• سبک زندگی
  • چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟| روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق

چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟| روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق

تاریخ انتشار:
1401/05/17
نویسنده:
زهرا نعمتی یزدی
مدت مطالعه: 
3 دقیقه
سبک زندگی
اشتراک گذاری
چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟| روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق

چگونه قبض برق را پیامکی دریافت کنیم؟ روش‌های آنلاین پرداخت برق چیست؟ پاسخ به این سوالات برای کسانی که می‌خواهند به طرح ملی قبض سبز بپیوندند، ضرورت دارد. به گفته مدیر کل مصرف و امور مشترکین توانیر، سامانه حذف قبوض کاغذی به منظور جلوگیری از قطع حدود 12 هزار درخت در سال، ایجاد و اجرا شده است. پس از پیوستن به این طرح، در ازای قبوض کاغذی، قبض‌های آنلاین دریافت می‌کنید.

برای دریافت پیامکی قبض برق و دیگر روش‌های آگاهی از بدهی برق به صورت آنلاین، باید شماره همراه خود را در این سامانه ثبت کنید. نخستین روش برای ثبت نام در سامانه، ثبت شماره همراه توسط مامور کنتور برق است. اگر تا بحال توسط مامور کنتور برق، شماره تلفن شما در سامانه ثبت نشده است نگران نباشید. چرا که با پیشبرد هر یک از شیوه‌های زیر شماره همراه شما در سامانه بصورت خودکار ثبت می‌شود. در ادامه برای آگاهی از مبلغ بدهی و استفاده از روش‌های آنلاین پرداخت قبض برق، کافی است به یکی از قبض‌های برق کاغذی دارای شماره شناسه قبض، که قبلا برای شما ارسال شده، دسترسی داشته باشید.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که تنها دو روش‌ برای دریافت قبض برق به صورت پیامکی وجود دارد. اما با سه روش دیگر که در ادامه به آن پرداخته‌ایم می‌توانید همزمان پس از ثبت نام در این طرح ملی، صورتحساب قبض را دریافت و سپس آن را به‌ طور آنلاین پرداخت کنید.

ارسال پیامک به شرکت برق

اولین راه برای اینکه قبض برق خود را پیامکی دریافت کنید، ارسال شماره شناسه قبض به شرکت برق است. در این روش، تنها کافی است “1*شماره شناسه قبض” را، به سرشماره 10001521 (برای مشترکین تهرانی) و سرشماره 20001521 (برای مشترکین سراسر کشور)، که به شرکت برق تعلق دارد، پیامک کنید؛ برای مثال 689545141357*1. این نکته را بخاطر بسپارید، شماره‌ای که با آن شناسه قبض را ارسال می‌کنید، در سامانه ثبت شده و مسئولیت پرداخت صورت حساب بر عهده او است. همچنین باید اعداد در متن پیامک به لاتین (انگلیسی) نوشته شده و ارسال شود. اگر مراحل گفته شده را به درستی انجام دهید، پس از ارسال شناسه، به زودی پیامکی حاوی فعال سازی از سمت شرکت برق دریافت خواهید کرد.

متن پیامک حاوی صورتحساب بدهی برق

یکی از راه‌های سرقت اینترنتی و هک کردن حساب اشخاص، ارسال پیامک حاوی لینک‌های غیر رسمی است. پس حتما به این نکته توجه کنید که متن پیامک صورتحساب حاوی اطلاعات زیر بوده و باید آن را از سمت سرشماره‌هایی که در بالا به آن اشاره شده است دریافت کنید.

  • نام مشترک
  •  شماره بدنه کنتور
  • مبلغ بدهی/بستانکاری گذشته
  •  شناسه قبض
  •  شناسه پرداخت
  • مهلت پرداخت
  • مبلغ صورتحساب بدهی

مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت

اگر با ارسال پیامک به شرکت برق نتوانستید قبض برق خود را پیامکی دریافت کنید، نگران نباشید. می‌توانید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و قبض کاغذی برق را به متصدی باجه تحویل دهید. سپس از او بخواهید، شماره همراه‌تان را در سامانه صدور قبض آنلاین ثبت کند. پس از طی کردن این مراحل و دریافت پیامک تایید از سمت شرکت برق، زین پس شما قبض برق را پیامکی دریافت می‌کنید.

نمونه قبض برق در سامانه برق من
نمونه قبض برق در سامانه برق من

روش‌های دریافت صورتحساب و پرداخت قبض برق آنلاین

حال اگر به هر دلیلی نتوانستید قبض برق را پیامکی دریافت کنید، دیگر روش‌های دریافت قبض برق به شرح زیر است. همچنین در صورت تمایل می‌توانید از روش های زیر، هزینه‌ برق را به صورت دوره‌ای یا لحظه‌ای پرداخت کنید. به این مسئله توجه کنید که برای پرداخت، حتما باید کارت بانکی شما دارای رمز دوم باشد.

تماس با مرکز خدمات تلفنی شرکت برق اپلیکیشن برق من

شما می‌توانید با شماره ثابت منزل یا گوشی همراه خود، 1521 را شماره‌گیری کرده و از خدمات تلفنی غیر رایگان شرکت برق استفاده کنید. پس از ارتباط با تلفن گویا شرکت برق، شناسه قبض را وارد و سپس کلید مربع را بزنید. مبلغ آخرین صورتحساب، توسط اپراتور برای شما بازگو می‌شود. در ادامه با راهنمایی‌های تلفن گویا می‌توانید برای پرداخت صورتحساب اقدام کنید.

راهنمای کار با سامانه برق من

دریافت قبض از سایت اداره برق

کلمه اداره برق را با پسوند نام استانی که در آن زندگی می‌کنید، در گوگل جستجو کنید. وارد سایت رسمی شرکت برق شده و بر روی گزینه خدمات صورتحساب کلیک کنید. سپس پس از وارد کردن شماره تلفن همراه، شناسه قبض برق و کد امنیتی و صورتحساب پرداختی برای شما نمایش داده می‌شود. پس از دریافت صورتحساب بدهی، می‌توانید بر روی گزینه پرداخت کلیک کرده و بدهی خود را به شرکت برق پرداخت کنید.

پنل کاربری سامانه برق من
پنل کاربری سامانه برق من

دریافت قبض از اپلیکیشن همراه برق (برای اندروید)

از آنجایی که در حال حاضر اپلیکیشن همراه برق تنها برای گوشی‌های اندرویدی کاربرد دارد، در صورتی می‌توانید از این روش استفاده کنید که دارای تلفن همراه با سیستم عامل اندروید باشید. اپلیکیشن همراه برق را از سایت اداره برق استان محل سکونت، دانلود و بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. پس از تایید شماره تلفن همراه خود می‌توانید از خدمات همراه برق استفاده کنید. با کلیک کردن بر روی کلمه پرداخت قبوض و وارد کردن شناسه قبض، هزینه پرداختی براش شما نمایش داده می‌شود. در این شیوه دریافت صورتحساب نیز مانند دو روش قبلی، می‌توانید با کارت بانکی بدهی خود را تسویه کنید.

آیا می‌توان با ثبت یک شماره همراه، چند قبض را دریافت کرد؟

این سوالی است که در ذهن اکثر شهروندان بخصوص کسانی که دارای املاک متعددی هستند، وجود دارد. سامانه ثبت شماره همراه برای دریافت قبض برق بگونه‌ای طراحی شده است و شما می‌توانید با یک شماره همراه چندین قبض برق مختلف را از طریق پیامک دریافت کنید. تنها کافی است “1*شماره شناسه قبض به لاتین” را به سرشماره‌ای که در بالا ذکر کرده‌ایم، پیامک کنید. این مراحل را با یک شماره همراه و شناسه قبض‌های متعدد می‌توانید انجام دهید.

اگر مستاجر ملکی بوده‌اید و محله خود را تعویض کرده‌اید یا می‌خواهید قبض برق را به نام خود تغییر دهید، پیشنهاد می‌کنیم به مطلب “چگونه قبض برق را به نام خود کنیم” مراجعه کنید.

در پایان

همانطور که گفتیم به منظور حفظ منابع طبیعی، هیئت دولت تصمیم گرفت که سامانه دریافت بدهی برق و پرداخت آن را، به صورت آنلاین راه اندازی کند. با توجه به استقبال مردمی و ثبت نام در این سامانه، طرح ملی قبض سبز با موفقیت زیادی روبرو شد. برای کسانی که تا به حال از روش‌های آنلاین، مبلغ بدهی برق خود را دریافت نکرده‌اند، در این مطلب، به توضیحات کاملی پرداختیم. تنها کافی است برای دریافت و پرداخت قبوض از طریق یکی از روش‌های گفته شده اقدام کنید. همچنین در ادامه با دو روش حضوری و آنلاین به سوال “چگونه قبض برق را پیامکی کنیم؟” پاسخ دادیم. 

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.