بهترین روش نورپردازی آشپزخانه کوچک

تاریخ انتشار:
1399/12/03
نویسنده:
مریم حیدری
مدت مطالعه: 
2 دقیقه
آموزش نورپردازی
اشتراک گذاری
بهترین روش نورپردازی آشپزخانه کوچک

احتمالاً جمله “آشپزخانه قلب خانه است” را شما نیز بارها شنیده‌اید، اما چرا چنین جمله‌ای رایج شده است؟! آشپزخانه در واقع مهمترین قسمت هر خانه‌ای است، زیرا در آن وعده‌های غذایی را آماده و سرو می‌کنیم، میزبان مهمان‌ها هستیم، بچه‌ها تکالیفشان را انجام می‌هند و موارد بسیار دیگری که باعث شده آشپزخانه به مکانی چندمنظوره در هر خانه‌ای تبدیل شود. بنابراین رعایت اصول نورپردازی در آشپزخانه برای پوشش نیاز تمامی کاربردهای مختلف آن اهمیت ویژه‌ای دارد.

کدام قسمت‌ آشپزخانه به نور بیشتری نیاز دارد؟

در کدام قسمت آشپزخانه غذا درست می‌کنید؟ اولین گام برای نورپردازی اصولی آشپزخانه پاسخ به این سوال است. پاسخ این سوال به شما نشان می‌دهد که در کدامین قسمت‌های آشپزخانه نیاز به نوری متمرکز، شدت روشنایی بیشتر و چراغی با فاصله کمتر دارید. 

برای افزایش جذابیت بصری محیط از چراغ‌های تزئینی (accent lighting) مانند لوستر و آویز و در انتها برای بهبود حس کلی فضا و روشنایی یکسان از انواع چراغ‌های سقفی و پنل‌ها در اطراف اجاق گاز و کانتر بهتر است که استفاده شود. پس از پایان نصب تجهیزات نورپردازی از دیمر، کنترلر و کلید برای کنترل و تنظیم مقدار و نوع نور در ساعت‌های مختلف شبانه روز می‌توان استفاده کرد.

نورپردازی زیرکابینتی
نورپردازی زیرکابینتی

۱- فضای داخلی کابینت‌ها، کشوها و کمدها

بسیاری از افراد پس از ورود به آشپزخانه بعد از روشن کردن چراغ‌ها و در موارد بسیاری بدون نیاز به چراغ، در یخچال را باز می‌کنند که داخل آن لامپ است. لامپ داخل یخچال باعث بهتر دیده شدن مواد غذایی می‌شود. کابینت‌ها و کشوها نیز مانند یخچال‌ها قفسه‌های بسیاری دارند و عموماْ داخل آنها به خوبی دیده نمی‌شود. نصب لامپ در داخل کابینت‌ها متداول نیست، اما اگر داخل کابینت‌ها نور خوبی داشته باشند، جزئیات بیشتری در دسترس است و پیدا کردن مواد غذایی و ظروف آسان‌تر می‌شود. 

برای نورپردازی داخل و زیر کابینت‌ها از چه چراغ‌هایی باید استفاده شود؟ برای نورپردازی کابینت‌ها معمولاً از چراغ‌های خطی ال ای دی که به اسم چراغ زیرکابینتی در بازار شناخته می‌شوند، استفاده می‌شود. بهترین روش برای روشن‌کردن داخل کابینت‌ها، استفاده از چراغ برای هر قفسه است. بهتر است چراغ بر روی سقف قفسه و با فاصله از در کابینت نصب شود. توان و نوع چراغ با توجه به ابعاد هر قفسه باید انتخاب شود. در شکل زیر چراغ نصب شده در داخل کابینت و کشوها را مشاهده می‌کنید.

نورپردازی داخل کمد
نورپردازی داخل کمد

۲- پیشخوان آشپزخانه

این روزها بیشتر خانه‌ها به سمت طراحی مدرن رفته‌اند و متراژشان کاهش یافته است، بنابراین باید از تمامی قسمت‌ها به طور بهینه استفاده شود. کمبود فضا باعث شده است تا کانتر یا پیشخوان‌ها به بخش جدا ناپذیر هر آشپزخانه‌ای تبدیل شوند. میزهای پیشخوان در بعضی از طراحی‌ها زیر کابینت‌های بالایی آشپزخانه قرار می‌گیرند که در این حالت بهترین روش برای نورپردازی استفاده از چراغ‌های زیرکابینتی است. 

در حالتی که بالای پیشخوان کابینتی نصب نشده است، چراغ‌های آویز تزئینی با لامپ‌های کم مصرف LED یا لامپ‌های فیلامنتی دکوراتیو بهترین راه حل برای نورپردازی است. تغییر کل دکوراسیون آشپزخانه بسیار گران است اما تغییر روشنایی یک راه حل ارزان برای بهبود و تغییر روشنایی و جو کلی محیط است که تاثیر بسزایی در حس افراد و بهتر دیده شدن منازل دارد.

نورپردازی پیشخوان آشپزخانه
نورپردازی پیشخوان آشپزخانه

۳- سقف و دیوارها

نورپردازی محیط بسیاری از آشپزخانه‌ها با یک لامپ در قسمت میانی آنها انجام می‌شود که باعث می‌شود نور برای مشاهده قسمت‌های مختلف آشپزخانه کافی نباشد. در طراحی‌های مدرن از لامپ‌های آویز خطی و پنل‌های توکار و روکار در چند قسمت مختلف برای ایجاد روشنایی یکسان و یکنواخت در تمامی نقاط استفاده می‌شود.

نورپردازی مدرن آشپزخانه
نورپردازی مدرن آشپزخانه

بهترین رنگ نور برای آشپزخانه کدام است؟

متداول‌ترین دمای رنگ نور برای نورپردازی آشپزخانه 3500 کلوین است. روشنایی با این دمای رنگ حالتی خنثی و طبیعی دارد و در فضای کلی آشپزخانه‌ها حس مثبتی ایجاد می‌کند. این دما به رنگ سفید روشن دیده می‌شود و در شکل زیر آن را مشاهده می‌کنید. برای آشنایی بیشتر مقاله راهنمای دمای رنگ لامپ ال ای دی را مطالعه کنید.

دمای رنگ نور مناسب آشپزخانه
دمای رنگ نور مناسب آشپزخانه

برای روشن کردن آشپزخانه لامپ چند وات مناسب است؟

وات در واقع توان مصرفی لامپ را نشان می‌دهد و ربطی به مقدار روشنایی ندارد. در واقع لومن کمیتی است که مقدار روشنایی هر لامپ را نشان می‌دهد. برای روشن کردن هر یک متر مربع به 200 لومن حدوداً نیاز است، بنابراین اگر یک آشپزخانه با مساحت 10 متر مربع دارید، حداقل به 2000 لومن (تقریباً 20 وات) روشنایی بدون در نظر گرفتن چراغ‌های زیر کابینتی نیاز دارید.

دیدگاه های کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.