندایامیشود دیگرساکنین هم پیامک برایشان ارسال شودیاخیر فقط برای برای ایشان میسر هست؟؟؟

  • سلام می‌تونید شماره قبض رو بردارید، تو برنامه‌های پرداخت مثل تاپ اضافه کنید و از اونجا به صورت دوره‌ای خودتون نگاه کنید. اما برای اس ام اس خود شرکت برق، فقط برای یک شماره ارسال میکنه.

 • سلام برای ما تا حالا قبض برق نیومده چجوری میتونیم شناسه‌ی قبض بگیرم

 • سلام وقت بخیر، منزل ما نوساز هست و من تاکنون قبض برق دریافت نکردم و برای دریافت قبض برق بصورت پیامک باید شناسه قبض را به سرشماره مورد نظر پیامک کنم و از اونجا که شناسه قبض ندارم، شماره کنتور را به همراه 3، به سرشماره 500040121 پیامک کنم ولی اینکارو انجام دادم جواب شماره کنتور نامعتبر هست، برام ارسال شده، من باید چطور دریافت پیامک قبض رو فعال کنم؟؟

  • سلام وقت شما هم بخیر
   بهتره حضوری به دفتر پیشخوان یا شرکت برق مراجعه کنید.

 • خوا وکیلی سر کاری است یا شما خیلی باسوادی یا ما بی سوادی. یا عکسش. درست کار کنید مردم راحت باشند کلاس درس نیست که بعداا بریم اموزشکاه یا معلم خصوصی بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.